Za nami majowe spotkanie Klubu, które – jak zawsze – przyciągnęło pasjonatów lokalnej historii.
Spotkanie poprowadził Jerzy Kamiński (Gazeta Powiatowa – Wiadomości Oławskie).
Na początek Grzegorz Seredyński zaprezentował drugą część „Fotograficznych silesian oławskich”. Z pierwszą częścią fotografii z przedwojennej Oławy, które obecnie znajdują się w Instytucie Herdera w Marburgu, zetknęliśmy się dokładnie rok temu na spotkaniu Klubu 8 maja 2024 r. Tym razem zobaczyliśmy kolejną porcję fotograficznych silesian oławskich z lat 1870-1945 ze zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, a część z nich została poddana koloryzacji, którą wykonał Andrzeja Skrobejko. Podtrzymujemy chęć pozyskania cyfrowych kopii tych unikalnych fotografii.
Potr Turek przybliżył i odtworzył nam krok po kroku swoją drogę docierania do informacji dotyczących Józefa Sobola, więźnia niemieckiego obozu pracy AL Fünfteichen. Urodzony w 1920 roku w Cieszynie, został aresztowany w Krakowie w lipcu 1944 roku i przetrzymywany m.in. w więzieniu przy ul. Montelupich. Następnie trafił do Gross-Rosen, a potem do podobozu Fünfteichen, gdzie pracował dla zakładów Kruppa. W grudniu 1944 roku, w trakcie transportu ciał zmarłych więźniów, z innymi osadzonymi zaplanował i przeprowadził ucieczkę. Dzięki pomocy cywilów i ryzykownym decyzjom udało mu się powrócić do Krakowa. Zmarł w 2012 roku i spoczywa na cmentarzu Rakowickim. W późniejszych latach odwiedził miejsce swojej ucieczki, a jego historia została przypomniana dzięki publikacji listu Romana i Eugeniusza Engelów w Gazecie Powiatowej Wiadomości Oławskie”, nr 08/2023 (1554). Dzięki uporowi i determinacji Piotra Turka, który dotarł do rodziny p. Jozefa, i dzięki ich relacjom wiemy, jak potoczyła się dalsza historia Jozefa Sobola – więźnia, który uciekł z obozu pracy AL Fünfteichen w 1944 roku.
Agata Żydło, wnuczka Stefana Żydły – brata fotografa Bronisława, która podczas kwietniowego spotkania podzieliła się niezwykłymi wspomnieniami z życia swojej rodziny oraz obiecała przeszukać domowe archiwum w poszukiwaniu nieznanych dotąd zdjęć Oławy, przekazała cenne rodzinne zdjęcia i negatywy, które po zeskanowaniu wzbogacą nasze archiwum i zostaną zaprezentowane na kolejnych spotkaniach Klubu.
Na zakończenie Lesław Mazur zabrał nas w podróż w czasie po dawnej ulicy Ogrodowej, której odcinki ciągną się wzdłuż dzisiejszej ulicy Żołnierzy Armii Krajowej i 11 Listopada. Swoje wypowiedzi zilustrował archiwalnymi grafikami znajdującymi się w zbiorach Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej, oraz zdjęciami: własnymi i z albumów m.in. Zbigniewa Mazura, Bronisława Żydły, Wiesława Tucholskiego, Jarosława Szubartowicza, Teresy Dromontt ukazując zmieniające się oblicze tej części miasta.
To było kolejne inspirujące spotkanie, pełne emocji i odkryć, które przypomniało nam, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o naszej lokalnej historii.
Dziękujemy wszystkim za obecność i już dziś zapraszamy na ostatnie przedwakacyjne spotkanie Klubu Poszukiwaczy Zaginionej Historii Oławy – w piątek, 6 czerwca!


















