Warsztaty ph. „Mirabelkowe historie w Oławie”

W środę 26 września odbyły się warsztaty ph. „Mirabelkowe historie w Oławie” zorganizowane przez Oddział Dziecięcy biblioteki „Koronka”. Warsztaty powstały na podstawie książki „Mirabelka”, autorstwa Cezarego Harasimowicza w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”, realizowanej w roku jubileuszowym 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, zainicjowanej przez Barbarę Morawiec, red. nacz. serwisu Lustro Biblioteki.

W warsztatach uczestniczyły dzieci z klasy V b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie. Odbywały się one w różnych miejscach budynku biblioteki, która mieści się w oławskim ratuszu. Tematem głównym warsztatów było drzewko mirabelkowe, na którym symbolicznie zamieszczono fotografie oławskich mieszkańców z dawnych lat, pamiętających czasy II wojny światowej. Uczniowie podzielili się z mirabelką historiami pokoleń w ich rodzinach, co okazało się niezwykle interesującym i wartościowym przeżyciem. Dzieci odwiedziły piwnice oławskiego ratusza, gdzie obejrzały wystawę poświęconą książkom o Irenie Sendlerowej oraz ulicom przedwojennej Warszawy powiązanymi z treścią książki „Mirabelka”. Wysłuchały pogadanki na tematy związane z wojną, gettem, niepodległością i prezentacji o Irenie Sendlerowej, którą poprowadził Michał Zwierzański, pracownik Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej. Obejrzały także wystawę eksponatów wojskowych, pochodzących z okresu I – II wojny światowej. Tą część warsztatów uświetnił występ Marty Hanisz, uczennicy kl. IV c Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie, oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Jadwigi Szajny-Lewandowskiej w Oławie, która zagrała utwory na skrzypcach. Następnie w Mediatece, która mieści się w Filii nr 1 dzieci miały okazję do posłuchania starych polskich piosenek z płyt winylowych odtwarzanych przez gramofon. Na warsztatach dzieci również odpowiadały na pytania z treści książki „Mirabelka” oraz Niepodległości. Na zakończenie odbyła się wycieczka plenerowa do oławskiej Mirabelki gdzie skosztowaliśmy pysznego mirabelkowego ciasta i pożegnaliśmy się z dziećmi.