Biblioteka "Koronka"

Ogólnopolska Akcja „Czytamy Muminki” w Bibliotece „Koronka” – podsumowanie

Ogólnopolska akcja „Czytamy Muminki” to otwarta, dobrowolna i bezpłatna inicjatywa czytelnicza organizowana w ramach 110. rocznicy urodzin Tove Jansson oraz 60. rocznicy pierwszego wydania książki „W Dolinie Muminków” w Polsce.

Organizatorami akcji, realizowanej w ramach programu Ratownicy Czytelnictwa, jest Maja Wilczewka MajuBaje oraz Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej nr 11 w Gorzowie Wielkopolskim.

W okresie od 1 września 2024 r. do 31 maja 2025 r. placówki biorące udział w akcji, miały za zadanie zorganizować na swoim terenie choć jedno spotkanie na podstawie historii o Muminkach, rozmowę o ich twórczyni – Tove Jansson oraz przygotować działania kreatywne zainspirowane przeczytanym tekstem.

Oddział Dziecięcy Biblioteki „Koronka” przystąpił do akcji „Czytamy Muminki” 10 października 2024 roku. Do 4 marca 2025 roku zrealizowaliśmy:

  • 6 tematycznych zajęć dla dzieci w wieku szkolnym (od zerówkowiczów po uczniów III klas szkół podstawowych), w których łącznie udział wzięło 120 osób;
  • Kartę Gry do Wystawy „Muminki” wypożyczonej od Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”, dzięki której 137 osób aktywnie i czynnie w grudniu i styczniu zapoznało się z ekspozycją;
  • 10 tematycznych zajęć w ramach „Muminkowych Ferii Zimowych” adresowanych do dzieci w wieku 7-11 lat, w których łącznie wzięło udział 173 dzieci.

Wspólnie przeczytaliśmy 15 historii muminkowych przygód, m.in. „Muminek i nowy przyjaciel”, „Historia o ostatnim smoku na świecie”, „Muminki. Najlepsi przyjaciele”, „Tatuś Muminka na rybach”, „Muminki i niespodzianka”, „Muminek i pierwszy śnieg”, „Śnieżny poranek Muminka”, „Muminek i gwiazdka z nieba”, fragmenty książek „Opowiadania z Doliny Muminków”, „W Dolinie Muminków”, „Zima Muminków”, „Lato Muminków”.

Wcielając się w role: Małej Mi, Włóczykija, Panny Migotki, Tatusia Muminka, Mamy Muminka, Ryjka, Buki, Bobka, Muminka i Paszczaka, dla uczestników naszych zajęć przygotowaliśmy działania kreatywne zainspirowane przeczytanym tekstem, tj.: łowienie rybek i łapanie smoków; portrety muminków z plasteliny, bibuły, kredek, flamastrów, farb, masy solnej, a nawet na kamyczkach i w formie „śnieżnej kuli”. Zrobiliśmy wystawę „Zima w Dolinie Muminków”, tworzyliśmy własne komiksy, muminkowe domki, „paszczakowe” lasy w słoiku, autorskie bilety wstępu i kubki popcornowe na „Kino Muminków”, tworzyliśmy muminkowe kartki walentynkowe oraz wystąpiliśmy we własnym „kukiełkowym teatrzyku”.

Podczas zajęć rozwiązywaliśmy krzyżówki i quizzy, szukaliśmy wyjść z labiryntów i odszyfrowywaliśmy muminkowe hasła, ćwiczyliśmy spostrzegawczość łącząc w pary, wykonując ćwiczenia typu „szukaj i znajdź” i typu „Muminkowe początki”. Graliśmy w koło fortuny i w planszówki, m.in. „Story Cubes – Muminki”, tworzyliśmy opisy postaci, wizerunki i charakterystyczne gadżety bohaterów oraz własne mapy Doliny Muminków. Oglądaliśmy prezentacje o Tove Jansson i Muminkach, zrobiliśmy psychotest „Jakim Muminkiem jesteś?”, a nawet razem z Włóczykijem zwiedziliśmy Finlandię i spróbowaliśmy fińskich smakołyków!

Łącznie „zmuminkowaliśmy” 430 osób, a o fakcie jak świetnie się wspólnie bawiliśmy, niech świadczy podsumowanie akcji #czytamymuminki na zamieszczonym filmie.