Spotkanie autorskie ze Stanisławem Sławomirem Nicieją

W miniony wtorek (27.06.) nasza biblioteka gościła kolejny już raz historyka i pisarza, miłośnika Kresów Wschodnich Stanisława Sławomira Nicieję. Autor ma wśród oławian dużą grupę wiernych czytelników, toteż spotkanie zgromadziło sporą publiczność. Na rynku wydawniczym pojawił się właśnie kolejny – IX już – tom „Kresowej Atlantydy. Historii i mitologii miast kresowych”. Tym razem autor opisuje Śniatyń, Pików oraz Krzemieniec i  to właśnie przeszłość tych miast była punktem wyjścia wypowiedzi prof. Niciei. Ale podczas spotkania profesor snuł swoją opowieść swobodnie przeskakując z tematu na temat, robiąc wiele dygresji i dzieląc się interesującymi przemyśleniami ogólniejszej natury. Sporo uwagi poświęcił sprawom kształtowania patriotyzmu oraz czystości języka polskiego.

Stanisław Nicieja w nietypowy jak na historyka sposób traktuje dzieje Kresów. Bardziej niż przełomowe wydarzenia – wojny, przewroty, zmiany u władzy –  interesuje go historia kultury, życie codzienne, koloryt i niepowtarzalna tożsamość poszczególnych miast. Autor odkrywa nieznane szczegóły z życia wybitnych postaci, przytacza wiele anegdot i ciekawostek.

Na zakończenie wieczoru prof. Nicieja zaprezentował swój najnowszy film dokumentalny poświęcony Zaleszczykom.

Obecni na spotkaniu ustawiali się w długiej kolejce by zakupić książki Stanisława S. Niciei.