Narodowe Czytanie – Wesele Stanisława Wyspiańskiego

Już po raz piąty Biblioteka „Koronka” uczestniczyła w Narodowym Czytaniu, ogólnopolskiej akcji propagowanej przez prezydencką parę. W tym roku czytaliśmy dramat „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Przed oławskim ratuszem, w ciekawej scenografii, przy skocznych dźwiękach krakowiaka zachęcaliśmy mieszkańców naszego miasta do czytania. W realia „Wesela” wprowadziła nas Małgorzata Pasierbowicz Zastępca Burmistrza, która odczytała fragmenty „Plotki o „Weselu” Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Burmistrz Tomasz Frischmann opisał oryginalne dekoracje z 1901 roku i zaproszeni goście rozpoczęli czytanie. W rolę bohaterów dramatu wcielili się: Barbara Truszkiewicz – Gospodyni, Paweł Urbańczyk – Gospodarz, Magdalena Ziółkowska – Panna Młoda, Łukasz Kłykow – Pan Młody, Marta Możejko – Jasiek, Zbigniew Szwarc – Poeta, Jerzy Kamiński – Dziennikarz, Michał Zwierzański – Ksiądz i Stasiek, Lilla Rzadkowska – Maryna, Isia, Zosia, Jolanta Pilawa – Radczyni, Anna Ślipko – Haneczka, Zbigniew Pryjda – Czepiec, Krystyna Lech – Klimina, Józef Marszałek – Żyd, Teresa Janiszewska- Rachela, Danuta Kaczor- Chochoł, Grażyna Notz- Stańczyk, Tomasz Rożniatowski- Wernyhora. Było barwnie, nie zabrakło tańców w wykonaniu par z zespołu „Porębiok”. Mimo chłodu, w Rynku zgromadziła się liczna grupa widzów. Nasi wspaniali lektorzy zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami, różami ufundowanymi przez Burmistrza Tomasza Frischmana oraz drobnymi upominkami.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Zofii Niewodniczańskiej, sołtysa Janikowa, za wypożyczenie przepięknego wieńca dożynkowego. Pięknie dziękujemy członkom zespołu „Porębiok” , Państwu Zubowskim z Siedlec, Pani Ewie Jackiewicz z Rancza Gać. Jak każdego roku wspomagali nas pracownicy Oławskiego Centrum Kultury Fizycznej, Zarządu Dróg Miejskich i Zieleni oraz Straży Miejskiej. Paniom Grażynie Notz, Teresie Notz i Teresie Janiszewskiej dziękujemy za pomysły na scenografię.