Filia nr 2 (w budynku SP nr 8)
Następne spotkanie: 14.12.2023 r. godz. 18:00
Następne spotkanie: 14.12.2023 r. godz. 18:00
Na listopadowym spotkaniu DKK przy Filii nr 2 w Oławie dyskutowałyśmy na temat książki Agnieszki Zakrzewskiej „Deficyt niebieskich migdałów”. To opowieść oparta na faktach o jednej z najbardziej popularnych poetek dwudziestolecia międzywojennego Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Autorka przenosi nas do domu Wojciecha Kossaka, nazywanego Kossakówką. Poznajemy Marię zwaną inaczej Lilką, jej siostrę Magdalenę, jak i sławnego ojca Wojciecha Kossaka. Wiele osób zna twórczość obu sióstr. Dzięki książce możemy poznać atmosferę i zwyczaje ich rodzinnego domu. Obie siostry łączyła bardzo silna więź ze sławnym ojcem. Narratorką powieści jest Maria, która opisuje swoje nieudane związki małżeńskie poprzedzające spotkanie tego jedynego. W jednym z wierszy tak odniosła się do swoich małżonków: „Bo z mężami jest jak z bańkami mydlanymi: pierwsza jest zawsze nieudana, druga już lepsza, a dopiero ta trzecia naprawdę piękna i kolorowa”.
Agnieszka Zakrzewska pokazała świat, który powoli odchodził – świat bohemy okresu międzywojennego. W opowieści pojawiają się Słonimski, Tuwim, Witkacy i inni artyści tamtego czasu. Siostry były wychowywane by tworzyć sztukę. Ich ojciec rozpieszczał obydwie ponad miarę i spełniał każdą zachciankę.
„Deficyt niebieskich migdałów” Agnieszki Zakrzewskiej pokazuje mało znane fakty z życia rodziny Kossaków. Zachęcamy do przeczytania tej książki przenoszącej czytelnika do świata, którego już nie ma, który odszedł wraz z wybuchem II wojny światowej.
Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 14.12.2023r. Omawiać będziemy książkę laureata Literackiej Nagrody Nobla z 2021 r. Abdulrazaka Gurnaha „Powróceni”.
Czytelnia dla Dorosłych w „Koronce” (Ratusz, II piętro)
Następne spotkanie: 13.12.2023 r. godz. 16:00
Następne spotkanie: 13.12.2023 r. godz. 16:00
Dyskusyjny Klub Książki spotkał się w środowe popołudnie, żeby podzielić się wrażeniami z przeczytanej książki Anthony’ego Doerra „Światło, którego nie widać”.
Poznajemy wojnę przez losy młodej niewidomej francuski i niemieckiego uzdolnionego chłopaka. Wiele ich dzieli, ale też jest kilka spraw, które je łączą. Oboje odczuwają zło jakie niesie wojna, jej okrucieństwo, ponoszą straty za jej sprawą. Jedno ich łączy szczególnie. Oboje słuchają audycji radiowej dla „ciekawych świata” nadawanej z Saint Malo.
Autor pięknie pokazuje, że wrażliwość, cierpienie, radość z odkrywania świata łączą wszystkich ludzi i, że wojna nie zdoła tego wyplenić. Polecamy tę mądrą, piękną książkę. Do obejrzenia w jednej z sieci jest też film
na jej podstawie, o tym samym ty tule. Ale najpierw książka !