Biblioteka "Koronka"

Dyskusyjny Klub Książki

Filia nr 2 (w budynku SP nr 8)
Następne spotkanie: 17.12.2024 r. godz. 18:00

plakat dkk

Za nami listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 2. Członkinie klubu dyskutowały na temat książki Zbigniewa Rokity „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Książka została nagrodzona Literacką Nagrodą Nike w 2021 roku. To bardzo osobista opowieść autora o Górnym Śląsku. Zbigniew Rokita zbadał dzieje swojej rodziny sięgając kilka pokoleń wstecz. Czytelnik poznaje historię przedwojenną i wojenną przodków oraz sąsiadów i zupełnie obcych ludzi spotkanych przez autora. Zbigniew Rokita ukazał pogmatwane losy Śląska i jego mieszkańców na przestrzeni dziejów. Nie jest łatwo określić, kim jest Ślązak. Wielu próbowało zdefiniować śląskość, ale nie da się jednoznacznie scharakteryzować rdzennych mieszkańców tego terenu. Autor pisze: „Ślązacy byli wciąż narodowo rozregulowani. Poczucie, że jest się pomiatanym przez historię, uczy ich ostrożności”. Obecnie nadal trwa walka tej ludności o śląskość. Warto sięgnąć po tę lekturę, by odkryć niektóre aspekty historii Śląska i dostrzec, że tak naprawdę nic w tej historii nie jest oczywiste.

Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się 17.12.2024 r. (wtorek) o godzinie 18.00, porozmawiamy o książce Sigrid Nunez „Pełnia miłości”.

 

Czytelnia dla Dorosłych w „Koronce” (Ratusz, II piętro)
Następne spotkanie: 23.10.2024 r. godz. 16:00
Dyskusyjny Klub Książki w Czytelni dla Dorosłych

11 września w Dyskusyjnym Klubie Książki przy Bibliotece „Koronka” podzieliłyśmy się wrażeniami po lekturze powieści Olgi Tokarczuk „Empuzjon: horror przyrodoleczniczy”. Książka pokazuje świat uzdrowiska Sokołowsko (Görbersdorf) w jesieni 1913 roku.

Dwudziestoczteroletni student, Mieczysław Wojnicz, przyjeżdża ze Lwowa, żeby leczyć się z gruźlicy. W Pensjonacie dla Panów poznaje wielu mężczyzn w różnym wieku i z różnym stopniem zaawansowania choroby. Pensjonariusze po zabiegach leczniczych odbywają wycieczki po okolicy, delektują się nalewką z miejscowych ziół. Pozornie zwykłe uzdrowisko. Ale towarzyszy wszystkim ich poczynaniom niezwykła atmosfera tej miejscowości. Historia jej skrywa tajemnicze wydarzenia. Nastrój też podkreśla przyroda z jej zagadkami. W tym wszystkim odnajduje się młody, niepewny swojej tożsamości Mieczysław.

Książka może kojarzyć się czytelnikowi z „Czarodziejską górą” T. Manna. I poniekąd słusznie, ponieważ autorkę zainspirowało to dzieło. Chociaż podobieństwa są powierzchowne. Jest uzdrowisko, jest młody bohater mierzący się z wzorcem męskich zachowań wpajanych przez opiekuna. Tu można zakończyć wyliczankę.

Tokarczuk prowadzi czytelnika przez Görbersdorf w aurze tajemniczości, zagadkowości, w świecie prawie bez kobiet. Jednocześnie aura magii i niezwykłości unosi się w powietrzu uzdrowiska.

Polecamy książkę na jesienne wieczory.

Następne spotkanie: 23.10.2024 r. godz. 16:00