Spotkanie autorskie z Betą Kost

Tematyka kresowa dość często pojawia się na spotkaniach autorskich organizowanych w naszej bibliotece.

W miniony piątek (1.12.) gościliśmy Beatę Kost –  polską dziennikarką ze Lwowa zajmującą się historią tego miasta i innych miejscowości Kresów  Wschodnich. W rozmowie moderowanej przez dyr. Janinę Kordys pani Beata opowiadała o dawnym i współczesnym Lwowie. Wyznała, że czuje się bardziej związana z miastem przedwojennym niż obecnym. Opowiadała o trudnych dla Polaków latach, gdy Ukraina była częścią ZSRR.

Rozmowa skupiała się jednak głównie  na najnowszej książce Beaty Kost – „Kobiety ze Lwowa”. Dziennikarka przedstawiła kilka sylwetek kobiet  – znanych, ale także tych zapomnianych. Mówiła o primadonnach, muzach artystów, działaczkach społecznych i arystokratkach poświęcających się działalności społecznej. Jak słusznie podkreśliła (cytując Stefanię Wekslerową): kobiety to przecież połowa społeczeństwa.

Choć wieczór poświęcony był głównie kobietom, na sali nie zabrakło także męskich słuchaczy. Na zakończenie spotkania nabywcy promowanej książki ustawili się w kolejce po osobisty wpis autorki.