Na kwietniowym spotkaniu po raz drugi od początku działania Klubu

pojawiła się tematyka wojenna. Przemysław Pawłowicz – oławski znawca historii II wojny światowej, a szczególnie lotnictwa – opowiedział historię amerykańskiej 817. Eskadry Bombowej, która po przeszkoleniu we włoskiej miejscowości Sterparone 22.03.1945 r. wyruszyła z zadaniem zniszczenia niemieckich zakładów chemicznych leżących na północ od Drezna. Historia jednego z Boeingów B-17 i jej załogi miała swój dramatyczny finał pod Strzelinem oraz w Oławie, gdzie pochowani zostali dwaj młodzi amerykańscy lotnicy: Richard Craig oraz (prawdopodobnie) John Chupa.
Autor prezentacji pokazał sporą ilość interesujących zdjęć, między innymi  załogi amerykańskiego bombowca, „latających fortec” w szyku bojowym oraz miejsca dramatycznego lądowania oraz dokumenty archiwalne (także z archiwów amerykańskich).

Kolejną była prezentacja Grzegorza Seredyńskiego ze stałego cyklu „Oława nieoczywista”. Bohaterem tego wystąpienia był znany oławski złotnik z „dynastii złotniczej” Metzów oraz burmistrz Oławy w latach 1678-1688 – Dawid Metz. Oprócz omówienia interesującego życiorysu tej wybitnej postaci autor zaprezentował dzieła złotnicze Dawida i Chrystiana Metzów. Obecni na sali mieli też możliwość przyjrzenia się pięknym XVII-wiecznym dokumentom – zarówno drukowanym, jak i rękopiśmiennym.

Trzecią prezentację na kwietniowe spotkanie przygotował – tradycyjnie już – Lesław Mazur. Na starych fotografiach pokazał ul. 1 Maja (dawną Grottkauerstrasse) w różnych odsłonach, także na przedwojennych pocztówkach i zdjęciach. Widzowie mogli też przypomnieć sobie tzw. „małpi gaj” – czyli skwer na rogu ulic Żołnierza Polskiego oraz 3 Maja. Prezentacja Lesława Mazura obejmowała okres ok. 70 lat.

Kolejne spotkanie Klubu Poszukiwaczy Zaginionej Historii Oławy odbędzie się w piątek 10.05. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do czytelni Biblioteki „Koronka” o godz. 17.00.