Niektórzy mieszkańcy Bałtyku są towarzyscy jak foka szara. Inni pracowici, jak zmieraczek plażowy. Ale niektóre morskie stwory mają parzydełka lub niebezpieczne kolce…
Biblioteka „Koronka” i Wydawnictwo Widnokrąg zapraszają na fascynującą wyprawę nad polskie morze, a nawet dalej, hen, hen w głębiny. Czas na morrrskie opowieści!
Od 4 czerwca na oławskim rynku będzie można oglądać wystawę ilustracji Natalii Uryniuk do książki „Skok przez Bałtyk”. Książka, dostępna do wypożyczenia w Oddziale Dziecięcym Biblioteki „Koronka”, jest owocem współpracy dwóch gdańszczanek, Moniki Milewskiej i Natalii Uryniuk. Obie silnie związane z morzem, zafascynowane jego mieszkańcami i tajemnicami stworzyły opowieść, która uwodzi zarówno tekstem, jak i obrazem. Lekka, pełna morskich ciekawostek, małych i dużych stworzeń oraz słownych gagów historia ukazuje środowisko polskiego morza jako fascynujący świat, który ma do zaoferowania o wiele więcej niż słoneczne i morskie kąpiele, zachęca do puszczenia wodzy wyobraźni i odkrywania nieznanego.
Wystawę Wydawnictwa Widnokrąg będzie można oglądać na oławskim rynku do 25 czerwca. Zachęcamy!
Natalia Uryniuk – graficzka, ilustratorka, autorka książek dla dzieci. Doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka Programu Młoda Polska oraz Escola Superior Artística w Porto. Stworzyła pierwszy międzynarodowy projekt edukacyjny o Morzu Bałtyckim, w ramach którego działa portal przetłumaczony na 9 języków – www.balticarium.com. Projekt Balticarium otrzymał wyróżnienie w konkursie Kampania Społeczna Roku 2016. Uczestniczyła w licznych wystawach, m.in. w Kuala Lumpur, Warszawie, Kairze, Berlinie, Hong Kongu, Porto, Pekinie czy Singapurze.
Monika Milewska – eseistka, dramatopisarka, poetka, bajkopisarka i antropolog historii. Pracuje w Instytucie Antropologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorką m.in. eseju „Ocet i łzy”, za który była nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”, wielokrotnie adaptowanej powieści o najdłuższym gdańskim falowcu „Latawiec z betonu” oraz książki „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”. Słuchowisko jej autorstwa „Podróż na Księżyc” otrzymało Grand Prix XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” w Sopocie. Dwa z jej słuchowisk nominowane były do nagrody Prix Italia, zwanej „radiowym Oscarem”. Nagradzane były też jej sztuki dla dzieci, m. in. „Wiewiórka” i „Dzieje sławnego Rodryga”, które miesięcznik „Teatr” uznał za najlepsze przedstawienie lalkowe sezonu 2007/2008.