W 785. rocznicę uzyskania przez Oławę praw miejskich 3 kwietnia w oławskiej Sali Rajców odbyła się konferencja historyczna. Obecnych na sali powitała dyrektor Biblioteki „Koronka” Janina Kordys. Następnie głos zabrał burmistrz Tomasz Frischmann. W swoim krótkim wystąpieniu podkreślił, jak ważna dla budowania tożsamości jest znajomość historii – także tej najbliższej, lokalnej.
Konferencję prowadził dr Tomasz Gałwiaczek. Do wygłoszenia pierwszego wykładu zaprosił dra Daniela Wojtuckiego, który specjalizuje się w tematyce średniowiecznego wymiaru sprawiedliwości. Dr Wojtucki opowiadał o oławskich miejscach egzekucji oraz o roli, jaką odgrywały szubienice w średniowiecznym społeczeństwie.
Karolina Wojtucka przybliżyła postać Hansa Ulricha ze znanego rodu szlachty śląskiej Schaffgotschów i jego związki z Oławą. Następnie Grzegorz Seredyński mówił o oławskim cechu złotników i ich wyrobach znajdowanych współcześnie w różnych kolekcjach.
Po przerwie na kawę i kuluarowe rozmowy prof. dr hab. Aleksandra Skrzypietz przybliżyła losy ostatnich latorośli domu Sobieskich – Marii Klementyny i Marii Karoliny. Informacje o relacjach rodzinnych i kłopotach małżeńskich pochodziły w dużej mierze z zachowanej korespondencji.
Kolejnym tematem poruszonym na konferencji było porwanie Henryka Probusa IV w 1277 r. Jolanta Szczepańska nakreśliła ówczesną sytuację polityczną, próbując jednocześnie wykazać, jaka była rola wrocławskich elit w przygotowaniu tego porwania.
Na zakończenie serii wykładów prowadzący całość dr Tomasz Gałwiaczek opowiadał o rozmaitych osobliwościach związanych z naszym miastem.
Konferencja była jednym z elementów miejskich obchodów 785. rocznicy uzyskania przez Oławę praw miejskich.