Spotkanie z profesorem Stanisławem Sławomirem Nicieją promujące X tom „Kresowej Atlantydy”.

W piątek 24 listopada po raz kolejny gościliśmy w Bibliotece „Koronka” profesora Stanisława Sławomira Nicieję. Pretekstem do spotkania była premiera 10 już tomu „Kresowej Atlantydy”.

Tym razem autor przedstawia m.in. historię Złoczowa oraz Zadwórza, któremu  w tej części poświęcił sporo uwagi. Wizyta profesora ściągnęła do czytelni naszej biblioteki licznych jego sympatyków.

Po obszernym wprowadzeniu profesor zaprosił uczestników do obejrzenia dwóch filmów, które zrealizował wspólnie z Telewizją Polską.

W pierwszym filmie zaprezentował Kuty, które były opisane w VI tomie „Kresowej Atlantydy”. Pokaz filmu był ukłonem w stronę licznej społeczności ormiańskiej żyjącej w Oławie, której przedstawiciele znajdowali się także na sali. W materiale telewizyjnym Oława – obok Krakowa i Warszawy – wymieniona jest jako miejsce, gdzie po wojnie osiedliła się liczna grupa społeczności ormiańskiej. Drugi film nosił tytuł „Zadwórze – polskie Termopile”. Przedstawiał losy słynnej bitwy Obrońców Lwowa z siłami bolszewickiej Pierwszej Armii Konnej Siemiona Budionnego. Po spotkaniu ustawiła się bardzo długa kolejka tych, którzy chcieli kupić książkę, dostać autograf oraz wymienić kilka zdań z profesorem, zawsze w Oławie entuzjastycznie witanym.

Zapewne w niedalekiej przyszłości posłuchamy kolejnych kresowych opowieści Stanisława Sławomira Nicieji, ponieważ tematyka ta jest niezwykle bliska mieszkańcom naszego miasta za względu na kresowe pochodzenie.