Na tropie afery, gdzie podziały się litery?! – spektakl promujący czytelnictwo

Pewnego dnia okazuje się, że z książek znajdujących się w bibliotece zniknęły wszystkie litery. Pani Bibliotekarka podejrzewa, że ktoś te litery ukradł i prosi o pomoc detektywa. Kiedy Tygrys rozpoczyna śledztwo, pierwszy trop prowadzi go do Artystki. Litery są jej potrzebne do zapisywania pomysłów, a także do tworzenia nowych tekstów. Artystka przekonuje Detektywa, że litery zapisane w notatkach są jej własnością. Próbuje także pomóc, przypominając wiersz o abecadle, którego akurat uczyła się do najnowszej roli. Śledztwo jest więc kontynuowane, a ślad prowadzi dalej. Kiedy Detektyw jest już pewien, że znalazł winnego Zająca, następuje całkowity zwrot akcji i ku zaskoczeniu wszystkich okazuje się, że liter nikt nie porwał, lecz odeszły z biblioteki same. Dlaczego? Królowa Liter – Literatura odpowie na to pytanie…

We wtorkowe popołudnie 5 marca w Czytelni Oddziału Dziecięcego gościliśmy uczniów klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 1 i klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Oławie, którzy z zapałem i zainteresowaniem wzięły udział w akcji pomagania Detektywowi Tygrysowi w poszukiwaniu zaginionych liter. Spektakl w wykonaniu aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” był nie tylko świetną zabawą, ale miał przede wszystkim bardzo ważny przekaz dla zebranych uczestników: zaginione litery wcale nie zostały skradzione! Zostały ukryte w Królestwie Pani Literatury ponieważ w bibliotece nikt ich nie czytał… Dzieci i młodzież coraz rzadziej sięgają po książki, a większość wolnego czasu spędzają przed komputerem lub tabletem. Spotkanie teatralne zachęcało do odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek, by nie czuły się niepotrzebne i opuszczone. Nie zapominajmy, że dzięki książkom nie tylko zdobywamy wiedzę i trenujemy umiejętność czytania, ale też rozbudowujemy słownictwo i kształtujemy wyobraźnię. Warto docenić fakt, że wokół nas działają biblioteki. Odwiedzajmy je nie tylko w poszukiwaniu lektur, ale także całkiem nowych książek i przygód!