Biblioteka "Koronka"

II Dzień Ormiański

II Dzień Ormiański w Oławie odbył się 28 października 2017 r., honorowy patronat nad wydarzeniem objął Ambasador Republiki Armenii w Rzeczypospolitej Polskiej JE Edgar Ghazaryan oraz Burmistrz Oławy Tomasz Frischmann.

Oława jest miastem, w którym po zakończeniu II wojny światowej znalazła swój nowy dom duża grupa  wysiedlonych mieszkańców Kresów, a wśród nich polscy Ormianie. Wielu z nich   na trwałe zapisało się w dziejach powojennej Oławy. Wymienić należy pierwszego powojennego burmistrza Jakuba Axentowicza, Tadeusza Rosoła dyrektora Liceum Ogólnokształcącego oraz Antoniego Markiewicza dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Oławie. II Dzień Ormiański rozpoczęliśmy od wizyty na oławskim cmentarzu, gdzie JE Edgar Ghazaryan Ambasador Republiki Armenii w RP oraz Burmistrz Oławy Tomasz Frischmann złożyli wiązanki kwiatów na grobach Jakuba Axentowicz, Tadeusza Rosoła i Antoniego Markiewicza. Często Oława nazywana jest małą stolicą Ormian, dlatego już po raz drugi w naszym mieście zorganizowano Dzień Ormiański. Podobnie jak przed rokiem gościliśmy Ambasadora Republiki Armenii w RP JE Edgara Ghazaryana oraz przedstawicieli mniejszości ormiańskiej.

Następnie goście udali się do Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej, gdzie dyrektor Biblioteki Janina Kordys oraz prezes Fundacji Armenian Foundation, a zarazem kurator wystawy, Marta Axentowicz-Bohosiewicz dokonały  otwarcia wystawy „Ormianie w Polsce”. Wystawa kilka dni wcześniej była prezentowana w Senacie RP jako element towarzyszący ważnego wydarzenia- podjęcia przez Senat RP  uchwały w 650. rocznicę nadania Ormianom pierwszego przywileju w Polsce.

Kolejnym punktem obchodów była konferencja  „650 lat Ormian w Polsce”. Duże wrażenie na licznie przybyłych  gościach wywarł sztandar Ormian Polskich, który wprowadzono uroczyście na rozpoczęcie konferencji. Otwierający konferencję Ambasador Republiki Armenii w RP JE Edgar Ghazaryan oraz Burmistrz Oławy Tomasz Frischmann zapowiedzieli udział w III Dniu Ormiańskim, który odbędzie się w roku szczególnym, gdyż w 2018  roku przypada 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Armenię i Polskę.

W tematykę związaną z 650 leciem Ormian w Polsce wprowadził ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz. Kolejnym prelegentem był Krzysztof Jabłonka, który mówił o Ormianach jako wielkich polskich patriotach. Prof. dr hab. Grzegorz Pełczyński opowiadał o swoich badaniach sprzed wielu lat, podczas których odwiedzał oławskich Ormian oraz rejestrował rozmowy z nimi. Następnie Maciej Bohosiewicz przedstawił sylwetkę żołnierza wyklętego podpułkownika Waleriana Tumanowicza w 70. rocznicę jego śmierci.

Niezwykle ciekawe było wystąpienie Przemysława Zembrzyckiego połączone z pokazem wiązania pasa kontuszowego. Na zakończenie konferencji wszyscy zebrani w Sali Rajców obejrzeli film o Jadwidze Zarugiewiczowej, Ormiance, symbolicznej Matce Nieznanego Żołnierza. W 1925 r. we Lwowie dokonała ona wyboru prochów poległego obrońcy Lwowa, które przeniesione zostały do Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Dzień Ormiański zakończyła Msza św. obrządku ormiańskokatolickiego celebrowana przez ks. prof. dr hab. Józefa Naumowicza w Sanktuarium NMP Matki Pocieszenia.