Spektakl pt. „Ostatnia książka świata” – Teatr Maska

Co by się stało, gdyby nagle wszystkie książki świata po prostu zniknęły?

9 maja w Oddziale Dziecięcym Powiatowej Teatr Edukacji i Profilaktyki MASKA wystawił spektakl pt. „Ostatnia książka świata”. W przedstawieniu uczestniczyły dzieci ze Szkół Podstawowych nr 1 oraz nr 8 w Oławie. Dziadek Zosi codziennie czytał jej ciekawe książki, dzięki czemu dziewczynka miała ogromną wyobraźnię. Pewnego wieczoru po lekturze Zosia przeniosła się we śnie do ponurej krainy, w której dawno temu w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęły wszystkie książki poza jedną, którą dziewczynka miała przy sobie. Mieszkańcy krainy zapomnieli już czym są książki, nie potrafili czytać, przez co mieli bardzo ubogą wyobraźnię. Okazało się, że złodziejem książek był z pozoru niewinny Tygrys – analfabeta. Aby zdobyć ostatni egzemplarz porwał i uwięził dziewczynkę razem z książką. Na szczęście pluszowy miś Zosi – Kryspin dowiedział się, gdzie była ukryta i podstępem, przy dużej pomocy dzieci uwolnił dziewczynkę. Tygrys bardzo się wstydził swojego zachowania, jednak Zosia podpowiedziała mu, w jaki sposób może naprawić szkodę. Bardzo ucieszył się z pomysłu założenia ogromnej biblioteki, z której każdy będzie mógł korzystać.    Najbardziej aktywne w czasie przedstawienia dzieci z wielkim entuzjazmem zgodziły się pełnić rolę bibliotekarzy w nowej bibliotece. Zosia powróciła z krainy snu i razem z dziećmi opowiedziała dziadkowi o niezwykłej przygodzie. Na koniec dziadek wymyślił zabawę w książkowe zgadywanki, w którą dzieci bardzo chętnie włączyły się.