Ostry Dyżur Literacki

19 listopada Biblioteka „Koronka” gościła specjalistki od literatury dziecięcej z Fundacji Czas Dzieci – Agnieszkę Karp-Szymańską  oraz Annę Szymańską. W Czytelni Oddziału Dziecięcego przez kilka godzin działał Ostry Dyżur Literacki. Jest to znana w Polsce akcja promująca czytelnictwo, w ramach której eksperci w scenerii gabinetu lekarskiego przeprowadzają indywidualny wywiad z dziećmi, dotyczący ich zainteresowań czytelniczych. Specjaliści badają, diagnozują i doradzają dzieciom wybór ciekawych książek, które potem zapisują na receptach do zrealizowania w bibliotece. Podpowiadają także, co należy robić w przypadku uczulenia na książki i czytanie oraz jak dawkować literaturę.  „Pacjentami” Ostrego Dyżuru Literackiego byli uczniowie klas II a, II b i III b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie. Wszystkim bardzo podobała się forma akcji. Indywidualne podejście do uczestników sprawiło, że podczas wizyty każdy mógł poczuć się wyjątkowy i wspólnie ze specjalistą zdecydować, jakie książki chciałby przeczytać. Dzieci z chęcią przystąpiły do realizowania zaleceń czytelniczych zapisanych na receptach i wypożyczyły dużo książek z biblioteki.