W czwartek 15 listopada w czytelni głównej Biblioteki „Koronka” w Ratuszu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Gościł w Oławie pan Bogusław Stanisławski – świadek historii (rocznik 1930) i działacz społeczny – opozycjonista z czasów PRL-u i współzałożyciel polskiego oddziału Amnesty International. Prezydent Bronisław Komorowski w 2011 roku odznaczył go za działalność społeczną Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pan Bogusław pamięta lata II wojny światowej, jak mówił, te przeżycia go ukształtowały. Wspominał między innymi swój udział w tajnym nauczaniu, tzw. tajnych kompletach, czy próbę przyłączenia się do oddziału Armii Krajowej (gdy wybuchło powstanie warszawskie miał 14 lat i był zbyt młody na partyzantkę). W swoim wystąpieniu, które nazwał „gawędą”, poruszył kwestie poczucia tożsamości narodowej oraz patriotyzmu. Przypomniał trudną polską historię, przedstawił wolność jako najwyższe dobro. Mówił o ogromnych możliwościach, jakie wynikają z tego, że Polska od prawie 15 lat jest częścią Unii Europejskiej i o tym, iż cieszy się z faktu, że na straży praw i wolności Polaków stoją także instytucje unijne.
W drugiej części spotkania pan Bogusław odpowiadał na pytania publiczności. Uczestnicy spotkania pytali go np. o to, jak ocenia powstanie warszawskie; również o to, które z wielu miejsc na świecie, jakie odwiedził, zrobiło na nim szczególne wrażenie albo co najbardziej zapamiętał z czasów okupacji niemieckiej. Pan Stanisławski przekonywał słuchaczy o tym, że bez względu na czas i miejsce najważniejszy zawsze powinien być drugi człowiek.
W spotkaniu z panem Bogusławem uczestniczyła klasa I AR z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz grupa uczniów z ZSP nr 2 w Oławie oraz zaproszeni goście: dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej Jacek Wasik (który rozpoczął spotkanie), burmistrz Oławy Tomasz Frischmann, wicestarosta powiatu oławskiego Bożena Worek, dyrektor Biblioteki „Koronka” Janina Kordys oraz dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Maria Domaradzka.
Spotkanie zorganizowały Edyta Dębicka z CKZiU oraz Martyna Gacek – Świecik z Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Organizatorki dziękują za współpracę pani dyrektor Kordys i pracownikom Biblioteki „Koronka”.
Tekst: Edyta Dębicka
Zdjęcia: Michał Mossoń