Noc Muzeów

19.05. obchodziliśmy Noc Muzeów. Wszystkie wydarzenia związane były oczywiście z zegarowym jubileuszem.

Rozpoczęliśmy tradycyjnie hejnałem czterech trębaczy zagranym na wieży  ratusza. Zaraz po hejnale w Oddziale Dziecięcym można było wysłuchać „Opowieści o historii pomiaru czasu”. Było to spotkanie z Grzegorzem Sztalem – miłośnikiem i kolekcjonerem zegarów, założycielem Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki Czasu”.

Jednocześnie rozpoczęło się też zwiedzanie Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej, gdzie prezentowana jest wystawa „Zegary przez wieki”. Na wystawę składa się część kolekcji starych, zabytkowych zegarów Grzegorza Sztala, sporo miejsca autorzy poświęcili też oczywiście historii szacownego 300-letniego jubilata.

Jak co roku wielu gości Nocy Muzeów skorzystało z możliwości wejścia na wieżę ratusza i obejrzenia 300-letniego mechanizmu zegara, a także wejścia na galerię, by oglądać miasto z lotu ptaka.

W oczekiwaniu na zwiedzanie wieży można było obejrzeć film zrealizowany przez Oławską Telewizję Kablową pt. „Oławskie skarby: ratuszowy zegar”.

O godz. 17.00 nastąpił symboliczny, przez wielu oczekiwany poczęstunek „urodzinowym tortem”. Piękny, niespotykanych rozmiarów tort ufundowało „Społem Oława” Sp. z o.o. Po życzeniach złożonych mieszkańcom Oławy przez Burmistrza Tomasza Frischmanna licznie zgromadzeni goście delektowali się smakowitym wypiekiem. Dodatkową atrakcję stanowili szczudlarze z grupy „Bagienne Świetliki”, którzy w pięknych strojach zapraszali gości i bawili ich tanecznymi pozami rozdając balony z wizerunkiem zegara.

Przez całe popołudnie najmłodsi goście Nocy Muzeów podczas warsztatów pt. „Tik-Tak” prowadzonych w Oddziale Dziecięcym własnoręcznie wykonywali i ozdabiali zegary.

O godz. 19.00 w piwnicach ratusza rozpoczął się spektakl przygotowany przez grupę ,,Tête-à-tête”. Młodzi aktorzy zaprezentowali przedstawienie łączące elementy teatru fizycznego, pantomimy i monodramu. Całość  inspirowana była historią dzwonnika z Notre Dame.

Program tegorocznej Nocy Muzeów zamykał koncert muzyki barokowej. W  Sali Rajców wystąpili artyści tworzący duet „Projekt ’93”: Szczepan Dembiński grający na wiolonczeli barokowej oraz Adam Rorat grający na wirginale.

Biblioteka „Koronka” składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy okazali pomoc przy organizacji tegorocznej Nocy Muzeów. Szczególnie dziękujemy:

• Panu Bronisławowi Paszyńskiemu za wsparcie finansowe imprezy,
  • „Społem Oława” sp. z o.o. za zasponsorowanie i upieczenie wspaniałego tortu dla 300 osób,
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie za pomoc przy poczęstunku jubileuszowym tortem

• Szkole Muzycznej I st. w Oławie za użyczenie sprzętu nagłaśniającego.