8 września w czytelni Biblioteki „Koronka” Krzysztof Tokarz promował swoją książkę „Renn. Breslau – miasto złota i miłości”. Spotkanie moderowała Magdalena Szumska.
Autor pochodzi z Łęgu koło Jelcza-Laskowic, w Oławie ukończył Technikum Mechaniczne, a studiował na Uniwersytecie Wrocławskim nauki polityczne o specjalności niemcoznawstwo. Mieszka i pracuje we Wrocławiu, jest doktorem nauk humanistycznych, publicystą, komentatorem, dziennikarzem, ekspertem od spraw polsko – niemieckich. Szczególne zainteresowanie okresem 1944-1945, przeglądanie archiwalnych gazet, książek i fotografii zaowocowało powstaniem powieści, której bohater Hauptmann Edwin Renn prowadzi bogate życie – zarówno uczuciowe jak i zawodowe. Ten niemiecki oficer uczestniczy w ukrywaniu tajnych dokumentów, dzieł sztuki i złota. Akcja powieści toczy się we Wrocławiu, Oławie, Jelczu, Trzebnicy, Miliczu, Żmigrodzie, Bardzie Śląskim, Kudowie-Zdroju i Książu.
Epizody jelczański i oławski rozpaliły wyobraźnię uczestników spotkania. Wiadomo, że wiele skarbów, a także tajne dokumenty niemieckie od ponad siedemdziesięciu lat czekają na odnalezienie. Prawie wszystkie ślady prowadzą na Dolny Śląsk. To pobudza wyobraźnię i nadzieje poszukiwaczy, że może gdzieś niedaleko jednak są ukryte skarby. Dyskusja była bardzo ożywiona, życie Renna zeszło na plan dalszy, a wyobraźnią słuchaczy zawładnęły ukryte i nie odnalezione do tej pory skarby, w tym złoty pociąg. W jednej z kamienic w Oławie mieszkała ciotka głównego bohatera książki Krzysztofa Tokarza. Autor nie zdradził dokładnego adresu. Czy wnikliwe przeczytanie powieści pozwoli nam odszukać kamienicę?
Po spotkaniu autor podpisywał książki i jeszcze długo rozmawiał z czytelnikami.