Biblioteka "Koronka"

Europejskie Dni Dziedzictwa 2024

W ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Biblioteka „Koronka” oraz Centrum Sztuki w Oławie przygotowały zróżnicowany program.

W Oddziale Dziecięcym odbył się Turniej Puzzlowy, w którym uczestniczyło sześć 3-osobowych drużyn. Zadanie polegało na ułożeniu 500-elementowych puzzli z fragmentem dzieła F.B. Wernera przedstawiającego Oławę z połowy XVIII wieku. Na wykonanie tego zadania uczestnicy mieli maksymalnie trzy godziny. Grupy rozpoczęły układanie puzzli o godzinie 13.00. Zwyciężyła drużyna, która dopasowała ostatni element układanki dokładnie po 1 godzinie i 31 minutach od rozpoczęcia turnieju.

Na parterze ratusza swoje stoiska miało Oławskie Stowarzyszenie Historyczne oraz firma „Archeoreplica”. Miłośnicy lokalnej historii zaprezentowali zbiór artefaktów związanych z przeszłością ziemi oławskiej. Odwiedzający mogli zobaczyć m.in. część bogatej kolekcji przedwojennych butelek, zdjęcia, pocztówki, dzwonki rowerowe, wieszaki do ubrań oławskich firm oraz dwie huzarskie szable. Niektórych eksponatów można było dotknąć, co szczególnie podobało się najmłodszym gościom. Zainteresowaniem cieszyły się również papierowe modele sprzętu wojskowego z okresu II wojny światowej oraz szczególnie okazała makieta przedstawiająca oławską wieżę ciśnień.

Archeolodzy przygotowali repliki narzędzi z różnych okresów historycznych, znajdowanych w okolicach miasta. Dodatkowo można było zobaczyć znaleziska – głównie porcelanę i szkło – z okresu od XVI do XIX w. odkryte podczas niedawnych badań w centrum miasta oraz remontu ratuszowych piwnic.

Zaprosiliśmy również do odwiedzania wystawy fotograficznej „Oławski Rynek.. z biegiem lat”… Prezentowane zdjęcia w interesujący sposób pokazują miasto sprzed ok. pół wieku i współczesne. Ekspozycję przygotowało Centrum Sztuki w Oławie w grudniu 2020 roku. Był to czas pandemii, zdjęcia prezentowano w plenerze. Zdecydowaliśmy więc, że pokażemy wystawę powtórnie. Tym razem zainteresowani mieli okazję, by porozmawiać z autorami zdjęć: Lesławem Mazurem i Zbigniewem Kordysem. W rozmowie, która trwała ponad 1,5 godziny, pojawiło się wiele interesujących wątków.

W holu ratusza ustawiona została instalacja „Oławskie połączenia”. Wszyscy biorący udział w imprezie mogli przy pomocy pinezek i kolorowych sznurków zaznaczyć na mapie, skąd przybyli. Pomimo niesprzyjającej pogody udało nam się stworzyć całkiem okazałą sieć oławskich połączeń.

Ze względu na złą aurę organizatorzy zrezygnowali z przeprowadzenia gry terenowej „Szlakiem oławskich legend”. Odbędzie się ona w innym terminie.