W miniony piątek (9.11.) w Izbie Muzealnej Ziemi Oławskiej została otwarta wystawa pt. „Oławianie w polskim czynie niepodległościowym. Pamięć – Tradycja – Tożsamość w stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości 1918-2018”. Wystawa prezentuje sylwetki (zapomnianych niekiedy) bohaterów związanych z ziemią oławską, którzy zasłużyli się w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny w latach 1918–1945.
Następnie w Sali Rajców rozpoczęła się konferencja „O wolną i niepodległą. W stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę 1918-2018”. Konferencja była bardzo interesująca ze względu na duże zróżnicowane tematyki.
Dr Andrzej Drogoń z wrocławskiego oddziału IPN oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach mówił o wybitnych Ślązakach zasłużonych dla sprawy odzyskania niepodległości: Auguście Hlondzie, Wojciechu Korfantym i Konstantym Wolnym. Dr Stanisław Bogaczewicz – również z wrocławskiego oddziału IPN-u – przedstawił rolę polskiego duchowieństwa katolickiego w służbie niepodległości, a dr Andrzej Olejniczak z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu przybliżył polskie realia militarne w czasie walk o nieodległość w latach 1918-1921.
Drugą część konferencji otworzyła prof. Anna Matuchniak-Mystkowska z Uniwersytetu Łódzkiego wykładem o elementarnych pojęciach socjologicznych: „ojczyzna” i „naród”. Kolejnym było wystąpienie prof. dra hab. Tomasza Głowińskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego pt. „ Jak Feniks z popiołów – społeczno-gospodarczy wymiar odbudowy państwa polskiego po 1918 r.” Na zakończenie prowadzący całość dr Tomasz Gałwiaczek z IPN-u we Wrocławiu omawiał znaczenie i rolę ziemiaństwa w polskim czynie niepodległościowym XIX i XX w.
Wśród słuchaczy konferencji byli członkowie Komitetu Honorowego Oławskich Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, przedstawiciele władz miasta oraz duża grupa młodzieży.