„Odkrywamy Książkowe Emporium” – czyli biblioteczny Escape Room

Biblioteka „Koronka” bierze udział w międzybibliotecznym konkursie pod hasłem: „Odkrywamy Książkowe Emporium”. Konkurs ten organizowany jest przez Panią Barbarę Marię Morawiec – redaktor naczelną strony internetowej Lustro Biblioteki. Do pierwszego etapu konkursu, który polegał na jak najszybszym wysłaniu zgłoszenia udziału w konkursie, zakwalifikowało się pięćdziesiąt bibliotek. Wśród nich znalazła się nasza biblioteka. Nagrodą w pierwszym etapie była książka „Panna Jones i Książkowe Emporium” autorstwa Sylvii Bishop oraz materiały dodatkowe, takie jak: plakat, trzydzieści zakładek do książek, cztery pocztówki oraz „rękopis”.

Drugim etapem konkursu jest zrealizowanie zajęć dla dzieci na podstawie książki „Panna Jones i Książkowe Emporium”. Laureat najciekawszej relacji zostanie nagrodzony zestawem 20 książek od Wydawnictwa „Zielona Sowa” oraz publikacją relacji na stronie lustrobiblioteki.pl.

9 maja Oddział Dziecięcy zorganizował imprezę czytelniczą w formie popularnego dziś „Escape Room” (pokoju zagadek) pod hasłem „Odkrywamy Książkowe Emporium”. W imprezie uczestniczyła klasa III c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie.

Na czas zajęć Oddział Dziecięcy zamienił się w Książkowe Emporium Montgomery’ego. W „salach Emporium” oraz dodatkowych punktach rozmieszczone były zamknięte w kopertach zadania, wskazówki i łamigłówki. Teren zabawy obejmował głównie czytelnię i wypożyczalnię Oddziału Dziecięcego biblioteki (Książkowe Emporium), ale epizodycznie także Dział Dokumentów Życia Społecznego (pokój „Tajne Przez Poufne”), Izbę Muzealną Ziemi Oławskiej („Gabinet Eliota Różowego”) oraz księgarnię Book Book (Księgarnia „Pod Białym Jeleniem”).

Dzieci zostały podzielone na cztery drużyny, nazwane imionami bohaterów książek. Była więc drużyna Pinokia, Kota w Butach, Piotrusia Pana oraz Kubusia Puchatka. Ich zadaniem było uratowanie Emporium Książek przed złym Eliotem Różowym. Aby tego dokonać uczestnicy musieli pomóc bohaterce książki Znajdzie Jones przedostać się z Sali Starych Książek przez wszystkie sale Emporium aż do Sali Słowników. W każdej sali czekało na nich ciekawe zadanie, którego wykonanie było warunkiem przejścia do kolejnej sali. Dzieci z wielkimi emocjami i w pośpiechu przemierzały zakamarki biblioteki. Drużyny rywalizowały o główną nagrodę – klucz do Gabinetu Eliota Różowego, w którym ukrywał on sfałszowane rękopisy oraz pyszne słodycze. Ostatecznie wygrała drużyna „Pinokia”, która jako pierwsza dotarła do Sali Słowników. Punktem kulminacyjnym zabawy było wspólne „włamanie się” do Gabinetu Eliota Różowego, spałaszowanie jego ulubionych cukierków oraz popsucie jego misternego planu fałszowania rękopisu (wszystkie dzieci wpisały się do książki, nad którą Eliot aktualnie pracował). Na zakończenie dzieci odczytały przygotowane wcześniej w klasie powody, dla których warto czytać książki. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów „Książkomaniaków”, którzy odkryli Książkowe Emporium i zakładek do książek otrzymanych od Lustra Biblioteki oraz gadżetów promocyjnych biblioteki.

Dzieciom bardzo podobała się zabawa w escape room. Było to dla nich coś nowego, oryginalnego i emocjonującego. Każdy chciał wygrać, jednak wszyscy walczyli we wspólnej sprawie – ratowanie Książkowego Emporium. Misterne przygotowanie tego typu imprezy było dużym wyzwaniem dla biblioteki, które zaowocowało ogromnym sukcesem w postaci świetnej zabawy i wspaniałych wrażeń.

Podziękowania kierujemy do redakcji Lustra Biblioteki – za możliwość udziału w konkursie, otrzymaną książkę i materiały do zajęć. Zadanie konkursowe było dla nas inspiracją do stworzenia czegoś zupełnie nowego i oryginalnego w naszej bibliotece.

Za przemiłą współpracę dziękujemy Pani Ewie Piotrowskiej i Pani Teresie Kozanowskiej z księgarni Book Book, która w naszej zabawie pełniła rolę książkowej „Księgarni Pod Białym Jeleniem”.

Dziękujemy także Pani Magdalenie Filubie za wspaniałe przygotowanie dzieci do imprezy.