Biblioteka "Koronka"

Dyskusyjny Klub Książki

Filia nr 2 (w budynku SP nr 8)
Następne spotkanie: 09.2024 r. godz. 18:00

Dyskusyjny Klub Książki przy Filii Nr 2, Danielle Daniel „Córki Klanu Jeleni”

Czerwcowe spotkanie DKK przy Filii nr 2 zajęła dyskusja na temat książki Dominiki Buczak „Całe piękno świata”. Autorka snuje opowieść o historii dwóch rodzin, którym po zakończeniu wojny przyszło żyć pod jednym dachem. Rodowici mieszkańcy niemieckiej dolnośląskiej wsi i osadnicy z Podhala dzielili teraz jeden dom. Wspólne życie niesie za sobą wiele strachu, niechęci i wrogości. Historie rodzin poznajemy przez pryzmat doświadczeń kobiet. Każda z nich dźwiga bagaż wojennych przeżyć, każda musi zmierzyć się z traumą wydarzeń, w których uczestniczyły. Przekonujemy się, że nie trzeba brać czynnego udziału w walce, by być bardzo mocno poranioną psychicznie ofiarą wojny.

Poznajemy historię kobiety zgwałconej przez żołnierzy radzieckich, która rodzi dziecko „wroga”. Jest historia kobiety, która traci swoje dzieci na Syberii. Jest także opowieść o niemieckiej kobiecie, która rodzi chore dziecko, przez co poddana zostaje przymusowej sterylizacji, by nie miała więcej dzieci nieprzydatnych wodzowi i III Rzeszy. Wojna krzywdzi zarówno okupowanych, jak i okupantów. Trudno jest jednoznacznie stanąć po którejś stronie. Jedni muszą opuszczać miejsce od wielu pokoleń należące do nich, inni dopiero rozpoczynają tutaj swoje życie. Czy znajdą tutaj szczęście?

Autorka opisuje historię zasłyszaną od swojego dziadka. Wielu z nas słyszało podobne – na Dolnym Śląsku jesteśmy w większości potomkami tzw. „repatriantów”. Dlatego historia opowiedziana w powieści wydaje nam się bliska i tak nas wzrusza.

Klubowiczkom bardzo podobała się lektura, dlatego zachęcamy do sięgnięcia po „Całe piękno świata” Dominiki Buczak.

Kolejne spotkanie już po wakacjach. Porozmawiamy o książce Clairy Keegan „Drobiazgi takie jak te”. O terminie spotkania poinformujemy na początku września. Zapraszamy do przyłączenia się do naszego DKK.

Czytelnia dla Dorosłych w „Koronce” (Ratusz, II piętro)
Następne spotkanie: 26.06.2024 r. godz. 16:00
Dyskusyjny Klub Książki w Czytelni dla Dorosłych
W środę 22 maja, okazją do spotkania i rozmowy w Dyskusyjnym Klubie Książki była powieść Tommiego Kinnunena „Powiedziała, że nie żałuje”. Powieść drogi. Ta droga wiodła bohaterki do domu. Z Norwegii do Finlandii.
 
W czasie wojny wybrały pracę dla Niemców. Pracowały w różnych zawodach. Chciały coś zmienić w swoim życiu. Jednak wojna się skończyła. Niemcy, dla których pracowały wracali do swoich rodzin.
 
Kobiety zostały z pytaniem – co dalej? Wracać do Finlandii? Część z nich zdecydowała się wrócić. Okazało się, że będą musiały przebyć daleką drogę pieszo. Jak to doświadczenie wpłynie na kobiety? Jak zostaną przyjęte przez rodaków?
 
Odpowiedzi można poszukać w wypożyczonych w naszej bibliotece książkach. Zapraszamy.