Biblioteka "Koronka"

Dyskusyjny Klub Książki

Filia nr 2 (w budynku SP nr 8)
Następne spotkanie: 21.01.2025r. godz. 18:00

plakat DKKGrudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii Nr 2 wypełniła dyskusja nad książką Sigrid Nunez „Pełnia miłości”. W swojej niewielkich rozmiarów książce autorka porusza temat przyjaźni, bliskości, straty, przemijania, tęsknoty i trudnych decyzji. Narratorka przedstawiona jest w bardzo oszczędny sposób – nie poznajemy jej imienia, nie wiemy ile ma lat, jak wygląda. Więcej dowiadujemy się o osobach, które napotkała w swoim życiu. Z cytowanych rozmów wynika wielka i powszechna potrzeba bycia wysłuchanym i zrozumianym.

W książce „Pełnia miłości” znajdujemy wiele dygresji odwołujących się do literatury, filmu i muzyki. To piękna powieść o empatii i o tym, jak można pomóc drugiemu człowiekowi swoją obecnością. Głównym wątkiem opowiedzianej historii jest śmiertelna choroba kobiety, która prosi główną bohaterkę o pomoc w eutanazji. A raczej o obecność przy odchodzeniu.
Czy ktoś z nas byłby gotowy na spełnienie takiej prośby?..

Każdy potrzebuje kogoś bliskiego, nawet – a może szczególnie – w tak ciężkim czasie, gdy człowiek ma świadomość zbliżającej się nieuchronnie śmierci.

„Pełnia miłości” to refleksyjna i emocjonalna książka o każdym z nas. Klubowiczki gorąco zachęcają do sięgnięcia po lekturę.

Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się już w nowym roku. Będziemy rozmawiać o książce Dawida Grosmana „Gdyby Nina wiedziała”. O terminie poinformujemy w styczniu.

Czytelnia dla Dorosłych w „Koronce” (Ratusz, II piętro)
Następne spotkanie: 22.01.2025 r. godz. 16:00
plakat DKK

11 grudnia uczestniczki spotkania DKK przy Bibliotece „Koronka” przeniosły się myślami, wyobraźnią na Kaszuby.

Możliwe to było dzięki książce Stasi Budzisz „Welewetka”. Autorka przedstawia historię swojej rodziny i sąsiadów na tle dziejów Europy XIX-XX wieku.

Stara się dociec w jakim stopniu jest Kaszubką ? Na ile dzieje regionu i Polski wpłynęły na tożsamość mieszkańców Pomorza ? Poszukuje tego, co jest oryginalną kulturą kaszubską i tego co zostało w niej zmienione, dodane przez „wichry dziejów”. Wszystkie dociekania socjologiczne, etnograficzne przeplecione są poruszającymi historiami z biografii rodziny bądź sąsiadów.

Dużą część książki zajmuje dochodzenie, co zabija kaszubskość. Jest to bardzo zajmująca, często przejmująca literatura faktu. Polecamy książkę. Czas z nią spędzony nie będzie zmarnowany.

Jest dostępna w naszej Bibliotece.

Tym, którzy wolą powieści polecamy „Sagę kaszubską” Darii Kaszubowskiej i „Nieczułość” Martyny Bundy. Może też zainteresować kogoś film „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona.