Filia nr 2 (w budynku SP nr 8)
Następne spotkanie: 29.04.2025r. godz. 18:00
Następne spotkanie: 29.04.2025r. godz. 18:00
Bohaterką marcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 2 była książka Doroty Terakowskiej „Poczwarka”.
Szczęśliwi małżonkowie odnoszący sukcesy zawodowe, posiadający piękny dom urządzony według zasad feng shui, w którym wszystko jest zaplanowane w najmniejszych szczegółach. Adam próbuje mieć pełną kontrolę nad życiem, które układa według precyzyjnie przemyślanego scenariusza. Wreszcie przychodzi czas na dziecko, które ma się urodzić lada dzień. To kolejny element „małego rodzinnego biznesplanu”, jak lubił mówić bohater. Dziecko czeka wspaniała przyszłość. Najlepsze przedszkole, szkoła i studia. W takim właśnie momencie poznajemy Adama i Ewę, głównych bohaterów powieści. Niestety – na świat przychodzi dziecko z zespołem Downa, w najcięższej postaci. Narodziny tego dziecka burzą wszystkie plany Adama, który nie potrafi zaakceptować nowej sytuacji. Próbuje obarczyć odpowiedzialnością za chorobę dziecka Ewę i jej rodzinę. Jego wkład do opieki nad córką ogranicza się jedynie do strony finansowej. Nie potrafi odejść od rodziny, by nie być postrzeganym jako ten, któremu w życiu nie wyszło. Ewa całkowicie poświęca się córce. Jest z ogromnym ciężarem opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem sama…
Dorota Terakowska pięknie opisuje niezwykle bogate i świadczące o wielkiej wrażliwości życie wewnętrzne dziecka. Mama nie ma do niego dostępu, myśli jednak o córeczce: „poczwarka”, mając świadomość, że w ułomnym ciałku dziecka ukryty jest piękny motyl.
„Poczwarka” to piękna książka o życiu z chorym dzieckiem; o tym, że trzeba się spieszyć z pewnymi decyzjami, w przeciwnym razie zaprzepaścimy niepowtarzalną szansę na zrealizowanie tego, co naprawdę najważniejsze.
Klubowiczki polecają tę lekturę jako poruszającą historię o miłości, chorobie i walce z własnymi uczuciami.
Następne spotkanie odbędzie się 29.04.2025 r. Porozmawiamy o książce Gabriela Garcii Marqueza „Rzecz o mych smutnych dziwkach”. Chętnych do wspólnej dyskusji serdecznie zapraszamy.
Czytelnia dla Dorosłych w „Koronce” (Ratusz, II piętro)
Następne spotkanie: –.04.2025 r. godz. 16:00
Następne spotkanie: –.04.2025 r. godz. 16:00

Czy można potraktować swoje dziecko jak narzędzie do zarabiania pieniędzy, przy okazji okradając je z dzieciństwa. Okazuje się, że można.
W autobiograficznej książce „Cieszę się, ze moja mama umarła” Jennette McCurdy opowiada o swoim życiu i pracy jako aktorka dziecięca. Zajrzyjcie do tej książki. Warto. Klubowiczki Dyskusyjnego Klubu Książki przy Bibliotece „Koronka” zrobiły to.
Dzisiaj rozmawiałyśmy o tej historii.