Biblioteka "Koronka"

„Opowieściom z teczki Profesora Książeczki” – spektakl Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA

Wiecie, że każdy z nas posiada magiczną moc? Jest nią wyobraźnia! O tej wielkiej fabryce prężnie działającej w każdej głowie naszym najmłodszym czytelnikom opowiedział Profesor Książeczka – główny bohater spektaklu krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA, który odwiedził Czytelnię Oddziału Dziecięcego Biblioteki „Koronka” 11 czerwca.

Profesor Książeczka uwielbia czytać, a w zaciszu leśnej pracowni tworzy nowe historie, które za każdym razem chowa do kolorowej teczki. Szalony bohater przeprowadził widownię przez świat wyobraźni, który okazał się bardzo zaskakujący – każda myśl w głowie przerodziła się w spotkanie z żywym bohaterem! W ten sposób dzieci poznały osobiście m.in. Czerwonego Kapturka i Kopciuszka.

Dzięki „Opowieściom z teczki Profesora Książeczki” dzieci dowiedziały się też jak wyglądałby świat, w którym biblioteki nie istnieją. Z pewnością byłby bardziej ubogi. Nie moglibyśmy za każdym razem z łatwością sięgnąć po kolejną, ciekawą lekturę. Być może na dobre pochłonąłby nas Internet. A co stałoby się wówczas z naszą wyobraźnią i kreatywnością? No właśnie! Biblioteka to miejsce, gdzie człowiek spotyka się z literaturą, ale nie tylko… to tutaj możemy uczestniczyć w ciekawych spotkaniach autorskich i wydarzeniach kulturalnych. Ale przede wszystkim Biblioteka i książki się w niej znajdujące kształtują naszą wyobraźnię, dzięki czemu mamy tę magiczną moc, o której opowiadał nam Profesor Książeczka.

Głównym celem dydaktycznym spektaklu było zachęcenie najmłodszych widzów do regularnego odwiedzania biblioteki oraz wypożyczania książek. Aktorzy ukazali, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełni czytanie. Dostarcza ono wiele rozrywki oraz przenosi w odległy i magiczny świat wyobraźni, dzięki czemu możemy znaleźć się w samym środku akcji. W ciekawy sposób podkreślili ważną rolę bibliotek oraz szacunek do książek. W przedstawieniu czynny udział brali widzowie – dzieci z klas 0a Szkoły Podstawowej nr 3 i 0b ze Szkoły Podstawowej nr 5, którzy bardzo zaangażowali się w fabułę, którą sami mogli wykreować.