Biblioteka "Koronka"

Wystawa „Skok przez Bałtyk” na oławskim rynku

Niektórzy mieszkańcy Bałtyku są towarzyscy jak foka szara. Inni pracowici, jak zmieraczek plażowy. Ale niektóre morskie stwory mają parzydełka lub niebezpieczne kolce…

 

Biblioteka „Koronka” i Wydawnictwo Widnokrąg zapraszają na fascynującą wyprawę nad polskie morze, a nawet dalej, hen, hen w głębiny. Czas na morrrskie opowieści! 

Od 4 czerwca na oławskim rynku będzie można oglądać wystawę ilustracji Natalii Uryniuk do książki „Skok przez Bałtyk”. Książka, dostępna do wypożyczenia w Oddziale Dziecięcym Biblioteki „Koronka”, jest owocem współpracy dwóch gdańszczanek, Moniki Milewskiej i Natalii Uryniuk. Obie silnie związane z morzem, zafascynowane jego mieszkańcami i tajemnicami stworzyły opowieść, która uwodzi zarówno tekstem, jak i obrazem. Lekka, pełna morskich ciekawostek, małych i dużych stworzeń oraz słownych gagów historia ukazuje środowisko polskiego morza jako fascynujący świat, który ma do zaoferowania o wiele więcej niż słoneczne i morskie kąpiele, zachęca do puszczenia wodzy wyobraźni i odkrywania nieznanego.

Wystawę Wydawnictwa Widnokrąg będzie można oglądać na oławskim rynku do 25 czerwca. Zachęcamy!

plakat wystawy "Skok przez Bałtyk"

Natalia Uryniuk – graficzka, ilustratorka, autorka książek dla dzieci. Doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka Programu Młoda Polska oraz Escola Superior Artística w Porto. Stworzyła pierwszy międzynarodowy projekt edukacyjny o Morzu Bałtyckim, w ramach którego działa portal przetłumaczony na 9 języków – www.balticarium.com. Projekt Balticarium otrzymał wyróżnienie w konkursie Kampania Społeczna Roku 2016. Uczestniczyła w licznych wystawach, m.in. w Kuala Lumpur, Warszawie, Kairze, Berlinie, Hong Kongu, Porto, Pekinie czy Singapurze.

Monika Milewska – eseistka, dramatopisarka, poetka, bajkopisarka i antropolog historii. Pracuje w Instytucie Antropologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorką m.in. eseju „Ocet i łzy”, za który była nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”, wielokrotnie adaptowanej powieści o najdłuższym gdańskim falowcu „Latawiec z betonu” oraz książki „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”. Słuchowisko jej autorstwa „Podróż na Księżyc” otrzymało Grand Prix XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” w Sopocie. Dwa z jej słuchowisk nominowane były do nagrody Prix Italia, zwanej „radiowym Oscarem”. Nagradzane były też jej sztuki dla dzieci, m. in. „Wiewiórka” i „Dzieje sławnego Rodryga”, które miesięcznik „Teatr” uznał za najlepsze przedstawienie lalkowe sezonu 2007/2008.