Spotkanie autorskie z Edwardem Łysiakiem promujące III tom „Kresowej opowieści” pt. „Nadia”

W miniony piątek (28.09.) w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z Edwardem Łysiakiem promujące III tom „Kresowej opowieści” pt. „Nadia”.

Edward Łysiak jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej, długoletnim pracownikiem Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu, obecnie na emeryturze. Jest pomysłodawcą i współautorem projektu „Łączy nas wspólna historia”, zrealizowanego w latach 2006 – 2007, ukierunkowanego na poznanie się, współpracę i bezpośrednie kontakty młodzieży ze szkół w Gminie Oborniki Śląskie i na ukraińskim Pokuciu. Łysiak stara się o zachowanie pamięci o ofiarach zbrodni ukraińskich nacjonalistów, ale też działa na rzecz polsko-ukraińskiego pojednania.

„Kresowa opowieść” to jeszcze jedna forma upamiętnienia losów mieszkańców dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. W fabule istotną rolę odgrywają zbrodnie wołyńskie, choć akcja toczy się wiele lat po wojnie. Wybitny znawca tematyki kresowej Stanisław Nicieja nazwał „Kresową opowieść” jedną z najlepszych książek o konflikcie polsko-ukraińskim.

Trzeci tom pt. „Nadia” jest napisany w konwencji thrillera. Mimo, że akcja dzieje się współcześnie, prowadzi czytelnika także w przeszłość i przypomina o zbrodni wołyńskiej.

Autor przedstawił uczestnikom spotkania zebranym w czytelni biblioteki „Koronka” historię powstania książki oraz podzielił się przeżyciami jakie towarzyszyły mu podczas wypraw na Kresy.

Opowiedział także o swoich planach wydawniczych. Zdradził też, że prywatnie tworzy bajki dla swoich wnuków i czerpie z tego wiele satysfakcji.

Na zakończenie Edward Łysiak rozdawał autografy na zakupionych przez czytelników egzemplarzach.

Książki autora można wypożyczyć w naszej bibliotece.