Jako pierwszy wystąpił archeolog Marcin Diakowski, który wraz z zespołem prowadzi badania na terenie rewitalizowanego centrum Oławy. Tym razem opowiedział m.in. o odkryciu reliktów architektonicznych przy sanktuarium NMP Matki Pocieszenia, będących najprawdopodobniej pozostałością transeptu (nawy poprzecznej kościoła) datowanego wstępnie na koniec XIII/początek XIV w. Po wystąpieniu zawiązała się ciekawa dyskusja nt. zabytków znajdujących się na terenie ww. kościoła.
Następnie Piotr Turek wyświetlił i dokonał analizy fragmentu propagandowego filmu „Maszerujemy na Śląsk” z 1933 r. Zobaczyliśmy na nim Odrę z mostem, Rynek, a także pomnik upamiętniający „Der Ohlauer Blutsonntag” czyli „Oławską krwawą niedzielą”. Pomnik stał przy moście na skrzyżowaniu obecnych ulic Strzelnej i Generała Władysława Andersa. Co ciekawe, odwrócona płyta z tego pomnika służyła przez wiele lat upamiętnieniu w Oławie generała Karola Świerczewskiego.
Jako ostatni wystąpił znawca działań wojennych prowadzonych w powiecie oławskim podczas II wojny światowej – Marek Włodarczyk. Opowiedział o ostatniej próbie odbicia Oławy przez Niemców z 5.02.1945 r.
Na kolejne spotkanie zapraszamy w piątek 8 listopada.