Spektakl krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” pt. „Zimowa afera – ktoś porwał renifera!”

W czwartkowe przedpołudnie czytelnia Oddziału Dziecięcego Biblioteki „Koronka” w Oławie wypełniła się po brzegi. Uczniowie klas Ia, IIIb i IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 5 obejrzeli świąteczno-mikołajkowy spektakl krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” pt. „Zimowa afera – ktoś porwał renifera!”. Bałwanek zwany detektywem Kuleczką bardzo chciał, aby zima trwała trochę dłużej, a najlepiej cały rok. Prowadząc śledztwo doszedł do wniosku, że jeśli Święty Mikołaj rozda prezenty później niż zwykle, to zima też będzie trwała dłużej. Dlatego postanowił uprowadzić i uwięzić Mikołaja oraz jego pomocnika renifera z zamiarem wypuszczenia ich dopiero w lipcu. Dzieci włączyły się w akcję poszukiwania zaginionych. Były przerażone perspektywą wiecznej zimy, braku Świąt a przede wszystkim prezentów. Wszystko wkoło stało się jakieś smutne i ponure. Bałwankowi zrobiło się wstyd, że odebrał dzieciom Święta i prezenty, ale już nie umiał naprawić tej sytuacji. Pomogły mu w tym dzieci:  razem ze Śnieżynką i Skrzatem nakłoniły detektywa Kuleczkę do uwolnienia Mikołaja i renifera. Bałwanek zaś dostał obietnicę, że zamieszka na biegunie północnym, gdzie zawsze jest zima i śnieg.