Konferencja naukowa pt. ”Czas w kulturze”

Dwudniowe obchody jubileuszu 300-lecia oławskiego zegara ratuszowego już za nami.

W piątek 18.05. w Sali Rajców oławianie wysłuchali szeregu wykładów podczas konferencji pt. ”Czas w kulturze”. Ks. prof. Józef Naumowicz z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówił o tym jak powstawały znane dziś rachuby czasu. Dr Tomasz Gałwiaczek z wrocławskiego Oddziału IPN opowiadał o pojęciu czasu w kulturze baroku. Po nim wystąpił Jan Jakub Dreścik z Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie z wykładem o włoskich zegarach nocnych. Po krótkiej przerwie prof. Aleksandra Sprzypietz, specjalistka od dziejów rodziny Sobieskich, odsłaniała tajniki korespondencji Marii Klementyny Sobieskiej – najmłodszej córki Jakuba – z ojcem. Konferencję zakończył wieloletni opiekun ratuszowego zegara – Jan Forczak. Znany oławski zegarmistrz opowiadał o kunszcie dawnych zegarmistrzów.