Uczta dla ciała i dla ducha, czyli o obchodach Roku Szymborskiej w Oławie
W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej oraz ustanowieniem przez Senat 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej, 14 czerwca Biblioteka „Koronka” zorganizowała uroczyste obchody Roku Szymborskiej w Oławie. Impreza została objęta honorowym patronatem Fundacji Wisławy Szymborskiej, dzięki której przez miesiąc – do 12 lipca – na oławskim rynku podziwiać możemy wystawę „Sto lat! Wisława Szymborska”.
Merytoryczną warstwę opracowała Joanna Gromek-Illg – autorka biografii poetki pt. „Znaki szczególne”, a autorem formy wizualnej jest Witold Siemaszkiewicz – artysta grafik. Autorom wystawy zależało, by Noblistka nie zastygła w spiżową postać z podręczników szkolnych, ale by pozostała ciepłą, serdeczną osobą, jaką była dla przyjaciół. Sami Państwo ocenicie, jak im się to udało.
Emanujące z tekstów Wisławy Szymborskiej poczucie humoru towarzyszyło jej na co dzień. Znana była z wykonywanych przez siebie humorystycznych rysunków i wyklejanek, które uczestnicy imprezy mogli wykonać podczas odbywających się w środowe popołudnie warsztatów plastycznych. Najmłodsze dzieci mogły z kolei ułożyć wielkoformatowe puzzle, które przysporzyły im dużo radości.
Oprócz autorskich wyklejanek Wisława Szymborska znana była z tego, że stworzyła i rozpropagowała żartobliwy gatunek literacki – lepiej. Napisanie komicznego, składającego się z jednego zdania wierszyka było zadaniem w konkursie, który Biblioteka „Koronka” ogłosiła w kwietniu. Zwycięzców konkursu „Piszemy lepieje!” poznaliśmy w czerwcu, natomiast podczas uroczystości 14 czerwca nastąpiło oficjalne wręczenie nagród laureatom: I miejsce zajęła Karolina Kamińska, II miejsce – Dawid Kopała, III miejsce – Kinga Makuch. Zwycięzcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i literacką zabawę słowem. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z konkursowymi lepiejami, które eksponowane są w holu Ratusza. Będzie można je oglądać do końca czerwca.
Podczas obchodów Roku Szymborskiej nie mogło zabraknąć wierszy Poetki, które z ust zaproszonym gości mogliśmy wysłuchać w zaaranżowanym specjalnie na tę okazję „pokoiku Szymborskiej”. Burmistrz Miasta Tomasz Frischmann odczytał wiersz „Dzieci epoki”, Starosta Oławski Zdzisław Brezdeń – „Gawędę o miłości ziemi ojczystej”, Komendant Straży Miejskiej Jerzy Narolski pełen filozoficznych pytań utwór „Platon, czyli dlaczego”, najmłodsi uczestnicy wydarzenia uczniowie klasy Ia ze Szkoły Podstawowej nr 4 – Joanna Świerk zadeklamowała wiersz „Niektórzy lubią poezję” przy akompaniamencie skrzypiec Antoniego Płusy. Maryla Kęcel – seniorka z Klubu „Parnas” przeczytała „Wielkie to szczęście”, pisarka Julia Wesołowska – wiersz „Szukam słowa”, Teresa Janiszewska – „Przy winie”, Adriana Krakowska – „Kot w pustym mieszkaniu”, Grażyna Notz – wiersz o nieznanych światach pt. „Mikrokosmos”, pisarka Joanna Pawłusiów – utwór „Radość pisania”, a Michał Czerniak z Biblioteki „Koronka” – wiersz „Muzeum”.
Poruszający występ przygotowała młodzież z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego: Natalia Gelger, Joanna Kulicka, Emilia Skorupa i Aleksandra Smolińska pod opieką artystyczną Edyty Dębickiej – dowodząc, że twórczość Wisławy Szymborskiej jest wciąż żywa i międzypokoleniowa.
Nie zabrakło też poezji śpiewanej w wykonaniu podopiecznych szkoły wokalnej „Śpiewające studio Kamili Bakalarczyk”. Wystąpiły: Lena Czechowska, Ewa Marmulewicz i Ewa Jednarowicz. A ich wykonania niejedną osobę przyprawiły o prawdziwe dreszcze.
Po występach artystycznych przyszedł czas na… kolacyjkę, bo to z nich słynęła Wisława Szymborska. Dzięki życzliwości i pomocy: cukierni Słodkie Czorty, Szklarni Bistro Chocolat, Cafe Manii, Bistro Gazowa 2, Społem Oława, Cukierni Krawczyńscy, Gospodarstwu Sadowniczemu Gać, Kulinarnej Enklawie, Piekarni i Cukierni na Polnej sklep w Oławie mogliśmy oprócz uczty duchowej zaproponować jeszcze „coś dla ciała”.
Wisława Szymborska, chociaż kamer nie lubiła i mocno od nich stroniła, miała dziecięce marzenie o byciu filmową gwiazdą. Spełniła je w 2009 roku, kiedy to wystąpiła w dokumencie Katarzyny Kolendy-Zaleskiej „Chwilami życie bywa znośne. Film to przewrotny portret Wisławy Szymborskiej”, na który mogliśmy Państwa zaprosić dzięki uprzejmości TVN oraz Centrum Sztuki w Oławie.
To było wspaniałe popołudnie i wieczór, który spędziliśmy z Wisławą Szymborską przybliżając nie tylko jej poezję, ale również nietuzinkową osobowość…
Biblioteka „Koronka” dziękuje wszystkim firmom i instytucjom, które wsparły przygotowanie wydarzenia: Zakładowi Gospodarowania Odpadami Gać, Zakładowi Wodno-Kanalizacyjnemu w Oławie, Bankowi Spółdzielczemu w Oławie, Miejskiemu Zakładowi Energetyki Cieplnej, producentowi części samochodowych i maszyn Atex oraz hurtowni papierniczej Liberty. Ogromnie dziękujemy również za pomoc dyrekcji i pracownikom Centrum Sztuki w Oławie, szczególne ukłony kierujemy w stronę Waldemara Trzaski, bez którego poezja nie brzmiałaby tak pięknie. Również zaangażowanie i pomoc rzeczowa ze strony OCKF-u i ZWiK-u odegrały niebagatelną rolę w przygotowaniu naszej imprezy. Dziękujemy oławskim mediom za rozpowszechnianie informacji o naszym wydarzeniu: Oławskiej Telewizji Kablowej, portalom: TUOlawa i Olawa24, Gazecie Powiatowej „Wiadomości Oławskie” oraz Radiu Hit. Przede wszystkim jednak dziękujemy mieszkańcom, dla których przygotowaliśmy to wydarzenie, i którzy byli z nami mimo niepewnej pogody!
To jeszcze nie koniec obchodów Roku Szymborskiej w Oławie. Zachęceni tak ciepłym przyjęciem szykujemy wakacyjny konkurs. Szczegółów jeszcze nie zdradzamy, ale zachęcamy żeby obserwować nas w mediach społecznościowych.