Noc bibliotek – Żywa Biblioteka

Stop uprzedzeniom, stereotypom i dyskryminacji!

Oława była jednym z 12 polskich miast, w których w miniony weekend odbyła się wyjątkowa akcja  – „Noc Żywych Bibliotek”. „Koronka” zorganizowała ją po raz pierwszy. Efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Już przed godziną 16 w ratuszu pojawiły się Żywe Książki: Trzeźwiejący Alkoholik, Były Bezdomny, Gej, Prawosławna, Wolontariuszka wraz z Podopieczną Hospicjum, Wychowawczyni Młodzieży Niedostosowanej Społecznie, Wegetarianka, Osoba Niewidoma oraz Woodstockowicz. Następnie przybyła grupa młodzieży z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie wraz z opiekunką Joanną Puławską. To właśnie uczniowie byli pierwszymi „Czytelnikami” „Żywych Książek”. Rozmowy musiały być bardzo interesujące, skoro czas przeznaczony na konwersacje okazywał się zdecydowanie za krótki. Od godziny 18 do „Żywej Biblioteki” mogli przyjść wszyscy zainteresowani mieszkańcy. Ich także nie zabrakło. Do końca akcji (czyli do godz. 22) toczyły się ożywione rozmowy, których było aż 80! Niektórzy czuli niedosyt, że nie zdążyli „przeczytać” wszystkich „Książek”. Jednak dla tych osób mamy dobrą wiadomość: „Żywa Biblioteka” w „Koronce” nie była jednorazową akcją. W planach są kolejne edycje z poszerzonym „księgozbiorem”. Dziękujemy za udział wszystkim „Żywym Książkom”, a także tym, którzy przyszli, porozmawiali i zrozumieli.

Dziękujemy również serdecznie Państwu Ewie i Dariuszowi Klukom  – właścicielom Pubu Gladiator – za ufundowanie poczęstunku dla „Żywych Książek”.