Konferencja naukowa pt. „Ziemia oławska – historyczna tradycja, a współczesna tożsamość. W siedemsetlecie wyboru burmistrza i rajców w Oławie.”

W ubiegły piątek (12.05.) odbyła się konferencja naukowa związana z 700 rocznicą powołania w Oławie urzędu burmistrza i rajców miejskich. Wydarzenie to zorganizowane zostało z inicjatywy Burmistrza Tomasza Frischmanna przez Bibliotekę „Koronka” we współpracy z dr Tomaszem Gałwiaczkiem z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Wśród prelegentów znaleźli się znawcy rozmaitych wątków historycznych związanych z naszym miastem. Jako pierwsza wystąpiła Jolanta Szczepańska, która mówiła o elitach urzędniczych z czasów Henryka Probusa i roli ówczesnych kasztelanów.

Dr Jarosław Szymański dowodził, że w źródłach historycznych nie ma podstaw dla ogólnie przyjętej tezy, że istniało kiedykolwiek księstwo oławskie. No, może przez krótki, ok. 20-letni okres. Słuchacze przyjęli wywód prelegenta z wielkim zainteresowaniem, niemniej entuzjazm nie był już tak duży..

Następnie usłyszeliśmy wykład dra Roberta Hesia o wydarzeniach wyprawy Jagiellonów na Śląsk w 1474 r. Kolejne wystąpienie wywoływało u słuchaczy sporo emocji. Dr Daniel Wojtucki mówił o przestępstwach i zbrodniach popełnianych w naszym mieście i okolicy przed wiekami oraz o sposobach wymierzania kar.

Karolina Pogorzelska przybliżyła tematykę osobliwych, rzadkich zjawisk astronomicznych. Mówiła m.in. o tym, jak pojawianie się komet wpływało na historyczne decyzje różnych władców.

Prof. dr hab. Aleksandra Skrzypietz – wyjątkowy znawca dziejów rodu Sobieskich – mówiła o matrymonialnych zabiegach królowej Marysieńki poszukującej odpowiednich kandydatów na mężów dla córek Jakuba Sobieskiego.

Interesujące fakty z życia niedostatecznie znanej dzisiaj postaci Davida Metze – burmistrza i złotnika w jednej osobie –  przedstawił Grzegorz Seredyński.

Na zakończenie wystąpił dr Tomasz Gałwiaczek – prowadzący całość konferencji – z wykładem o administracji państwowej na ziemi oławskiej w latach 1945-49.