Biblioteka "Koronka"

Dyskusyjny Klub Książki

Filia nr 2 (w budynku SP nr 8)
Następne spotkanie: 14.05.2024 r. godz. 18:00

Dyskusyjny Klub Książki przy Filii Nr 2, Danielle Daniel „Córki Klanu Jeleni”

Za nami kwietniowe spotkanie DKK przy Filii nr 2 w Oławie. Dyskusja dotyczyła książki kanadyjskiej pisarki Danielli Daniel „Córki Klanu Jeleni”. Autorka przeniosła nas w XVII wiek do Nowej Francji, terytorium Kanady skolonizowanej przez Francuzów. Bohaterkami powieści są kobiety, które należą do rdzennej ludności Indian z plemienia Algonkinów. Ludność boleśnie doświadczona napaściami Irokezów, chorobami czy głodem musi zapomnieć o przeszłości. Bezpieczeństwo Klanu Jeleni mają dać przybyli osadnicy. Kobiety od tej pory zostają przymuszane do poślubiania Francuzów. Muszą żyć tak, jak narzucają im kolonizatorzy. Życie w rytmie natury, tradycja, ich kultura, wierzenia są wypierane przez wiarę katolicką. Dostają nowe imiona, kobiety mają odtąd być posłusznymi żonami osadników, katoliczkami i rodzić im dzieci. Taką kobietą jest Marie. Po napaści Irokezów traci męża i dwójkę dzieci, wychodzi za mąż za Francuza. Bohaterka tęskni za starym życiem, za tym co już nie wróci. Spełnia się jako matka, jest jednak sprawa, która zakłóca spokój w jej życiu: indiański szaman po narodzinach jej pierwszej córki przepowiada jej tragiczną śmierć w młodym wieku. Życie Marie płynie w poczuciu ciągle zbliżającej się katastrofy.

Książka ma jednak głębszą refleksję. Widzimy, jaki wpływ na rdzenną ludność mają osadnicy. Czy narzucanie przez kolonizatorów swojej kultury, tradycji i religii nie jest brutalną dyskryminacją? Czy nie prowadzi do nieodwracalnej utraty wartości, które mogłyby wnieść rdzenne ludy do Nowego Świata? Z drugiej strony – czy to, że pojawiają się osadnicy, nie daje szansy na wyrównywanie różnic cywilizacyjnych? Nic nie jest jednoznacznie czarne ani białe, wartość człowieka nie wynika z jego pochodzenia czy wyznawanej religii.
Warto sięgnąć po lekturę i wyrobić sobie własne zdanie.

Kolejne spotkanie odbędzie się 14.05.2024 r. o godzinie 18.00. Porozmawiamy na temat książki Dominiki Buczak „Całe piękno świata”. Wszystkich chętnych do wspólnej dyskusji zapraszamy.

Czytelnia dla Dorosłych w „Koronce” (Ratusz, II piętro)
Następne spotkanie: –.05.2024 r. godz. 16:00
Dyskusyjny Klub Książki w Czytelni dla Dorosłych
W środę, 24 kwietnia, spotkał się w Czytelni dla Dorosłych Dyskusyjny Klub Książki żeby porozmawiać o powieści Valerie Perrin „Życie Violette”. Violette zawodowo pracuje jako dozorczyni cmentarza w małej miejscowości. Jest mężatką, ale od dawna niewiele łączy ją z mężem. Całym sercem oddana jest pracy.

Uprawia ogród. Czyta książkę „Regulamin tłoczni win” Johna Irvinga (właściwie zna ją na pamięć) ponieważ odnalazła wspólny punkt łączący ją z jej bohaterami. Violette jest sierotą. To nie jest najsmutniejsza rzecz w jej życiu.

Powieść ma konstrukcję szkatułkową. Poznajemy też autorkę pamiętnika, z którym zapoznaje się nasza bohaterka. Stanowi on jakby odrębną opowieść. Wydawać by się mogło,że losy bohaterów są smutne i nie ma nic pozytywnego w ich życiu. Ale to nie prawda. Przekonajcie się sami.

Przeczytajcie tę powieść, ocierającą się o atmosferę kryminału i romansu. Jest w naszej Bibliotece i na Legimi.