Europejskie Dni Dziedzictwa – Spacer trasą oławskich zabytków

25 edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Biblioteka „Koronka” już po raz trzeci uczestniczyła w tym największym w Europie projekcie społecznym. W sobotnie przedpołudnie miłośnicy historii i aktywnego wypoczynku mieli okazję uczestniczyć w spacerze trasą oławskich zabytków. Forma ta doskonale wpisała się w motyw przewodni imprezy, którym był krajobraz. Historię poszczególnych miejsc oraz zabytków przybliżył uczestnikom, historyk, dr Tomasz Gałwiaczek. Grupa udała się najpierw w okolice ul. Pałacowej, gdzie nasz przewodnik opowiedział  o początkach miasta oraz o pierwszym oławskim zamku, po którym nie pozostał żaden ślad. Kolejnym punktem wycieczki był Rynek z usytuowanym w samym jego centrum ratuszem. Następnym przystankiem był Plac Zamkowy,  w  tym miejscu Tomasz Gałwiaczek opowiedział o historii kompleksu zamkowego, którego zachowaną do dziś częścią jest Pałac Luizy – obecna siedziba Urzędu Miejskiego. Na Placu Zamkowym nie mogło zabraknąć informacji o Jakubie Sobieskim, który przez wiele lat – na przełomie XVII i XVIII w. – zamieszkiwał w zamku, oraz o kościele pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła. Spacer zakończył się w sanktuarium NMP Matki Pocieszenia. Mimo chłodu i padającego deszczu wszyscy byli zadowoleni. Dziękujemy Tomaszowi Gałwiaczkowi za poświęcony czas oraz wspaniałą opowieść.