Biblioteka "Koronka"

Zajęcia „Trzy Życzenia” w ramach konkursu „Klimat na Dobrą Książkę”

Za nami pierwsze zajęcia zrealizowane wśród uczniów klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w ramach konkursu „Klimat na dobrą książkę”. Książka „Trzy życzenia” nawiązują do bajki „O rybaku i złotej rybce” braci Grimm, ale tu role są odwrócone – w tej opowieści to rybka wypowiada swoje trzy życzenia. Czy ludzie mogą je spełnić?

Tematem przewodnim zajęć było zrozumienie zmian zachodzących w środowisku z powodu działań człowieka. Korzystając z książki autorstwa Anny Paszkiewicz i Joanny Bartosik, scenariusza zajęć od Wydawnictwa Widnokrąg, makiety zaśmieconego jeziora oraz gry online, dzieci wspólnie zastanawiały się nad sposobami poprawy stanu środowiska.

Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję stawić czoła wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi, wykorzystując wiedzę zdobytą z lektury oraz interaktywnych narzędzi edukacyjnych. Jednym z zadań było złowienie rybki, zawierającej wskazówkę o miejscu ukrycia tajemniczej książki w bibliotece. Tam znajdywały się ważne informacje o tym co możemy zrobić, żeby zmienić świat na lepsze. Podczas dyskusji nad listą rzeczy do zrobienia, uczniowie poruszali kwestie dotyczące m.in. recyklingu, oszczędzania energii oraz dbałości o czyste środowisko.

Wykorzystując książki ukryte w Skarbcu, które oznaczone były flagami w kolorach grup, dzieci poszukiwały informacji, które pomogły im zrozumieć, jakie zagrożenia niosą ze sobą odpady dla naszego otoczenia.

Te inspirujące zajęcia pokazały, że każdy z nas może wnieść istotny wkład w ochronę środowiska, a edukacja i zaangażowanie są kluczowe w budowaniu lepszego jutra dla naszej planety.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie!