Biblioteka "Koronka"

Dyskusyjny Klub Książki

Filia nr 2 (w budynku SP nr 8)
Następne spotkanie: .10.2024 r. godz. 18:00

plakat spotkania dyskusyjnego klubu książki przy Filii Nr 2

Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 2 wypełniła dyskusja na temat książki Clairy Keegan „Drobiazgi takie jak te”. Irlandzka pisarka zajęła się dramatem samotnych matek, które przebywały w klasztorze Magdalenek. Jej książka nie opowiada historii konkretnej osoby – autorka chciała ukazać problem, który jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku dotykał wiele samotnych dziewcząt.

Bohaterem powieści jest właściciel składu opału. Dowiadujemy się, że jest nieślubnym dzieckiem kobiety, która została przygarnięta przez bogatą wdowę. W jej domu samotna matka pracowała i wychowywała syna. Po usamodzielnieniu Bill Furlong (bo tak nazywa się chłopiec) zakłada rodzinę, wiedzie pracowite, ale spokojne życie. Jest oddanym mężem i ojcem 5 córek. Pewnego razu przed Bożym Narodzeniem rozwożąc opał znajduje w komórce na węgiel klasztoru Magdalenek młodą dziewczynę, która jest przetrzymywana w nieludzkich warunkach. Okazuje się, że zakonnice odebrały jej dziecko. Co może zrobić Bill mieszkający w małym miasteczku, w którego społeczności zakonnice mają silną pozycję i cieszą się powszechnym autorytetem? Czy będzie miał na tyle odwagi, by przeciwstawić się złu? Odpowiedź na te pytania znajdziemy w krótkiej, ale pełnej treści formie literackiej. Bogaty przekaz 90-stronicowej opowieści czyni tę małą powieść wielką. Zachęcamy do sięgnięcia po lekturę i zadania sobie pytania: co my zrobilibyśmy w sytuacji moralnego wyboru, w jakiej znalazł się główny bohater „Drobiazgów takie jak te”? Czy mielibyśmy odwagę przeciwstawić się temu, co złe?

Zapraszamy na kolejne, październikowe spotkanie. Będziemy omawiać książkę Isabel Allende „Długi płatek morza”. O terminie spotkania poinformujemy na początku października.

Czytelnia dla Dorosłych w „Koronce” (Ratusz, II piętro)
Następne spotkanie: 23.10.2024 r. godz. 16:00
Dyskusyjny Klub Książki w Czytelni dla Dorosłych

11 września w Dyskusyjnym Klubie Książki przy Bibliotece „Koronka” podzieliłyśmy się wrażeniami po lekturze powieści Olgi Tokarczuk „Empuzjon: horror przyrodoleczniczy”. Książka pokazuje świat uzdrowiska Sokołowsko (Görbersdorf) w jesieni 1913 roku.

Dwudziestoczteroletni student, Mieczysław Wojnicz, przyjeżdża ze Lwowa, żeby leczyć się z gruźlicy. W Pensjonacie dla Panów poznaje wielu mężczyzn w różnym wieku i z różnym stopniem zaawansowania choroby. Pensjonariusze po zabiegach leczniczych odbywają wycieczki po okolicy, delektują się nalewką z miejscowych ziół. Pozornie zwykłe uzdrowisko. Ale towarzyszy wszystkim ich poczynaniom niezwykła atmosfera tej miejscowości. Historia jej skrywa tajemnicze wydarzenia. Nastrój też podkreśla przyroda z jej zagadkami. W tym wszystkim odnajduje się młody, niepewny swojej tożsamości Mieczysław.

Książka może kojarzyć się czytelnikowi z „Czarodziejską górą” T. Manna. I poniekąd słusznie, ponieważ autorkę zainspirowało to dzieło. Chociaż podobieństwa są powierzchowne. Jest uzdrowisko, jest młody bohater mierzący się z wzorcem męskich zachowań wpajanych przez opiekuna. Tu można zakończyć wyliczankę.

Tokarczuk prowadzi czytelnika przez Görbersdorf w aurze tajemniczości, zagadkowości, w świecie prawie bez kobiet. Jednocześnie aura magii i niezwykłości unosi się w powietrzu uzdrowiska.

Polecamy książkę na jesienne wieczory.

Następne spotkanie: 23.10.2024 r. godz. 16:00