Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Oławie

Oddział Dziecięcy

Adres: Rynek 1, Ratusz parter

Kierownik : Małgorzata Wójcik

tel.: 71 30-10-746

e-mail: dzial.dzieciecy@biblioteka.olawa.pl

W wypożyczalni młodzi czytelnicy mają do dyspozycji duży wybór bajek, opowiadań, powieści obyczajowych, przygodowych, fantastycznych oraz literaturę popularnonaukową.

 

Czytelnia zaopatrzona jest w encyklopedie, słowniki, informatory, książki popularnonaukowe

z różnych dziedzin wiedzy oraz 16 tytułów czasopism dla dzieci

i młodzieży.

Imprezy

16 listopada, w Oddziale Dziecięcym, gościliśmy Renatę Piątkowską - znaną autorkę książek dla dzieci oraz lektorkę Elżbietę Malwinę Kożurno. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klasy Vf ze Szkoły Podstawowej nr 8 oraz z klasy Vb ze Szkoły Podstawowej nr 2. W związku z tym, że rok 2018 ogłoszono Rokiem Ireny Sendlerowej tematem spotkania była książka Renaty Piątkowskiej pt. „Wszystkie moje mamy” w której pojawia się mało znana postać Ireny, która podczas II wojny światowej uratowała z getta 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Dużą atrakcją było czytanie fragmentów książki przez lektorkę. Spotkanie wywarło na dzieciach ogromne wrażenie. Była to przejmująca lekcja historii, którą uczestnicy na długo zapamiętają. Na zakończenie uczestnicy mieli możliwość kupienia książek z dedykacją i autografem autorki. Dzięki spotkaniu uczniowie pogłębili wiedzę na temat mało znanej bohaterki, która zasługuje na pamięć zwłaszcza wśród dzieci.

 

Galeria zdjęć.

13 listopada w Oddziale Dziecięcym uczniowie klas IIIa i IIIb ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Oławie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Magdaleną Zarębską - wielokrotnie nagradzaną autorką książek dla dzieci i młodzieży. „Maja poznaje świat”, „Kaktus na parapecie”, „Ida, konie i reszta świata”, „Wakacje u dziadków”, „Borys i zajączki” oraz „Projekt Breslau” – to tylko niektóre z nich. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej w ramach akcji „Rozczytana Aglomeracja”.

Pisarka opowiedziała o sobie i swojej twórczości. W oparciu o książkę „O tym jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali” czy też „Ô tym, kiej Maciek Szpyrka cuzamen ze starzikiym wandrowali pō Nikiszu” przybliżyła dzieciom Śląsk oraz jego gwarę.

W czasie ciekawych zabaw dzieci miały okazję nauczyć się wielu słów i powiedzeń po śląsku. Gra w „Kalambury” pozwoliła im lepiej zapamiętać śląskie nazwy zawodów, które autorka opisuje w swojej książce. Dużo śmiechu wywołał wiersz pt. „Pan Hilary” czytany przez Magdalenę Zarębską w śląskiej wersji. Dzieci dowiedziały się też, na czym polega praca pisarza oraz jaką drogę przebywa książka, zanim trafi do rąk czytelnika.

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i świetnie się przy tym bawili. Na zakończenie każdy mógł wzbogacić swoją domową biblioteczkę o nowe książki z autografem pisarki

 

Galeria zdjęć.

19 października Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa po raz kolejny odwiedził nasza bibliotekę. Tym razem aktorzy zaprezentowali spektakl pt. „Opowieści z teczki profesora Książeczki”. Spektakl obejrzały dzieci z gr VI i VII z Miejskiego Przedszkola nr 1 oraz z kl. I a i I b Gminnej Szkoły Podstawowej w Oławie.

Spektakl miał na celu promocję czytelnictwa oraz zachęcenie najmłodszych do regularnego odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek. Podczas przedstawienia dzieci poznały profesora Książeczkę, który uwielbia czytać i w zaciszu leśnej pracowni tworzy nowe historie. Wszystkie chowa do kolorowej teczki. Mali widzowie zapoznali się z szalonym profesorem Książeczką, który wprowadził ich w świat wyobraźni i okazał się bardzo intrygującą postacią. Dzieci mogły się także przekonać, że dzięki wyobraźni można samego siebie zobaczyć w zupełnie nowej roli. W ten sposób dzieci poznały osobiście Czerwonego Kapturka, Kopciuszka oraz misia Chrapka. Spektakl bardzo spodobał się młodym widzom, czego dowodem były uśmiechy na ich twarzach i chęć uczestniczenia we wspólnych zabawach. Mamy nadzieję, że profesor Książeczka przekonał dzieci do czytania książek, i że będą one częstymi gośćmi w naszej bibliotece.

 

Galeria zdjęć.

W poniedziałkowy ranek 10 września w Oddziale Dziecięcym Biblioteki „Koronka” gościł pan Grzegorz Sztal z Lublina – znawca militariów i kolekcjoner białej broni, założyciel Muzeum Historycznego „Znaki Czasu”. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy IIa, IIb i IIIa ze Szkoły Podstawowej nr 5. Tematem spotkania była przedwojenna kolorowanka dla dzieci pt. „Nasi wojacy”, której nowa wersja została właśnie wydana przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Książeczkę poszerzono o krótką historię posiadacza oryginalnego druku - małego Waldusia, ze szczególnym uwzględnieniem jego wojennych losów. Dzieci mogły też zobaczyć przedwojenne fotografie związane z losami posiadacza kolorowanki.  Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał w prezencie kolorowankę z autografem pana Grzegorza, a niektórym z nich udało się poczuć ciężar przedwojennej szabli, która stała się symbolem walk o niepodległość ojczyzny.

"Odkrywamy Książkowe Emporium” – czyli biblioteczny Escape Room

 

Biblioteka „Koronka” bierze udział w międzybibliotecznym konkursie pod hasłem: „Odkrywamy Książkowe Emporium”. Konkurs ten organizowany jest przez Panią Barbarę Marię Morawiec – redaktor naczelną strony internetowej Lustro Biblioteki. Do pierwszego etapu konkursu, który polegał na jak najszybszym wysłaniu zgłoszenia udziału w konkursie, zakwalifikowało się pięćdziesiąt bibliotek. Wśród nich znalazła się nasza biblioteka. Nagrodą w pierwszym etapie była książka „Panna Jones i Książkowe Emporium” autorstwa Sylvii Bishop oraz materiały dodatkowe, takie jak: plakat, trzydzieści zakładek do książek, cztery pocztówki oraz „rękopis”.

 

Drugim etapem konkursu jest zrealizowanie zajęć dla dzieci na podstawie książki „Panna Jones i Książkowe Emporium”. Laureat najciekawszej relacji zostanie nagrodzony zestawem 20 książek od Wydawnictwa „Zielona Sowa” oraz publikacją relacji na stronie lustrobiblioteki.pl.

 

9 maja Oddział Dziecięcy zorganizował imprezę czytelniczą w formie popularnego dziś „Escape Room” (pokoju zagadek) pod hasłem „Odkrywamy Książkowe Emporium”. W imprezie uczestniczyła klasa III c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie.

Na czas zajęć Oddział Dziecięcy zamienił się w Książkowe Emporium Montgomery’ego. W „salach Emporium” oraz dodatkowych punktach rozmieszczone były zamknięte w kopertach zadania, wskazówki i łamigłówki. Teren zabawy obejmował głównie czytelnię i wypożyczalnię Oddziału Dziecięcego biblioteki (Książkowe Emporium), ale epizodycznie także Dział Dokumentów Życia Społecznego (pokój „Tajne Przez Poufne”), Izbę Muzealną Ziemi Oławskiej („Gabinet Eliota Różowego”) oraz księgarnię Book Book (Księgarnia „Pod Białym Jeleniem”).

 

Dzieci zostały podzielone na cztery drużyny, nazwane imionami bohaterów książek. Była więc drużyna Pinokia, Kota w Butach, Piotrusia Pana oraz Kubusia Puchatka. Ich zadaniem było uratowanie Emporium Książek przed złym Eliotem Różowym. Aby tego dokonać uczestnicy musieli pomóc bohaterce książki Znajdzie Jones przedostać się z Sali Starych Książek przez wszystkie sale Emporium aż do Sali Słowników. W każdej sali czekało na nich ciekawe zadanie, którego wykonanie było warunkiem przejścia do kolejnej sali. Dzieci z wielkimi emocjami i w pośpiechu przemierzały zakamarki biblioteki. Drużyny rywalizowały o główną nagrodę – klucz do Gabinetu Eliota Różowego, w którym ukrywał on sfałszowane rękopisy oraz pyszne słodycze. Ostatecznie wygrała drużyna „Pinokia”, która jako pierwsza dotarła do Sali Słowników. Punktem kulminacyjnym zabawy było wspólne „włamanie się” do Gabinetu Eliota Różowego, spałaszowanie jego ulubionych cukierków oraz popsucie jego misternego planu fałszowania rękopisu (wszystkie dzieci wpisały się do książki, nad którą Eliot aktualnie pracował). Na zakończenie dzieci odczytały przygotowane wcześniej w klasie powody, dla których warto czytać książki. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów „Książkomaniaków”, którzy odkryli Książkowe Emporium i zakładek do książek otrzymanych od Lustra Biblioteki oraz gadżetów promocyjnych biblioteki.

Dzieciom bardzo podobała się zabawa w escape room. Było to dla nich coś nowego, oryginalnego i emocjonującego. Każdy chciał wygrać, jednak wszyscy walczyli we wspólnej sprawie – ratowanie Książkowego Emporium. Misterne przygotowanie tego typu imprezy było dużym wyzwaniem dla biblioteki, które zaowocowało ogromnym sukcesem w postaci świetnej zabawy i wspaniałych wrażeń.

 

Podziękowania kierujemy do redakcji Lustra Biblioteki - za możliwość udziału w konkursie, otrzymaną książkę i materiały do zajęć. Zadanie konkursowe było dla nas inspiracją do stworzenia czegoś zupełnie nowego i oryginalnego w naszej bibliotece.

 

Za przemiłą współpracę dziękujemy Pani Ewie Piotrowskiej i Pani Teresie Kozanowskiej z księgarni Book Book, która w naszej zabawie pełniła rolę książkowej „Księgarni Pod Białym Jeleniem”.

 

Dziękujemy także Pani Magdalenie Filubie za wspaniałe przygotowanie dzieci do imprezy.

 

Galeria zdjęć.

Kto z nas w dzieciństwie nie marzył o tym, aby choć na chwilę stać się prawdziwym Indianinem? W piątkowy wieczór 6 kwietnia klasa IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 1 miała niepowtarzalną okazję, by przeżyć indiańską przygodę w Oddziale Dziecięcym Biblioteki „Koronka”. Jak co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej bibliotekarki zorganizowały nocną imprezę czytelniczą. Tym razem Oddział Dziecięcy zamienił się w indiańską wioskę. Dzieci przebrane w indiańskie stroje wcieliły się w role rywalizujących ze sobą dzikich plemion Apaczów, Czarnych Stóp, Mohikanów i Czejenów. Aby zostać prawdziwym Indianinem, uczestnicy zabawy musieli przejść uroczystą ceremonię nadania indiańskich imion, którymi posługiwali się przez całą imprezę. Zabawę rozpoczął wspólny indiański taniec pokoju w kręgu. Następnie dzieci wysłuchały baśni indiańskiej pt. „Najwierniejszy przyjaciel” z książki „Dar Totemów” autorstwa Vladimira Hulpacha. W czasie imprezy plemiona rywalizowały ze sobą w ciekawych konkurencjach. Zadaniem dzieci było m.in.: polowanie z łuku na bizona, przejście toru przeszkód z pajęczych sieci, łapanie jadowitych węży, łowienie ryb. W czasie konkurencji dzieci sprawdziły swoją zwinność, celne oko, szybkość oraz sprawność działania w grupie. Zabawie towarzyszyły wielkie emocje, każda drużyna chciała koniecznie zdobyć pierwsze miejsce. Ostatecznie zwyciężyło plemię Czejenów. W przerwie imprezy odbyła się „indiańska uczta przyjaźni” z ciastkami i herbatą.

Zabawa w Indian sprawiła ogromną frajdę nie tylko dzieciom, ale też prowadzącym. Wspaniale było wspólnie przeżyć tak fantastyczną przygodę.

Bardzo dziękujemy Całorocznej Wypożyczalni Strojów przy Centrum Odnowy Biologicznej „Wellness” w Oławie za wypożyczenie indiańskiego stroju na potrzeby dekoracji sali. Podziękowania składamy także Pani Magdalenie Filubie i Pani Dorocie Knarze za udział w zabawie i wspaniałe przygotowanie dzieci do imprezy.

 

Galeria zdjęć.

W piątek 23 marca Teatr Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa po raz kolejny odwiedził naszą bibliotekę. Zespół przedstawił spektakl pt. „To największe szaleństwo, nie znać słowa bezpieczeństwo”. Na widowni zasiadły dzieci z klas drugich Szkół Podstawowych nr 2 i nr 5 w Oławie. W czasie spektaklu mali widzowie poznali biedronkę Aldonkę, która zgubiła się w lesie i nie potrafiła znaleźć drogi do domu. Marny byłby koniec Aldonki, gdyż zaufała Złemu Czarnoksiężnikowi. Na szczęście pojawił się Leśny Skrzat, który uratował Aldonkę. Nowy przyjaciel skarcił biedronkę za jej naiwność w kontaktach z obcymi oraz krok po kroku, przy dużej pomocy dzieci, nauczył ją, jak zachować bezpieczeństwo w domu i poza nim. Biedronka poznała alarmowe numery telefonu i ważne znaki drogowe a także nauczyła się, jak postępować z obcymi oraz jak zachowywać się na drodze. Spektakl miał bardzo dużą wartość edukacyjną. Był przy tym niezwykle zabawny, o czym świadczyły wielokrotne salwy dziecięcego śmiechu. Dzięki przygodzie Aldonki dzieci na pewno na długo zapamiętają zasady bezpieczeństwa i będą potrafiły odpowiednio zachować się w sytuacji zagrożenia.

 

Galeria zdjęć.

W dniu 14 listopada w czytelni Oddziału Dziecięcego uczniowie klas IV oraz przedstawiciele Klubu Literackiego ze Szkoły Podstawowej nr 8 mieli niecodzienną okazję spotkać się z Pawłem Beręsewiczem – autorem książek dla dzieci i młodzieży, tłumaczem i leksykografem, laureatem wielu nagród i wyróżnień literackich. Już od pierwszej chwili pisarz zjednał sobie wszystkich młodych czytelników. Na początku spotkania zadał dzieciom pytanie: „Zgadnijcie, jaki pierwszy zawód wykonywałem, zanim zająłem się pisaniem książek?” Wyobraźnia dzieci nie miała granic, padało wiele odpowiedzi. Niektórzy uznali, że nasz gość ze względu na swój wzrost mógł być np. koszykarzem lub ochroniarzem. Kiedy pisarz wyjawił, że był wcześniej nauczycielem języka angielskiego, postanowił przepytać uczniów z jego znajomości. Potem przyszedł czas na słynne literackie rozmowy przy wyimaginowanej kawie i herbacie. Na życzenie dzieci dyskusję zdominował temat podróży, pieniędzy i zagadek kryminalnych podjęty w oparciu o książki pisarza. Paweł Beręsewicz nie ukrywał, że część z przygód, które przeżywają bohaterowie jego książek, było udziałem jego samego oraz jego najbliższej rodziny. Podczas spotkania okazało się, że dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledzą kolejne przygody rodziny Ciumków, którzy są bohaterami pokaźnej już serii książek. Uczniowie mieli również okazję do zadawania nurtujących ich pytań. Dzieci pytały zarówno o bohaterów książek, jak i o kwestie związane z pisaniem oraz wydawaniem książek. Na koniec spotkania nastąpiła ważna chwila, na którą zawsze z niecierpliwością czekają wszyscy uczestnicy spotkań autorskich. Pisarz zasiadł za stolikiem i zaczął podpisywać swoje książki. Kolejka po autograf wydawała się nie mieć końca. Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem, świetną zabawą a nade wszystko najlepszą zachętą do czytania.

 

Galeria zdjęć.

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji Oddział Dziecięcy Biblioteki „Koronka” odwiedziła Gromada Zuchowa "Leśne Duszki" pod przewodnictwem drużynowej Magdaleny Filuby. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z grupy IV i V Przedszkola nr 3 w Oławie. W czasie spotkania "Leśne Duszki" opowiedziały o swojej gromadzie, nauczyły przedszkolaki wesołych zuchowych "piosenek-pokazywanek" a na koniec drużynowa przeczytała wszystkim ciekawą bajkę pt. "Każdy jest wyjątkowy".

Dzieci były zachwycone "Leśnymi Duszkami" i wiele z nich przyznało, że marzą o tym, żeby w przyszłości zostać dzielnymi zuchami.

 

Galeria zdjęć.

W czwartkowe przedpołudnie 28 września czytelnia Oddziału Dziecięcego Biblioteki „Koronka”  zamieniła się w prawdziwy teatr. Uczniowie klas IIa i IIb Szkoły Podstawowej nr 4 w Oławie obejrzeli przedstawienie Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA pt. „Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary!”. W czasie spektaklu dzieci poznały dziewczynkę Marysię, która znalazła w bibliotece czarodziejską księgę. Kiedy dziewczynka zaczęła czytać na głos magiczną opowieść, w bibliotece pojawili się bohaterowie bajek i baśni, których historie były niedokończone, ponieważ ktoś zalał książkę herbatą. Marysia wraz z dziećmi postanowiła pomóc bohaterom i opowiedzieć ich historie do końca. W ten sposób, dzięki dużej pomocy dzieci, Pszczółka Maja została sławną piosenkarką, szewczyk Dratewka zakochał się w pięknej pani nauczycielce, a smutny Kangurek poznał ciekawe zastosowania swojej torby na brzuchu. Dzieci bardzo cieszyły się, że mogły mieć swój udział w tworzeniu nowej opowieści i na pewno na długo zapamiętają przedstawienie.

 

Galeria zdjęć.

Biblioteka "Koronka" po raz kolejny wzięła udział w imprezie czytelniczej Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach”. Organizowana od lat akcja ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządów Województwa Dolnośląskiego, Gminy Wołów i Powiatu Wołowskiego. Tegoroczna - XIV edycja nosi hasło „A to historia!”. W ramach akcji, 8 czerwca, w Oddziale Dziecięcym odbyło się spotkanie z pisarzem, rysownikiem i ilustratorem – Pawłem Wakułą. Autor mówił o swojej pracy rysownika oraz o własnych książkach, szczególnie tych związanych z historią. Opowiadał także śmieszne a czasem trochę straszne anegdoty i ciekawostki historyczne, które niejednokrotnie zadziwiły małych słuchaczy. Swoje opowieści autor ubarwiał ciekawymi humorystycznymi rysunkami, które raz po raz wywoływały salwy śmiechu wśród dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas III ze Szkół Podstawowych nr 2 i nr 5. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w rozmowie, zadawały pytania i chętnie dzieliły swoją wiedzą historyczną. Po spotkaniu można było kupić książkę i otrzymać autograf pisarza wraz z dedykacją oraz ciekawym rysunkiem satyrycznym.

 

Galeria zdjęć.

W piątkowe przedpołudnie, 2 czerwca, Biblioteka „Koronka” gościła pisarkę i dziennikarkę z Łodzi – Monikę Sawicką. Autorka przeprowadziła trzy spotkania dla różnych grup wiekowych.

Na początku spotkała się z uczniami klas 0-I ze Szkoły Podstawowej nr 1. Dzieci w czasie aktywnej rozmowy dowiedziały się co jest potrzebne pisarzowi, jak powstaje książka i skąd czerpać pomysły do pisania. Poznały także książkę "O Kajtku Szczęściarzu", której bohaterem jest dzielny i mądry piesek Kajtek.

W drugim spotkaniu uczestniczyły kluby literackie ze Szkół Podstawowych nr 1 i nr 8. Uczestnicy rozmawiali z pisarką o marzeniach i planach na przyszłość. Następnie na warsztatach plastyczno-literackich własnoręcznie wykonali książki swoich marzeń przy pomocy wybranych wycinków z kolorowych czasopism. Pomysły były bardzo kreatywne, a tworzenie własnej książki sprawiło dzieciom dużo frajdy. Najlepsze prace zostały nagrodzone książkami pisarki.

Trzecie spotkanie skierowane było do młodzieży z klas II i III z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2. Pisarka mówiła o miłości, emocjach, różnicach między kobietą i mężczyzną w postrzeganiu świata. Poruszyła także trudny temat różnych dysfunkcji w rodzinie i opowiedziała o swoich książkach, które w głównej mierze opierają się na trudnych życiowych doświadczeniach.

Wszystkie spotkania poruszały tematy bardzo ważne i potrzebne, zrobiły duże wrażenie na uczestnikach i na pewno długo pozostaną w ich pamięci.

 

Galeria zdjęć.

W poniedziałkowe przedpołudnie 13 marca czytelnia Oddziału Dziecięcego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej zapełniła się po brzegi. Uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Oławie obejrzeli przedstawienie Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa pt. „Misio Tulisio”. W czasie spektaklu dzieci poznały dziewczynkę Kasię, która wraz z przyjaciółmi organizowała przyjęcie urodzinowe dla Misia Tulisia. Niestety obrażony Króliczek Zazdrośniczek, który uwielbiał dokuczać innym, z zazdrości robił wszystko aby impreza się nie udała i aby skłócić ze sobą przyjaciół. Jednak w ostatniej chwili przyjęcie zostało uratowane - Kasia z pomocą dzieci nauczyła Króliczka, że nie można wzajemnie robić sobie na złość i że przyjaźń ma wielką wartość.

Mali widzowie byli bardzo zaangażowani w przedstawienie i wspólnie z aktorami organizowali przyjęcie dla misia. Na pewno na długo zapamiętają ten spektakl.

 

Galeria zdjęć.

W czwartkowe przedpołudnie czytelnia Oddziału Dziecięcego Biblioteki „Koronka” w Oławie wypełniła się po brzegi. Uczniowie klas Ia, IIIb i IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 5 obejrzeli świąteczno-mikołajkowy spektakl krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” pt. „Zimowa afera – ktoś porwał renifera!”. Bałwanek zwany detektywem Kuleczką bardzo chciał, aby zima trwała trochę dłużej, a najlepiej cały rok. Prowadząc śledztwo doszedł do wniosku, że jeśli Święty Mikołaj rozda prezenty później niż zwykle, to zima też będzie trwała dłużej. Dlatego postanowił uprowadzić i uwięzić Mikołaja oraz jego pomocnika renifera z zamiarem wypuszczenia ich dopiero w lipcu. Dzieci włączyły się w akcję poszukiwania zaginionych. Były przerażone perspektywą wiecznej zimy, braku Świąt a przede wszystkim prezentów. Wszystko wkoło stało się jakieś smutne i ponure. Bałwankowi zrobiło się wstyd, że odebrał dzieciom Święta i prezenty, ale już nie umiał naprawić tej sytuacji. Pomogły mu w tym dzieci:  razem ze Śnieżynką i Skrzatem nakłoniły detektywa Kuleczkę do uwolnienia Mikołaja i renifera. Bałwanek zaś dostał obietnicę, że zamieszka na biegunie północnym, gdzie zawsze jest zima i śnieg.

 

Galeria zdjęć.

Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem

28 listopada w Czytelni Oddziału Dziecięcego Biblioteki „Koronka” odbyło się spotkanie ze znanym autorem książek i słuchowisk dla dzieci i młodzieży - Marcinem Pałaszem. W 2012 roku jego książka pt. „Sposób na Elfa” została wyróżniona w konkursie literackim IBBY jako Książka Roku oraz otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach akcji „Rozczytana Aglomeracja” przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej. Wzięli w nim udział uczniowie klas czwartych i piątych Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie.  Marcin Pałasz bardzo ciekawie i z humorem opowiadał o początkach swojej kariery pisarskiej, pomysłach na nowe książki oraz o swoim ukochanym psie Elfie – głównym bohaterze popularnej serii śmiesznych przygód czworonoga. W trakcie spotkania uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które autor odpowiadał z wielkim entuzjazmem. Atmosfera była bardzo ożywiona, z każdą opowieścią czytelnia wypełniała się gromkim śmiechem. Najbardziej aktywne dzieci zostały nagrodzone książkami, a po spotkaniu można było otrzymać autograf z sympatyczną dedykacją.

 

Galeria zdjęć.

W poniedziałkowe przedpołudnie 10 października Oddział Dziecięcy odwiedzili niezwykli goście. Teatr „Maska” z Krakowa przyjechał do naszych małych czytelników z przedstawieniem pt. „Pod starym Wawelem przygód bez liku (legenda o złym smoku i sprytnym szewczyku)”. Była to pełna akcji i humoru opowieść o Smoku, który zamieszkiwał pieczarę pod Wawelem i siał postrach wśród mieszkańców zamku oraz zwierząt. Król, aby pozbyć się problemu, wpadł na „genialny pomysł” – postanowił spakować się i wyprowadzić. Na szczęście dzieciom udało się nakłonić króla, by zamiast ucieczki poszukał śmiałka, który pozbędzie się niechcianego gościa. Nikomu jednak nie udało się zwyciężyć potwora do czasu, aż pojawiła się siostra szewczyka, która zamiast zabić smoka - porozmawiała z nim. W czasie rozmowy dowiedziała się, że smok wcale nie był taki zły. Pożar wzniecał kiedy kichał - zupełnie niechcący, a zwierzęta zjadał z głodu, bo nie miał kogo poprosić o jedzenie, skoro wszyscy przed nim uciekali. Za namową dzieci mądry król postanowił ułaskawić smoka i dać mu drugą szansę.

Przedstawienie obejrzeli uczniowie klas 0c, Ia i Ib  ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie.

Dzieci z dużą uwagą śledziły przygody króla, smoka i siostry szewczyka, chętnie odpowiadały na pytania aktorów oraz bardzo aktywnie uczestniczyły w opowiadanej historii.

 

Galeria zdjęć.

Co by się stało, gdyby nagle wszystkie książki świata po prostu zniknęły?

9 maja w Oddziale Dziecięcym Powiatowej Teatr Edukacji i Profilaktyki MASKA wystawił spektakl pt. „Ostatnia książka świata”. W przedstawieniu uczestniczyły dzieci ze Szkół Podstawowych nr 1 oraz nr 8 w Oławie. Dziadek Zosi codziennie czytał jej ciekawe książki, dzięki czemu dziewczynka miała ogromną wyobraźnię. Pewnego wieczoru po lekturze Zosia przeniosła się we śnie do ponurej krainy, w której dawno temu w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęły wszystkie książki poza jedną, którą dziewczynka miała przy sobie. Mieszkańcy krainy zapomnieli już czym są książki, nie potrafili czytać, przez co mieli bardzo ubogą wyobraźnię. Okazało się, że złodziejem książek był z pozoru niewinny Tygrys - analfabeta. Aby zdobyć ostatni egzemplarz porwał i uwięził dziewczynkę razem z książką. Na szczęście pluszowy miś Zosi - Kryspin dowiedział się, gdzie była ukryta i podstępem, przy dużej pomocy dzieci uwolnił dziewczynkę. Tygrys bardzo się wstydził swojego zachowania, jednak Zosia podpowiedziała mu, w jaki sposób może naprawić szkodę. Bardzo ucieszył się z pomysłu założenia ogromnej biblioteki, z której każdy będzie mógł korzystać.    Najbardziej aktywne w czasie przedstawienia dzieci z wielkim entuzjazmem zgodziły się pełnić rolę bibliotekarzy w nowej bibliotece. Zosia powróciła z krainy snu i razem z dziećmi opowiedziała dziadkowi o niezwykłej przygodzie. Na koniec dziadek wymyślił zabawę w książkowe zgadywanki, w którą dzieci bardzo chętnie włączyły się.

 

Galeria zdjęć.

Z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski Oddział Dziecięcy i Izba Muzealna Ziemi Oławskiej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oławie przygotowały lekcję połączoną z prezentacją multimedialną. W lekcji uczestniczyli uczniowie klasy IV b ze Szkoły Podstawowej nr 1. Prowadzący wystąpili w średniowiecznych strojach, wypożyczonych od Stowarzyszenia „Ryczynianie znad Odry” – Grupy Rekonstrukcji Wczesnośredniowiecznych. Lekcji towarzyszyła wystawa znalezisk archeologicznych z grodu Ryczyn. Uczniowie zapoznali się z legendami opowiadającymi o początkach państwa polskiego, poznali wierzenia i obyczaje pogan. Dowiedzieli się też kim był Mieszko, kiedy, gdzie i dlaczego przyjął chrzest oraz co to oznaczało dla Polski. Na zakończenie uczestnicy zagrali w grę sprawdzającą zdobytą w czasie lekcji wiedzę.

 

Galeria zdjęć.

W piątkowy wieczór 15 kwietnia Oddział Dziecięcy zazielenił się od podłogi aż po sufit. Jak co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej nasza biblioteka zorganizowała nocną imprezę czytelniczą. Tym razem motywem przewodnim była bajkowa dżungla. W imprezie uczestniczyła klasa III b ze Szkoły Podstawowej nr 8. Samolotem czekającym na lotnisku dzieci przebrane w fantastyczne stroje dzikich plemion i zwierząt poleciały do dalekiej Afryki. Przybycie do Dżungli uczestnicy uczcili rytmicznym tańcem afrykańskim. Następnie klasa podzielona na grupy tygrysów, słoni, żyraf i lampartów zasiadła przy ogniskach. Dzieci z przejęciem wysłuchały listu od Króla Dżungli - Lwa Pierwszego Grzywiastego. Władca prosił o pomoc w pogodzeniu skłóconych zwierząt, ponieważ złe hieny ukradły magiczne berło utrzymujące życie mieszkańców Dżungli w zgodzie i harmonii. Aby hieny oddały berło, klasa musiała wykonać wiele ciekawych i emocjonujących zadań. Dzieci bardzo wczuły się w klimat dzikiej Dżungli, a na kolejne zadania oczekiwały z ekscytacją i rumieńcami na twarzach. Impreza była pełna ogromnych emocji, śmiechu i fantastycznej zabawy. Dzięki wspólnej pracy uczestnikom udało się odzyskać berło i pomóc Królowi pogodzić zwierzęta. Trzykrotny okrzyk na zakończenie „niech żyje Dżungla!” wywołał radość z wypełnienia zadania ale także smutek, bo impreza zbliżała się ku końcowi. Po wręczeniu upominków od Króla zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy rozeszli się do domów, z przejęciem opowiadając rodzicom o przygodach przeżytych w gąszczu dzikiej Dżungli.

 

Galeria zdjęć.

Strona biblioteka.olawa.pl korzysta z plików cookie Google Analytics. Te pliki wykorzystywane są do gromadzenia informacji na temat tego, w jaki sposób użytkownicy odwiedzający naszą stronę internetową z niej korzystają. „Ciasteczka” zbierają informacje w sposób anonimowy, zawierający informacje na temat tego, z jakich stron użytkownicy przeszli na naszą stronę internetową, oraz które podstrony na naszej stronie internetowej oglądali. Niektóre z tych plików cookie, przesłanych w opisanym uprzednio celu, są wykasowywane z Państwa urządzenia po zamknięciu przez Państwa przeglądarki. Pozostałe mogą być przechowywane w okresie do 24 miesięcy od Państwa ostatniej wizyty na naszej stronie internetowej. Możecie Państwo zablokować te pliki poprzez odwiedzenie strony https://tools.google.com/dlpage/gaoptout?hl=pl, lub poprzez zablokowanie plików cookies w swojej przeglądarce.