Biblioteka "Koronka"

Pierwsze w 2024 roku spotkanie Klubu Poszukiwaczy Zaginionej Historii Oławy

rozpoczęło się od uczczenia minutą ciszy klubowej Koleżanki śp. Wery Słupskiej, która w grudniu odeszła na wieczny odpoczynek.
Prezentacja z cyklu „Oława nieoczywista” Grzegorza Seredyńskiego pt. „Metamorfozy Owidiusza i nie tylko…”  pokazywała inspiracje złotników oławskich, którzy motywy do zdobienia swoich wyrobów znajdowali w tematyce biblijnej, literackiej czy mitycznej. Niektóre z podejmowanych przez nich tematów były popularne równolegle w różnych dziedzinach sztuki. Grzegorz Seredyński pokazał w prezentacji imponujące oławskie wyroby złotnicze. Jeden z nich zdobiony jest scenami tragicznej historii miłosnej Pyrama i Tysbe z dzieła Owidiusza.
Kolejnym tematem był obóz pracy zbudowany w Laskowicach w 1952 r. Jerzy Kamiński przypomniał obiekt, którego pozostałości istnieją w podoławskiej miejscowości do dziś. Laskowicki obóz pracy rozwiązywał jednocześnie dwa problemy: zapewniał siłę roboczą dla powstałej właśnie fabryki Jelczańskie Zakłady Samochodowe oraz umożliwił przeniesienie więźniów z przetłoczonych zakładów karnych z terenu całego kraju. Prezentowane zdjęcia pokazywały zachowane fragmenty muru, wieżyczki strażnicze, stare obozowe latarnie oraz baraki i hale.
Na zakończenie spotkania jak zwykle był czas na zadawanie pytań oraz podzielenie się z klubowiczami propozycjami tematów, którymi należałoby się zająć w przyszłości. Wiele jest bowiem jeszcze pytań bez odpowiedzi i wątpliwości, które czekają na wyjaśnienie.

Kolejne spotkanie odbędzie się wyjątkowo nie w pierwszy piątek miesiąca, lecz 09 lutego.