Dzień Ormiański

Dzień Ormiański obchodzony w sobotę 1 października w Oławie pokazał, jak żywa jest tradycja i silne poczucie tożsamości ormiańskiego środowiska w naszym mieście.

Uroczystości Dnia Ormiańskiego – zorganizowanego przez Bibliotekę „Koronka”  pod patronatem Ambasadora Armenii w RP Edgara Ghazaryana oraz Burmistrza Oławy Tomasza Frischmanna – rozpoczęły się złożeniem wieńców pod Pomnikiem Losów Ojczyzny. Wśród gości oficjalnych był Ambasador Armenii w RP Edgar Ghazaryan, Prezes Fundacji „Armenian Foundation” Marta Axentowicz-Bohosiewicz oraz  Justyna Matkowska – Pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych.

W samo południe w Izbie Muzealnej Ziemi Oławskiej miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy  Fundacji „Armenian Foundation” – „Ormianie w służbie Rzeczypospolitej”.

Następnie w Sali Rajców rozpoczął się cykl wykładów. Dr Renata Król-Mazur z Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawiła dzieje Ormian w Polsce od XIV w. do współczesności. Ormiańska mniejszość narodowa początkowo zajmowała się głównie  handlem i rzemiosłem. Stanowiła aktywną i szybką bogacącą się grupę społeczną.

Z ormiańskich rodów wywodzi się wiele wybitnych osobistości świata sztuki i nauki.

Kolejny wykład wygłosił Maciej Bohosiewicz – Przewodniczący Rady Fundacji „Armenian Foundation”. Opowiadał o Jadwidze Zarugiewiczowej – symbolicznej matce nieznanego żołnierza.

Prezes Fundacji „Armenian Foundation” Marta Axentowicz-Bohosiewicz mówiła o organizowanej od 2008 r. akcji ratowania opuszczonych lub zaniedbanych cmentarzy Ormian polskich znajdujących się na pograniczu Bukowiny, Pokucia i Huculszczyzny. W obozach wolontariackich na Kresach uczestniczy wielu młodych ludzi, którzy odkrywają przy tej okazji dzieje własnych rodzin.

Po tej krótkiej serii wykładów przed publicznością wystąpił Hovik Hovanissyan – wirtuoz gry na duduku. Ciepłe, pełne nostalgii brzmienie pochodzącego z Armenii instrumentu o ponad 1500-letniej historii było doskonałym dopełnieniem przywołanej historii ormiańskiej diaspory.

Przez cały dzień pod oławskim ratuszem mistrzowie grilla serwowali szaszłyki zawinięte w lawasz czyli chleb.

Również na I piętrze ratusza można było skosztować ormiańskich przysmaków: gandżaburu (zupa chorutowa z uszkami) oraz słodkich wypieków.

Oławskie ormiańskie święto zakończyła msza obrządku ormiańsko-katolickiego odprawiona w tutejszym Sanktuarium pw. NMP Matki Pocieszenia przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

Dzień Ormiański był interesującym, barwnym wydarzeniem, podczas którego licząca około trzystu osób mniejszość zaznaczyła swą obecność w Oławie. Nie bez przyczyny Oława jest nazywana „małą stolicą Ormian”.

Biblioteka „Koronka” składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli organizatorów w przygotowaniu przedsięwzięcia:

• Państwu Ewie i Dariuszowi Klukom – właścicielom Pubu „Gladiator”
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie, a szczególnie: Pani Dyrektor Marii Domaradzkiej, Pani Małgorzacie Słabickiej-Kędrze oraz uczniom i kursantom – przyszłym kelnerom
  • Panu Rachikowi Logyanowi za szaszłyki i ciasta
  • Panu Tomaszowi Strażyńskiemu właścicielowi Tawerny Kapitańskiej
  • Panu Karenowi Shahumyanowi

oraz Centrum Sztuki w Oławie, Oławskiemu Centrum Kultury Fizycznej, Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji w Oławie.