Biblioteka "Koronka"

Ferie zimowe 2024 już za nami!

Tegoroczne ferie zimowe w Oddziale Dziecięcym Biblioteki „Koronka” minęły bardzo szybko. To wszystko za sprawą bogatego programu zajęć, w których mogły uczestniczyć dzieci w wieku 7-10 lat przez okres dwóch tygodni, codziennie: od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-11:30.

Pierwszy tydzień ferii upłynął pod znakiem świetnej zabawy i wielu kreatywnych działań plastycznych. Każdego dnia poznawaliśmy losy bohaterów wybranych książek m.in. „Jak wiewiórka Ruda Skórka szukała spiżarni”, „Błysk – najpiękniejsza rybka w oceanie”, „Przyjaciel na zawsze”, „Jeżyk”, a po tych wyjątkowych „spotkaniach z książką” powstały twórcze prace, które nawiązywały do omawianych tematów – tworzono zwierzątka z płyt CD, kolorowe rybki z pasków papieru czy jeżyki z kolcami. Nie zabrakło również zajęć sportowo-ruchowych, takich jak np. rzut do tarczy, zbijanie puszek, gra w mini-piłkarzyki, obrazkowe skojarzenia, kalambury, zabaw z chustą Klanza oraz planszowych i karcianych rozgrywek, m.in. w „najbardziej zaraźliwą grę karcianą na świecie” – „Wirus” i „Wirus 2: Ewolucja”. Zajęcia podczas pierwszego tygodnia ferii dostarczyły dzieciom nie tylko wiele radości, ale pozwoliły też kreatywnie spędzić czas.

W drugim tygodniu przerwy od nauki, Oddział Dziecięcy Biblioteki „Koronka” zaprosił do współpracy w prowadzeniu zajęć Gabinet Edukacyjno-Terapeutyczny TU-DO oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Oławie. Codziennie organizowaliśmy zajęcia czytelnicze, podczas których poznawaliśmy przygody postaci z książek tj.: „Zawód: astronauta”, „Jestem artystą”, „Eksperymenty: Fascynujące doświadczenia naukowe, które możesz wykonać w domu”, „Wesoły Ryjek i zima”, „Kury czyli krótka historia o wspólnocie”. Na zajęciach z robotyki dzieci uczyły się logicznego myślenia, a korzystając z zestawów edukacyjnych Lego Education, konstruowały łaziki oraz wprowadzały komendy do systemu, aby wprowadzić je w pożądany ruch. Podczas warsztatów przyrodniczych poznawaliśmy zasady działania mikroskopu, szykowaliśmy preparaty, a wnioski z obserwacji soli, cukru i ryżu zapisywaliśmy w Kartach Pracy Małego Obserwatora. Prawdziwą gratką była możliwość zobaczenia jak pod mikroskopem wyglądają komar, rozwielitka, czułki chrząszcza oraz skrzydło muchy domowej. Na warsztatach kreatywnych powstały torby bawełniane przyozdobione własnoręcznie namalowanymi postaciami z bajek. Mała Mi, Świnka Peppa, Królik Bugs, Prosiaczek, Smerfy – to tylko niektóre z nich. Zajęcia profilaktyczne, które w formie gier i zabaw poruszają kwestię bezpiecznego spędzania czasu zimą oraz zasad higieny i profilaktyki zdrowotnej również przypadły do gustu dzieciom, które grały w owocowo-warzywne bingo, rozwiązywały zagadki na tabletach ukryte pod kodami QR oraz brały udział w bitwie na papierowe śnieżki. Nie zabrakło również rozgrywek planszowych m.in. w „Pełny Kurnik”, „Ślimaki to mięczaki” , „Farmer”, „Dobble” i „UNO”.

Na koniec ferii dzieciom zostały wręczone dyplomy i pamiątkowe upominki w postaci książek. Cieszymy się, że zaproponowane przez nas formy aktywności cieszyły się dużym zainteresowaniem, a zajęcia dały możliwość świetnej zabawy i pogłębienia swoich zainteresowań.