Warsztaty czytelnicze upamiętniające życie i twórczość Wandy Chotomskiej pt. „Gdyby tygrysy jadły irysy”

26 października 2018 r. obchodziliśmy 89 rocznicę urodzin zmarłej w ubiegłym roku pisarki Wandy Chotomskiej. Z tej okazji, w ramach konkursu „Kanon dziś”, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Oświęcimiu, 24 i 26 października w Oddziale Dziecięcym odbyły się warsztaty czytelnicze upamiętniające życie i twórczość Wandy Chotomskiej pt. „Gdyby tygrysy jadły irysy”. W warsztatach wzięła udział klasa I b ze Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z wychowawczynią panią Magdaleną Filubą oraz klasa I a ze Szkoły Podstawowej nr 6 z wychowawczynią panią Anną Makarowską. Warsztaty powstały w oparciu o twórczość Wandy Chotomskiej. W czasie zajęć dzieci poznały postać pisarki. Dowiedziały się, jakie są sekrety „wierszowania” oraz nauczyły się układać ciekawe rymy. Dzieci miały również okazję zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie. Przebrane w piękne stroje, z dużym poczuciem humoru recytowały wiersze Wandy Chotomskiej, których nauczyły się w szkole. Z własnoręcznie wykonanych ilustracji uczestnicy stworzyli wspólną książkę pt. „Nasze ulubione wiersze Wandy Chotomskiej”. W zabawie z chustą animacyjną KLANZA nauczyły pluszową małpkę cyrkowych akrobacji. Uczestnicy wyruszyli także w podróż do „Bańkowic Mydlanych”. Poznali też polską dobranockę z lat 60. stworzoną przez Wandę Chotomską pt. „Jacek i Agatka”. Na zakończenie, w ramach warsztatów plastycznych, dzieci własnoręczne wykonały pacynki Jacka i Agatki, które potem zabrały ze sobą do domów, co sprawiło im ogromną frajdę.