Spotkanie autorskie z Robertem Makłowiczem

W piątek 2 grudnia mieliśmy przyjemność gościć Roberta Makłowicza – człowieka, którego chyba nie trzeba przedstawiać. Ogromną popularność zdobył przez cykl reportaży telewizyjnych „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”, a także emitowane od 2008 r. programy „Makłowicz w podróży”.

Nasz gość opowiadał o tym, jak ukształtował go dom rodzinny, gdzie dużą wagę przywiązywało się do tradycji oraz środowisko krakowskiej inteligencji. Studia historyczne dały mu wiedzę, dzięki której zjawiska kulinarne w fascynujący sposób wyjaśniał  jako rezultat  minionych wydarzeń i przenikania się różnych wpływów kulturowych.

Podczas spotkania Robert Makłowicz mówił też o planowanych w najbliższej przyszłości podróżach, swoich preferencjach kulinarnych – a raczej ich braku, gdyż lubi wszystko, co smaczne, wyjaśniał, skąd wzięła się wielka popularność w Polsce kotleta schabowego oraz  jak miniona epoka komunizmu w Polsce wpłynęła na naszą tradycję kulinarną.

Słuchacze z wielką przyjemnością słuchali opowieści erudyty i gawędziarza.

Na koniec spotkania można było kupić najnowszą książkę Makłowicza „Dalmacja. Książka  kucharska” oraz wznowioną „C.k. kuchnię”.