Biblioteka "Koronka"

Spotkanie autorskie z udziałem Renaty Piątkowskiej

3 marca w czytelni Oddziału Dziecięcego odbyły się dwa spotkania autorskie z udziałem Renaty Piątkowskiej, jednej z najpoczytniejszych polskich pisarek dla dzieci i Malwiny Elżbiety Kożurno – profesjonalnej lektorki, która odczytała fragmenty książek Autorki.

Podczas spotkania z najmłodszymi czytelnikami Renata Piątkowska podkreślała, że pisząc książki „chce bawić i rozśmieszać”, tak by po przeczytaniu już drugiej strony książki „na twarzach pojawiał się uśmiech od ucha do ucha”. Podkreślała też, że pisze historie śmieszne, ale jednocześnie wzruszające i co najważniejsze zawsze prawdziwe.

Usłyszeliśmy fragmenty opowiadania o koniu Zbóju, kotce Wierusi pełnoprawnej członkini okrętu wojennego, uroczej staruszce Alinie i jej schroniskowym psie Basko oraz Oliwce, która musiała nauczyć się opieki nad wymarzonym żółwiem Skorupkiem. Fragmenty książek Renaty Piątkowskiej w fantastycznej interpretacji pani Malwiny sprawiły, że dzieci słuchały z zapartym tchem, a wesołe historyjki wprawiły je w doskonały humor, czego dowodem były wybuchy gromkiego śmiechu. Na koniec przyszedł czas na pytania najmłodszych czytelników z klas: IIa ze Szkoły Podstawowej nr 1, IIa z Gminnej Szkoły Podstawowej oraz IIa ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz autografy i dedykacje książkowe.

Drugie spotkanie odbyło się z młodzieżą z klasy IVc ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz VIb ze Szkoły Podstawowej nr 2. Jego bohaterką była Malala – jedyne dziecko na świecie, które otrzymało Pokojową Nagrodę Nobla, nastolatka znajdująca się na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. Książka „Która to Malala?” to niezwykle poruszająca opowieść o młodziutkiej dziewczynie, która już jako dwunastolatka zdecydowała się zaryzykować swoje życie w obronie pięknych, sprawiedliwych idei. Jej odwaga, charyzma, ogromna siła charakteru i nieustępliwość zainspirowały do działania rzesze ludzi na całym świecie. Historia Malali jest żywym dowodem na to, że warto walczyć oraz pomagać słabszym i szykanowanym, nawet jeśli wiąże się to z wystąpieniem przeciwko znacznie silniejszemu wrogowi – opresyjnemu systemowi. Opowieść Renaty Piątkowskiej o Malali może być cenną lekcją dla wielu dzieci, dla których obowiązek edukacji często jest przykrą koniecznością. Malala i jej koleżanki położyły bowiem własne życie na szali, by wywalczyć prawo do pobierania nauki i tym samym zapewnić sobie szansę na lepsze życie.

Jesteśmy przekonani, że spotkania autorskie z Renatą Piątkowską pozostaną w pamięci naszych czytelników na długo.