Spotkanie z Józefem Henem

W poniedziałkowy wieczór 3 grudnia w ramach projektu Rozczytana Aglomeracja w Bibliotece „Koronka” gościł pisarz, reportażysta, publicysta, dramaturg, scenarzysta, a także reżyser Józef Hen.

Józef Hen urodził się i wychował w rodzinie żydowskiej na warszawskim Muranowie. Debiutował w 1932 r. w Małym Przeglądzie, gdzie zetknął się z Januszem Korczakiem. Po wybuchu II wojny uciekał z Warszawy do Lwowa. Całą wojnę spędził na terenie Związku Radzieckiego. W 1944 r. wstąpił do Wojska Polskiego. W czasie wojny zginął jego ojciec, brat i siostra. Po wojnie Hen był redaktorem Żołnierza Polskiego. Oddał się też pracy twórczej na polu dziennikarstwa, literatury i kinematografii.

W czasie spotkania z oławskimi czytelnikami pisarz opowiedział o szczegółach swojej bogatej biografii, która wiele razy służyła za kanwę jego utworów. Obecni na sali dowiedzieli się też, że szczególna estymą Hen darzy Michela de Montaigne, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Stanisława Augusta Poniatowskiego, a także Władysława Jagiełłę. Dał temu wyraz w książkach oraz filmach, do których pisał scenariusze i które reżyserował. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowieści o życiowych przygodach pisarza, z których płynął wniosek, że często niepomyślne koleje losu ocaliły mu życie.

Wiele wypowiedzi Hena budziło żywą reakcję publiczności. Często wywoływał swoimi opowieściami łzy wzruszenia i …oklaski. Z cierpliwością podpisywał zakupione przez uczestników spotkania książki.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Józefowi Henowi, że podzielił się z nami swoim bogatym życiowym doświadczeniem.

Książki pisarza są dostępne w naszej bibliotece.