Turniej wiedzy „A jednak się kręci… 50 pytań o Kopernika”

Rok 2023 został ustanowiony w Polsce rokiem Mikołaja Kopernika. Nikogo nie trzeba przekonywać, że Mikołaj Kopernik to postać wybitna. Wszyscy przecież wiemy, że wstrzymał Słońce a poruszył Ziemię. Jego teoria wywołała jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych. Z tej okazji – wspólnie z młodzieżą z Klubu Młodego Reportera – w oparciu o komiks oraz książki popularnonaukowe znajdujące się w zbiorach naszej biblioteki, przygotowaliśmy wyjątkowy turniej wiedzy, który pomoże sprawdzić, jak dobrze znamy największego polskiego astronoma.

Etap 1: „Burza mózgów” młodzieży z Klubu Młodego Reportera

16 października młodzież z Klubu Młodego Reportera pod opieką pani Justyny Piotrowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie, spotkała się w czytelni Oddziału Dziecięcego po to, by przygotować pytania dla ochotników, którzy zgłoszą się do turnieju wiedzy o życiu i dokonaniach naukowych Mikołaja Kopernika.

Bazą do pracy nad pytaniami okazał się najnowszy komiks z serii „Najwybitniejsi Naukowcy” – „Kopernik. Centrum Wszechświata”, który został nam przesłany przez organizatorów wydarzenia #BOOM3! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece. Kopernik znany jest powszechnie jako ten, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”, niewiele osób jednak wie, że był również lekarzem, prawnikiem, dyplomatą, a nawet strategiem wojskowym. Komiks w przystępny sposób przedstawia jego życie, zainteresowania i odkrycia astronomiczne w dziejach ludzkości, i jest dostępny do wypożyczenia w naszej bibliotece.

Do przygotowania pytań wykorzystano także inne książki popularnonaukowe, które znajdują się w zbiorach biblioteki, i gdzie można było znaleźć potrzebne informacje o wybitnym naukowcu. Wymienić tu należy książki tj.: „Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku”, „Nazywam się…  Mikołaj Kopernik”, „Mikołaj Kopernik: chłopak, który sięgnął do gwiazd”, „Kopernik: geniusz, który wstrzymał Słońce”.

Efektem końcowym spotkania młodzieży z Klubu Młodego Reportera było przygotowanie aż 50 pytań dotyczących życia i dokonań Mikołaja Kopernika.

Etap 2: Turniej wiedzy „A jednak się kręci…50 pytań o Kopernika”

Co nosił Mikołaj Kopernik?, Za ile pieniędzy Mikołaj Kopernik kupił buty?, Ile zarabiał jego kucharz tygodniowo?, Jak nazywał się służący Mikołaja Kopernika?, Ile kosztował w tamtych czasach złoty naszyjnik?, a także mnóstwo innych pytań padło w Bibliotece „Koronka” 30 października podczas turnieju wiedzy „A jednak się kręci…50 pytań o Kopernika”, do którego zgłosiło się aż pięciu przygotowanych merytorycznie ochotników z klasy IV b ze Szkoły Podstawowej nr 1. Do losowania pytań wykorzystano koło fortuny, tablet i szklaną kulę. „Ciekawostki o Mikołaju Koperniku” były najbardziej rozbudowaną kategorią pytań, w której uczestniczyli gracze. Nie zabrakło też pytań o początki zainteresowań Astronoma, jego rodzinę, studia i oczywiście obserwacje nieba , które Mikołaj Kopernik prowadził od dzieciństwa. Poprawność odpowiedzi uczestników sprawdzali członkowie Klubu Młodego Reportera w roli tzw. „Ekspertów”. Emocji nie zabrakło! Uczestnicy turnieju wykazali się ogromną wiedzą, dlatego konieczna była dogrywka. Finalnie I miejsce zdobyli ex aequo: Monika Hobgarska, Mikołaj Krzyśków, Wojciech Machała, a II miejsce zdobyli ex aequo: Antonina Bekieszczuk, Bartłomiej Steblewski. Gratulujemy zwycięzcom wygranej oraz podziwiamy ich wiedzę o Mikołaju Koperniku, który w tym roku obchodzi swoją 550. rocznicę urodzin.