Biblioteka "Koronka"

Luxtorpeda w Parnasie

Badania prowadzone w Szkocji wśród osób starszych na przestrzeni lat wykazały, że osoby często grające w gry (karciane, planszowe, na komputerze) lepiej funkcjonowały poznawczo w wieku 70 lat, miały lepiej rozwinięte umiejętności wzrokowo-przestrzenne i lepszą pamięć. U osób, które grały w więcej gier, nastąpiło mniejsze – w porównaniu z innymi – pogorszenie funkcji poznawczych między 70. a 79. rokiem życia, co szczególnie dotyczyło zdolności do zapamiętywania. Granie w gry to skuteczny (i przyjemny!) sposób na zachowanie sprawnego umysłu w późnym wieku. W poniedziałkowe  popołudnie 30 października, w kameralnym gronie, wspólnie z Seniorami z Klubu „Parnas” oddaliśmy się przyjemności grania w planszówkę autorstwa Reinera Knizia.

„Jest to jedna z najlepszych gier towarzyskich, przy której świetnie będą bawić się młodsi i starsi gracze” – podkreśla Tomasz Kołodziejczak, wydawca gry „Polska Luxtorpeda”. Zasady są proste, a gra nie nudzi się zbyt szybko. W grze występują różne postaci i obiekty związane z polską kulturą i historią. Jednak żeby wygrać, nie trzeba ich znać – o zwycięstwie zadecydują pamięć i refleks, przy czym łatwo jest się pomylić, co wywołuje wiele emocji i salwy śmiechu.

Spotkanie przeprowadziliśmy według scenariusza zajęć „Pociąg do pamięci” z wykorzystaniem gry „Polska Luxtorpeda” w ramach akcji #BOOM3 na komiksy i gry planszowe w Bibliotece.

Zobacz też: https://www.facebook.com/biblioteka.olawa/posts/679322730966152