Spotkanie autorskie „Z Sobieskimi przez Oławę”

W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” Biblioteka „Koronka” przygotowała trzy wydarzenia pod wspólnym tytułem „Z Sobieskimi przez Oławę”.

W piątkowy wieczór 15.09. Biblioteka gościła na spotkaniu autorskim z wybitną znawczynię dziejów rodu Sobieskich prof. Aleksandrą Skrzypietz z Uniwersytetu Śląskiego oraz dra Stanisława Jujeczkę – historyka pracującego na Uniwersytecie Wrocławskim. W ubiegłym roku ukazała się książka „Maria Klementyna Sobieska, królowa i Służebnica Boża”, która jest efektem współpracy obydwojga historyków. Podczas spotkania słuchacze poznali wiele interesujących a mało znanych szczegółów z życia najmłodszej córki Jakuba Sobieskiego. Opowieściom towarzyszył pokaz zdjęć z Rzymu, gdzie księżniczka Sobieska mieszkała przez kilkanaście lat. Obecni na sali mogli też zobaczyć dokumenty z archiwów, m.in. listy księżniczki wysyłane do ojca do Oławy, które autorzy wykorzystali do napisania książki. Na koniec wieczoru był czas na pytania oraz autografy wpisywane do zakupionych przed spotkaniem książek.