Biblioteka "Koronka"

Dyskusyjny Klub Książki

Filia nr 2 (w budynku SP nr 8)
Następne spotkanie: 11.2024 r. godz. 18:00

plakat DKK przy Filii Nr 2Październikowe spotkanie DKK przy Filii nr 2 wypełniła dyskusja na temat książki Isabel Allende „Długi płatek morza”. Autorka stworzyła niezwykłą sagę rodzinną. Akcja rozpoczyna się w burzliwych czasach wojny domowej w Hiszpanii, a kończy w latach 90. ubiegłego wieku.

Widzimy, jaki wpływ ma wojna na losy ludzi, którzy aby ocaleć muszą opuszczać swój kraj i przemierzać niekiedy tysiące kilometrów, by zacząć życie na nowo.

Tym razem podążamy śladem głównych bohaterów, którzy uciekając z Hiszpanii znajdują się w obozie przejściowym we Francji, skąd ruszają dalej – za ocean, do Chile. Kraj ten określił poeta Pablo Neruda – organizator przerzutu uchodźców hiszpańskich – jako „płatek długi morza i wina i śniegu”. Uchodźcy podążają w zupełnie obcy świat, nie mają pojęcia, co ich tam spotka.

Mimo trudnej i złożonej tematyki: wojna, emigracja, przemiany polityczne, książkę czyta się bardzo dobrze. Jest to piękna opowieść o miłości z historią w tle. Polecamy sięgnąć po „Długi płatek morza” pisarki, która w wielu swoich książkach pokazuje wielkie zawieruchy dziejowe widziane z perspektywy jednostki doświadczającej losu, którego nie wybrała. Isabel Allende zaliczana jest do grona najpopularniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskojęzycznych.

Na następne spotkanie zapraszamy w listopadzie. Będziemy omawiać książkę Zbigniewa Rokity „Kajś”.

 

Czytelnia dla Dorosłych w „Koronce” (Ratusz, II piętro)
Następne spotkanie: 23.10.2024 r. godz. 16:00
Dyskusyjny Klub Książki w Czytelni dla Dorosłych

11 września w Dyskusyjnym Klubie Książki przy Bibliotece „Koronka” podzieliłyśmy się wrażeniami po lekturze powieści Olgi Tokarczuk „Empuzjon: horror przyrodoleczniczy”. Książka pokazuje świat uzdrowiska Sokołowsko (Görbersdorf) w jesieni 1913 roku.

Dwudziestoczteroletni student, Mieczysław Wojnicz, przyjeżdża ze Lwowa, żeby leczyć się z gruźlicy. W Pensjonacie dla Panów poznaje wielu mężczyzn w różnym wieku i z różnym stopniem zaawansowania choroby. Pensjonariusze po zabiegach leczniczych odbywają wycieczki po okolicy, delektują się nalewką z miejscowych ziół. Pozornie zwykłe uzdrowisko. Ale towarzyszy wszystkim ich poczynaniom niezwykła atmosfera tej miejscowości. Historia jej skrywa tajemnicze wydarzenia. Nastrój też podkreśla przyroda z jej zagadkami. W tym wszystkim odnajduje się młody, niepewny swojej tożsamości Mieczysław.

Książka może kojarzyć się czytelnikowi z „Czarodziejską górą” T. Manna. I poniekąd słusznie, ponieważ autorkę zainspirowało to dzieło. Chociaż podobieństwa są powierzchowne. Jest uzdrowisko, jest młody bohater mierzący się z wzorcem męskich zachowań wpajanych przez opiekuna. Tu można zakończyć wyliczankę.

Tokarczuk prowadzi czytelnika przez Görbersdorf w aurze tajemniczości, zagadkowości, w świecie prawie bez kobiet. Jednocześnie aura magii i niezwykłości unosi się w powietrzu uzdrowiska.

Polecamy książkę na jesienne wieczory.

Następne spotkanie: 23.10.2024 r. godz. 16:00