Biblioteka "Koronka"

Dyskusyjny Klub Książki

Filia nr 2 (w budynku SP nr 8)
Następne spotkanie: 20.05.2025r. godz. 18:00

plakat DKK przy Filii Nr 2Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 2 zajęła dyskusja na temat „Rzeczy o mych smutnych dziwkach” Gabriela Garcii Marqueza. To ostatnia książka w dorobku kolumbijskiego laureata Nagrody Nobla. Pisał ją mając 77 lat. Głównym bohaterem i zarazem narratorem jest dziennikarz, autor codziennych felietonów i krytyk muzyczny. W dniu swoich 90 urodzin pragnie spełnić erotyczny kaprys spędzając noc z nieletnią dziewicą. Dla niektórych odbiorców książka jest pochwałą rzeczy niemoralnych. Bohater powieści niespodziewanie zamiast namiętności odkrywa u siebie czułość i miłość wobec „przygotowanej” dla siebie dziewicy. Zakochuje się po raz pierwszy w życiu, na dodatek w dziewczynie, która mogłaby być jego wnuczką – ma tylko 14 lat. Dziennikarz jest człowiekiem godzącym się ze starością, traktuje ją naturalnie, jako coś nieuchronnego, rządzącego się swoimi prawami. Na tym etapie życia pozostają jeszcze zaskakujące możliwości i perspektywy – pod warunkiem, że będziemy potrafili wykorzystać każdą szansę, która staje przed nami.

„Rzecz o mych smutnych dziwkach” jest pochwałą życia w całej jego pełni, napisaną pięknym, soczystym językiem typowym dla G. G. Marqueza. Mimo intrygującego tytułu (w tłumaczeniu którego na żądanie wydawnictwa tłumacz posłużył się eufemizmem) jest to opowieść pełna piękna, wrażliwości i tkliwości. Klubowiczki polecają jej lekturę.

Kolejne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 20 maja (wtorek) o godzinie 18.00. Porozmawiamy o książce Anny Kamińskiej „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”.

Zapraszamy.

Czytelnia dla Dorosłych w „Koronce” (Ratusz, II piętro)
Następne spotkanie: –.05.2025 r. godz. 16:00

plakat DKK przy bibliotece KoronkaDzisiaj, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich Dyskusyjny Klub Książki przy Bibliotece „Koronka” spotkał się, żeby porozmawiać o książce Agnieszki Zakrzewskiej „Deficyt niebieskich migdałów”.

Bohaterką powieści biograficznej jest poetka Maria Pawlikowska Jasnorzewska.

Rozczarowała nas ta książka. Brakuje w niej głębszych refleksji nad twórczością poetki. Skupia się autorka na przeżyciach uczuciowych Lilki zapominając o wyrazistszym podkreśleniu epoki, ważnych wydarzeń historycznych, uwarunkowań społecznych.
Daje czytelnikowi obraz pustej, zapatrzonej w siebie lalki.
Czy ktoś z czytelników ma inne zdanie?