Koncert „Polska w duszach nam gra”

Obchody 100-lecia Niepodległości w naszym mieście zainaugurowane zostały w styczniu wykładem  historycznym. W ostatnią sobotę – 15.09. – mieliśmy przyjemność zaprosić oławian na koncert „Polska w duszach nam gra” zorganizowany w ramach projektu „Niepodległa – wspólna sprawa”. Wydarzenie przygotowała młodzież z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie pod kierunkiem nauczycielek Edyty Dębickiej i Marty Brudnik.

Koncert odbył się w ratuszowych piwnicach. Repertuar wypełniły znane utwory wybitnych twórców, m.in. wiersze Władysława Broniewskiego, Czesława Miłosza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Marka Grechuty i Jonasza Kofty – śpiewane bądź  recytowane. Usłyszeliśmy również pieśń żydowską oraz dumkę ukraińską. Utwory wykonywane były w specjalnie opracowanych na tę okoliczność aranżacjach. Młodzi artyści zaprezentowali piękne głosy i dużą wrażliwość. Całości dopełniły skromne, acz znaczące detale strojów i dekoracji wnętrza w symbolicznej biało-czerwonej kolorystyce.

Koncert zorganizowany przez naszą bibliotekę w partnerstwie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie dofinansowany był z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021  w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.