Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Oławie

Strona główna

Filia nr 1

Filia nr 2

Czytelnia

Wypożyczalnia

Oddział Dziecięcy

Dokumenty Życia Społecznego

Izba Muzealna Ziemi Oławskiej

Dyskusyjny Klub Książki

Godziny otwarcia

Kontakt

Oddział Dziecięcy

Adres: Rynek 1, Ratusz parter

Kierownik : Marzena Ganicz

tel.: 71 30-10-746

e-mail: dzial.dzieciecy@biblioteka.olawa.pl

W wypożyczalni młodzi czytelnicy mają do dyspozycji duży wybór bajek, opowiadań, powieści obyczajowych, przygodowych, fantastycznych oraz literaturę popularnonaukową.

 

Czytelnia zaopatrzona jest w encyklopedie, słowniki, informatory, książki popularnonaukowe

z różnych dziedzin wiedzy oraz 16 tytułów czasopism dla dzieci

i młodzieży.

Imprezy

aktorzy z teatru odgrywają scenę na tle dekkoracji, dzieci siedzą na krzesłach i oglądają

W czwartkowe przedpołudnie 2 marca Oddział Dziecięcy Biblioteki „Koronka” odwiedzili… Królewna Alicja, Czarodziejka i… żaba, czyli bohaterowie spektaklu „Złośliwości jej królewskiej mości”.

Tytułowa Królewna jest rozkapryszona i wiecznie niezadowolona. Od samego rana w pałacu słychać jej dąsy i pretensjonalny ton. Wielu poddanych zwraca się o pomoc do następczyni tronu, ale dziewczyna nie zna słowa „współczucie” i każdego odprawia z kwitkiem. Pewnego dnia Alicja sama jednak będzie potrzebować pomocy. Czarodziejka, chcąc dać jej nauczkę, zamienia damę w żabę. Królewna musi zrozumieć, jaką wartość ma pomaganie…

 

Pouczające widowisko o zasadach dobrego wychowania w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki „MASKA” z Krakowa bardzo spodobało się uczniom klas Ia i Ib ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Gminnej Szkoły Podstawowej w Oławie. Przepełniony dużą dawką humoru spektakl ukazuje jak ważne jest pomaganie i otwartość na potrzeby innych ludzi.

 

Galeria zdjęć.

W ramach ogólnopolskiej akcji „BOOM2! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece” skierowanej do wszystkich bibliotek publicznych i szkolnych działających na terenie Polski, i adresujących swoją ofertę dla dzieci i młodzieży, w poniedziałkowe przedpołudnie 7 listopada w Oddziale Dziecięcym odbyła się impreza czytelnicza pod hasłem „Czarodziejska moc latania”. Zanim jednak do imprezy doszło, należało pokonać pierwszy krok rekrutacji do projektu, polegający na wysłaniu zgłoszenia udziału w konkursie. Do tego etapu zakwalifikowało się aż sto bibliotek, a wśród nich nasza „Koronka”. Nagrodą w pierwszej części akcji były materiały przesłane przez Organizatora wydarzenia: pakiety komiksów i gier planszowych. W dalszej kolejności należało zrealizować – według własnego pomysłu – zajęcia tematyczne.

Punktem wyjścia naszej imprezy była wydana w latach ‘80. publikacja, która do dziś jest lekturą szkolną. To właśnie komiks „Szkoła Latania” Janusza Christy zainspirował nas do dalszego działania, polegającego na wykonaniu autorskiej gry planszowej wykorzystującej treść książki. Czytelnię Oddziału Dziecięcego przemieniłyśmy w gród Mirmiłowo, a uczniowie klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 2, którzy zaangażowali się we wspólną zabawę, poprzebierali się w stroje podobne do tych, które były w komiksie. Skąd je wzięli? Zaprojektowali je samodzielnie, wykazując się nieprzeciętną kreatywnością! Uczestnicy zajęć zostali podzieleni na cztery Grupy Zbójcerzy, a po wylosowaniu autorskich pionków z postaciami zaczęła się gra, w której znalazły się różnokolorowe pola. Wśród nich kolor niebieski oznaczał konieczność odpowiedzi na pytania z lektury wyświetlane na rzutniku z multimedialnej prezentacji, czerwony – dodatkowy rzut kostką, a czarny – powrót na start. Z kolei na polach zielonych zamieszczono ilustracje wykorzystane z pakietu przesłanego przez Organizatora wydarzenia, obrazujące przygody głównych bohaterów. Dodatkowo, stworzyliśmy pola z zaklęciami występującymi w komiksie, których należało się nauczyć w dalszym etapie zabawy. Ostatecznie, w grze planszowej wygrała Trzecia Grupa Zbójcerzy.

Po grze planszowej zaczęła się zabawa "Mirmił lata", której celem była nauka latania głównej postaci, również autorsko wykonanej. Chusta Klanza okazała się do tego zadania nieoceniona!

Następnie, uczniowie klasy III a wzięli udział w „Odlotowym anagramie”. Zasiadając w grupach na „latających dywanach”, z otrzymanych kartek z ilustracjami głównych bohaterów komiksu oraz literek, uczestnicy zabawy musieli ułożyć ich imiona. To jednak nie koniec naszych zabaw! Na rozkładanych dywanach zbójcerze oddali się przyjemności swobodnego rozegrania gier przysłanych przez Organizatora tj.: logiczne łamigłówki „Ubongo Extreme” i „Ubongo Trigo”, gry karcianej „Kajko i Kokosz. Szkoła Latania” i klocków LEGO z magazynu „Lego Explorer”.

Na zakończenie imprezy wszystkie komiksowe postacie, które odwiedziły Oddział Dziecięcy zapozowały do wspólnego zdjęcia i złożyły autografy na pamiątkowej planszy – komiksowym „dymku”. W ramach samodzielnego kontynuowania zabawy, na zajęciach szkolnych uczniowie przygotowali pamiątkowy komiks „Moja Szkoła Latania”, zawierający własnoręcznie wykonane scenki do komiksu.

Dziękujemy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz wydawnictwu Story House Egmont Sp. z.o.o. za przesłanie pakietów z komiksami i grami, w które mogliśmy zagrać wraz z uczestnikami imprezy.

Dziękujemy dzieciom – naszym komiksowym Zbójcerzom za świetną zabawę oraz pani Karolinie Książczyk za fantastyczne przygotowanie dzieci do imprezy czytelniczej.

 

Galeria zdjęć.

egispka noc - w tle dekoracje

W czwartkowy wieczór 7 kwietnia Oddział Dziecięcy zorganizował imprezę czytelniczą pod hasłem „Egipska noc w bibliotece”. W spotkaniu uczestniczyła klasa IIIa ze Szkoły Podstawowej nr 5. Dzieci na początku imprezy za pomocą wehikułu czasu przeniosły się do świata starożytnego Egiptu. W Egipcie odnalazły list faraona Ramzesa, który informował o zaginionych maskach w grobowcach faraonów.  Klątwa prześladowała Egipcjan, brakowało wody w Nilu i trzeba było coś zrobić, żeby ją zdjąć i odnaleźć brakujące maski. W poszukiwania włączyły się trzy drużyny: Ramzesa, Horusa i Menesa. Uczestnicy imprezy wspólnie wykonali taniec egipski, natknęli się na teksty pisane za pomocą hieroglifów, zabalsamowali mumię, zbudowali piramidę, dostarczyli wodę z Nilu do pałacu, wzięli udział w biegu z wielbłądem. Wszystko skończyło się pomyślnie dla Egipcjan. Maski zostały odnalezione, nie zabrakło wody w Nilu, a wszystko dzięki drużynom. Ostatecznie w rywalizacji zwyciężyła drużyna Ramzesa Faraon odwdzięczył się wszystkim zapraszając na wspólną „egipską ucztę”. Uczestnikom imprezy dopisywał dobry humor, toczyła się zdrowa rywalizacja wśród drużyn, a także świetna zabawa.

Podziękowania kierujemy do  pani Anny Filarowskiej oraz pani Beaty Korus za udział w imprezie i wspaniałe przygotowanie dzieci do zabawy.

 

Galeria zdjęć.

2 marca w Oddziale Dziecięcym biblioteki „Koronka” odbyło się spotkanie z pisarką panią Anną Paszkiewicz, w którym udział wzięły klasa III b ze Szkoły Podstawowej nr 4, klasa II a ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz klasa III a ze Szkoły Podstawowej nr 2. Autorka opowiedziała dzieciom, skąd czerpie literackie inspiracje oraz przeczytała fragmenty swoich książek. Uczestnicy spotkania mieli okazję do sprawdzenia swojej dykcji na stworzonych przez autorkę łamańcach językowych oraz ćwiczenia wyobraźni podczas rozszyfrowywania abstrakcyjnych obrazów, które były dla niej inspiracją do napisania książki „Abstrakciki”. Na koniec autorka odpowiadała na pytania dotyczące jej pracy i zainteresowań oraz sprzedawała książki ze swoim autografem.

5 grudnia Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa po raz kolejny odwiedził Oddział Dziecięcy Biblioteki „Koronka”. Tym razem aktorzy zaprezentowali spektakl pt. „Świąteczny dar - magia i czar”. Przedstawienie obejrzały dzieci z klasy II a i II b ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz uczniowie klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 4.

Spektakl odnosił się do wartości takich jak: dobro, przyjaźń, uczciwość. Skrzat, Lew i Renifer zabrali dzieci w pełną przygód wyprawę do krainy św. Mikołaja. Podczas podróży do Laponii między przyjaciółmi umocniły się więzi i wzajemna empatia. Finałem przedstawienia była przemiana Skrzata w pozytywnego bohatera. Ta mądra historia zmusza nawet najbardziej sceptycznego widza do refleksji nad sobą i swoim postępowaniem. Ukazuje magię Świąt i ich wartość w życiu człowieka. Dzieci świetnie bawiły się oglądając przedstawienie i aktywnie uczestniczyły w opowiadanej historii.

19 listopada Biblioteka „Koronka” gościła specjalistki od literatury dziecięcej z Fundacji Czas Dzieci – Agnieszkę Karp-Szymańską  oraz Annę Szymańską. W Czytelni Oddziału Dziecięcego przez kilka godzin działał Ostry Dyżur Literacki. Jest to znana w Polsce akcja promująca czytelnictwo, w ramach której eksperci w scenerii gabinetu lekarskiego przeprowadzają indywidualny wywiad z dziećmi, dotyczący ich zainteresowań czytelniczych. Specjaliści badają, diagnozują i doradzają dzieciom wybór ciekawych książek, które potem zapisują na receptach do zrealizowania w bibliotece. Podpowiadają także, co należy robić w przypadku uczulenia na książki i czytanie oraz jak dawkować literaturę.  „Pacjentami” Ostrego Dyżuru Literackiego byli uczniowie klas II a, II b i III b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie. Wszystkim bardzo podobała się forma akcji. Indywidualne podejście do uczestników sprawiło, że podczas wizyty każdy mógł poczuć się wyjątkowy i wspólnie ze specjalistą zdecydować, jakie książki chciałby przeczytać. Dzieci z chęcią przystąpiły do realizowania zaleceń czytelniczych zapisanych na receptach i wypożyczyły dużo książek z biblioteki.

 

Galeria zdjęć.

15 października Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa po raz kolejny odwiedził Oddział Dziecięcy Biblioteki „Koronka”. Tym razem aktorzy zaprezentowali spektakl pt. „Pod starym Wawelem przygód bez liku”. Przedstawienie obejrzały dzieci z kl. IIa i IIb ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie oraz kl. IIb ze Szkoły Podstawowej nr 3. Była to legenda o złym smoku, który zamieszkiwał pieczarę pod Wawelem i siał postrach wśród mieszkańców zamku. Król Krak miał poważny problem z pozbyciem się intruza. Próbowali go pokonać zarówno wielcy rycerze, jak i potężni magowie, ale nikomu się nie udało. W rezultacie na zamku pojawił się Szewczyk Skuba, który wpadł na niezwykły koncept. Podstępnie podłożył mu barana wypchanego siarką i pieprzem. Głodny zwierz pożarł barana, po czym wypił sporo wody z rzeki.

 

Spektakl był pełną humoru opowieścią o tym, że każdemu należy dać drugą szansę. Być może nawet smok potrafi się zmienić, a wtedy powszechnie znana legenda nabiera nowego znaczenia. Może tym razem smok zrozumie swój błąd i odejdzie. Dzieci z dużą uwagą śledziły przygody króla, smoka i szewczyka Skuby i chętnie uczestniczyły w rozmowie z aktorami.

 

Galeria zdjęć.

7 czerwca o godz. 10:00, razem z uczniami z całej Polski, Oddział Dziecięcy przyłączył się do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, promującej czytelnictwo wśród uczniów. Z tej okazji kl. I b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie odwiedziła bibliotekę aby wspólnie poczytać ciekawe bajki.

 

Galeria zdjęć.

Biblioteka "Koronka" po raz kolejny wzięła udział w imprezie czytelniczej Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach”. Tegoroczna XVI  edycja odbywa się pod hasłem „Mistrzowie literatury dzieciom.” Organizowana od lat akcja ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W jej ramach 6 czerwca w Oddziale Dziecięcym odbyło się spotkanie autorskie z Renatę Piątkowską - znaną i cenioną autorkę książek dla dzieci. Pisarce towarzyszył Robert Kubiak - kierownik Działu Promocji w Wydawnictwie Literatura. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Oławie oraz klasy III a i III b ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach. Pisarka ciekawie opowiadała o tym, jaką rolę pełni  książka w życiu młodego człowieka, jak kształtuje wyobraźnię, wzbogaca zasób słownictwa, uczy samodzielnego myślenia, rozwija intelekt oraz pomaga odnosić sukcesy. Wspomniała, że czytanie to jedna z najważniejszych sprawności językowych.

Autorka opowiadała również o swojej twórczości literackiej, a także o bohaterach książek - tych prawdziwych i tych zmyślonych. Dzieci zadawały pytania, na które pisarka chętnie odpowiadała. Spotkanie upłynęło w  bardzo miłej atmosferze. Było niecodziennym przeżyciem dla dzieci i zachęciło je do sięgnięcia po książki. Na zakończenie uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcia oraz mieli możliwość nabycia książki wraz z dedykacją i autografem autorki.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz wspierany przez samorządy województwa dolnośląskiego, miasta i gminy Świdnica oraz powiatu świdnickiego i samorządowe instytucje kultury na Dolnym Śląsku.

 

Galeria zdjęć.

3 czerwca Biblioteka Koronka gościła w Oddziale Dziecięcym Romana Pankiewicza - autora książek dla dorosłych, młodzieży oraz dzieci. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klasy I a i I b ze Szkoły Podstawowej nr 8, klasa III a ze Szkoły Podstawowej  nr 5 oraz klasa II b ze Szkoły Podstawowej nr 4.

Podczas spotkania autor zaprezentował serię książeczek dla najmłodszych pt. „5 ważnych zawodów”. Aby zademonstrować ubranie i akcesoria związane z danym zawodem, pisarz przebierał się za żołnierza, policjanta, strażaka, ratownika medycznego i listonosza. W czasie prezentacji autor czytał wierszowane opowieści o bohaterach swoich książek. W ten sposób zachęcał dzieci do czytania. Całości towarzyszyła prezentacja multimedialna, w której pojawiły się kolorowe postacie reprezentujące pięć ważnych zawodów. Wartościowe i pożyteczne informacje przekazane w oryginalny sposób sprawiły, że spotkanie autorskie bardzo zaciekawiło jego uczestników. Na zakończenie dzieci miały możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia oraz kupienia książek z dedykacją i autografem pisarza.

 

Galeria zdjęć.

27 maja, w Oddziale Dziecięcym, gościliśmy Teatr Edukacji i Profilaktyki „MASKA” z Krakowa. Aktorzy przedstawili spektakl pt. „Prastara książnica – skarb i tajemnica, …bo mądrość tkwi nie tylko w Wi-Fi”. Przedstawienie obejrzały dzieci z klas II a i II b ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz z kl. 0 a ze Szkoły Podstawowej nr 4. Bajka promowała czytelnictwo oraz świadome korzystanie z Internetu. Główną bohaterką opowieści była piratka Xavien, ciekawa świata podróżniczka. Pewnego dnia dziewczynka dotarła do zaginionej wyspy, która słynęła z tego, że był na niej ukryty wielki skarb. Aby go odnaleźć piratka chciała skorzystać z internetowej mapy, jednak niespodziewanie okazało się, że na wyspie nie ma Wi-Fi. Podczas dotychczasowych podróży Internet pomagał jej we wszystkim. Teraz jednak Xavien była zdana sama na siebie i bardzo się przestraszyła, że sobie nie poradzi. Z pomocą przyszedł kangurek, który znał wyspę jak własną kieszeń. Razem z nim oraz najmądrzejszym człowiekiem na całej planecie - Szamanem, dziewczynka odkrywała tajemnice tego niezwykłego miejsca. Największą z nich była Książnica wraz z ukrytym w niej skarbem. Dziewczynka dowiedziała się, że Książnica to przecież biblioteka oraz że największym skarbem wyspy była ogromna wiedza zawarta w ciekawych książkach.

Dzieci świetnie bawiły się oglądając przedstawienie i aktywnie uczestniczyły we wspólnych zabawach. Wszyscy bardzo zaangażowali się i dzielnie towarzyszyli piratce w jej niezwykłej przygodzie. Mali widzowie dowiedzieli się,  jak ważne w życiu jest czytanie książek oraz że można ciekawie spędzić czas nie korzystając z zasobów Internetu.

 

Galeria zdjęć.

W piątkowy wieczór 8 kwietnia Oddział Dziecięcy zamienił się w Dziki Zachód. Jak co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci nasza biblioteka zorganizowała nocną imprezę czytelniczą. W imprezie uczestniczyła klasa III a ze Szkoły Podstawowej nr 2. Tym razem dzieci wcieliły się w role kowbojów na Dzikim Zachodzie. Aby zostać prawdziwym kowbojem, każdy uczestnik wylosował dla siebie kowbojskie imię. Następnie dzieci zostały podzielone na trzy drużyny: kowbojów z Texas City, z Mexico City oraz z Kansas City. Po wspólnym tańcu kowbojskim rozpoczęła się zabawa. Celem uczestników było rozbicie Gangu Daltonów, który utrudniał życie mieszkańcom Dzikiego Zachodu. Aby do walki z bandytami włączył się najlepszy kowboj Lucky Luke potrzebne były duże pieniądze. Kowboje musieli je zdobyć przechodząc przez trudne zadania. Udowodnili, że są bardzo sprawni fizycznie, biorąc udział w takich konkurencjach jak:  łapanie rumaka na lasso, chwytanie jadowitych węży i pająków, rzut kapeluszem do celu, odnalezienie tropów, pokonanie toru przeszkód z pajęczych sieci, strzelanie do puszek, rzucanie obręczy na rogi groźnego byka, poszukiwanie złota. Każda drużyna starała się jak najlepiej wykonać zadania. Ostatecznie zmagania wygrała drużyna z Kansas City. Na imprezie panowała niepowtarzalna atmosfera. Radość, uśmiech, rywalizacja i wspólna zabawa towarzyszyła dzieciom przez cały czas. Dzielni uczestnicy uzbierali wystarczająco dużo pieniędzy, które na koniec zostały przekazane Lucky Luke’owi. Kowboj szybko rozprawił się z Daltonami i na Dzikim Zachodzie znowu zapanował ład i porządek.

 

Podziękowania kierujemy do pani Marioli Matusiak za udział w imprezie i wspaniałe przygotowanie dzieci do zabawy.

 

Galeria zdjęć.

19 marca Oddział Dziecięcy gościł członków Stowarzyszenia Ekologicznego „Etna” - Ewę Zuber - autorkę książek przyrodniczych dla dzieci oraz Reginę Wyrozumską. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: Ia ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz klasy IIIa i IIIb ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Oławie. Pisarka przedstawiła prezentację pt. „Skrzydlaci sublokatorzy” o zwyczajach ptaków takich jak, m.in.: wróble, jerzyki, gołębie, wrony i sowy. Zwróciła uwagę dzieci na cechy ptaków i nietoperzy, które pomagają w prawidłowym rozpoznawaniu ich. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały wykładu i aktywnie uczestniczyły w rozmowie. W czasie spotkania uczestnicy poznali ciekawostki z życia niektórych gatunków ptaków i nietoperzy mieszkających w mieście. Na zakończenie spotkania dzieci mogły kupić książki pt. „Historia perkoza Fistaszka” i „Jestem z miasta - przyrodnicze rymowanki” wraz z autografem pisarki.

 

Galeria zdjęć.

16 listopada, w Oddziale Dziecięcym, gościliśmy Renatę Piątkowską - znaną autorkę książek dla dzieci oraz lektorkę Elżbietę Malwinę Kożurno. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klasy Vf ze Szkoły Podstawowej nr 8 oraz z klasy Vb ze Szkoły Podstawowej nr 2. W związku z tym, że rok 2018 ogłoszono Rokiem Ireny Sendlerowej tematem spotkania była książka Renaty Piątkowskiej pt. „Wszystkie moje mamy” w której pojawia się mało znana postać Ireny, która podczas II wojny światowej uratowała z getta 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Dużą atrakcją było czytanie fragmentów książki przez lektorkę. Spotkanie wywarło na dzieciach ogromne wrażenie. Była to przejmująca lekcja historii, którą uczestnicy na długo zapamiętają. Na zakończenie uczestnicy mieli możliwość kupienia książek z dedykacją i autografem autorki. Dzięki spotkaniu uczniowie pogłębili wiedzę na temat mało znanej bohaterki, która zasługuje na pamięć zwłaszcza wśród dzieci.

 

Galeria zdjęć.

13 listopada w Oddziale Dziecięcym uczniowie klas IIIa i IIIb ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Oławie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Magdaleną Zarębską - wielokrotnie nagradzaną autorką książek dla dzieci i młodzieży. „Maja poznaje świat”, „Kaktus na parapecie”, „Ida, konie i reszta świata”, „Wakacje u dziadków”, „Borys i zajączki” oraz „Projekt Breslau” – to tylko niektóre z nich. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej w ramach akcji „Rozczytana Aglomeracja”.

Pisarka opowiedziała o sobie i swojej twórczości. W oparciu o książkę „O tym jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali” czy też „Ô tym, kiej Maciek Szpyrka cuzamen ze starzikiym wandrowali pō Nikiszu” przybliżyła dzieciom Śląsk oraz jego gwarę.

W czasie ciekawych zabaw dzieci miały okazję nauczyć się wielu słów i powiedzeń po śląsku. Gra w „Kalambury” pozwoliła im lepiej zapamiętać śląskie nazwy zawodów, które autorka opisuje w swojej książce. Dużo śmiechu wywołał wiersz pt. „Pan Hilary” czytany przez Magdalenę Zarębską w śląskiej wersji. Dzieci dowiedziały się też, na czym polega praca pisarza oraz jaką drogę przebywa książka, zanim trafi do rąk czytelnika.

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i świetnie się przy tym bawili. Na zakończenie każdy mógł wzbogacić swoją domową biblioteczkę o nowe książki z autografem pisarki

 

Galeria zdjęć.

19 października Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa po raz kolejny odwiedził nasza bibliotekę. Tym razem aktorzy zaprezentowali spektakl pt. „Opowieści z teczki profesora Książeczki”. Spektakl obejrzały dzieci z gr VI i VII z Miejskiego Przedszkola nr 1 oraz z kl. I a i I b Gminnej Szkoły Podstawowej w Oławie.

Spektakl miał na celu promocję czytelnictwa oraz zachęcenie najmłodszych do regularnego odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek. Podczas przedstawienia dzieci poznały profesora Książeczkę, który uwielbia czytać i w zaciszu leśnej pracowni tworzy nowe historie. Wszystkie chowa do kolorowej teczki. Mali widzowie zapoznali się z szalonym profesorem Książeczką, który wprowadził ich w świat wyobraźni i okazał się bardzo intrygującą postacią. Dzieci mogły się także przekonać, że dzięki wyobraźni można samego siebie zobaczyć w zupełnie nowej roli. W ten sposób dzieci poznały osobiście Czerwonego Kapturka, Kopciuszka oraz misia Chrapka. Spektakl bardzo spodobał się młodym widzom, czego dowodem były uśmiechy na ich twarzach i chęć uczestniczenia we wspólnych zabawach. Mamy nadzieję, że profesor Książeczka przekonał dzieci do czytania książek, i że będą one częstymi gośćmi w naszej bibliotece.

 

Galeria zdjęć.

W poniedziałkowy ranek 10 września w Oddziale Dziecięcym Biblioteki „Koronka” gościł pan Grzegorz Sztal z Lublina – znawca militariów i kolekcjoner białej broni, założyciel Muzeum Historycznego „Znaki Czasu”. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy IIa, IIb i IIIa ze Szkoły Podstawowej nr 5. Tematem spotkania była przedwojenna kolorowanka dla dzieci pt. „Nasi wojacy”, której nowa wersja została właśnie wydana przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Książeczkę poszerzono o krótką historię posiadacza oryginalnego druku - małego Waldusia, ze szczególnym uwzględnieniem jego wojennych losów. Dzieci mogły też zobaczyć przedwojenne fotografie związane z losami posiadacza kolorowanki.  Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał w prezencie kolorowankę z autografem pana Grzegorza, a niektórym z nich udało się poczuć ciężar przedwojennej szabli, która stała się symbolem walk o niepodległość ojczyzny.

"Odkrywamy Książkowe Emporium” – czyli biblioteczny Escape Room

 

Biblioteka „Koronka” bierze udział w międzybibliotecznym konkursie pod hasłem: „Odkrywamy Książkowe Emporium”. Konkurs ten organizowany jest przez Panią Barbarę Marię Morawiec – redaktor naczelną strony internetowej Lustro Biblioteki. Do pierwszego etapu konkursu, który polegał na jak najszybszym wysłaniu zgłoszenia udziału w konkursie, zakwalifikowało się pięćdziesiąt bibliotek. Wśród nich znalazła się nasza biblioteka. Nagrodą w pierwszym etapie była książka „Panna Jones i Książkowe Emporium” autorstwa Sylvii Bishop oraz materiały dodatkowe, takie jak: plakat, trzydzieści zakładek do książek, cztery pocztówki oraz „rękopis”.

 

Drugim etapem konkursu jest zrealizowanie zajęć dla dzieci na podstawie książki „Panna Jones i Książkowe Emporium”. Laureat najciekawszej relacji zostanie nagrodzony zestawem 20 książek od Wydawnictwa „Zielona Sowa” oraz publikacją relacji na stronie lustrobiblioteki.pl.

 

9 maja Oddział Dziecięcy zorganizował imprezę czytelniczą w formie popularnego dziś „Escape Room” (pokoju zagadek) pod hasłem „Odkrywamy Książkowe Emporium”. W imprezie uczestniczyła klasa III c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie.

Na czas zajęć Oddział Dziecięcy zamienił się w Książkowe Emporium Montgomery’ego. W „salach Emporium” oraz dodatkowych punktach rozmieszczone były zamknięte w kopertach zadania, wskazówki i łamigłówki. Teren zabawy obejmował głównie czytelnię i wypożyczalnię Oddziału Dziecięcego biblioteki (Książkowe Emporium), ale epizodycznie także Dział Dokumentów Życia Społecznego (pokój „Tajne Przez Poufne”), Izbę Muzealną Ziemi Oławskiej („Gabinet Eliota Różowego”) oraz księgarnię Book Book (Księgarnia „Pod Białym Jeleniem”).

 

Dzieci zostały podzielone na cztery drużyny, nazwane imionami bohaterów książek. Była więc drużyna Pinokia, Kota w Butach, Piotrusia Pana oraz Kubusia Puchatka. Ich zadaniem było uratowanie Emporium Książek przed złym Eliotem Różowym. Aby tego dokonać uczestnicy musieli pomóc bohaterce książki Znajdzie Jones przedostać się z Sali Starych Książek przez wszystkie sale Emporium aż do Sali Słowników. W każdej sali czekało na nich ciekawe zadanie, którego wykonanie było warunkiem przejścia do kolejnej sali. Dzieci z wielkimi emocjami i w pośpiechu przemierzały zakamarki biblioteki. Drużyny rywalizowały o główną nagrodę – klucz do Gabinetu Eliota Różowego, w którym ukrywał on sfałszowane rękopisy oraz pyszne słodycze. Ostatecznie wygrała drużyna „Pinokia”, która jako pierwsza dotarła do Sali Słowników. Punktem kulminacyjnym zabawy było wspólne „włamanie się” do Gabinetu Eliota Różowego, spałaszowanie jego ulubionych cukierków oraz popsucie jego misternego planu fałszowania rękopisu (wszystkie dzieci wpisały się do książki, nad którą Eliot aktualnie pracował). Na zakończenie dzieci odczytały przygotowane wcześniej w klasie powody, dla których warto czytać książki. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów „Książkomaniaków”, którzy odkryli Książkowe Emporium i zakładek do książek otrzymanych od Lustra Biblioteki oraz gadżetów promocyjnych biblioteki.

Dzieciom bardzo podobała się zabawa w escape room. Było to dla nich coś nowego, oryginalnego i emocjonującego. Każdy chciał wygrać, jednak wszyscy walczyli we wspólnej sprawie – ratowanie Książkowego Emporium. Misterne przygotowanie tego typu imprezy było dużym wyzwaniem dla biblioteki, które zaowocowało ogromnym sukcesem w postaci świetnej zabawy i wspaniałych wrażeń.

 

Podziękowania kierujemy do redakcji Lustra Biblioteki - za możliwość udziału w konkursie, otrzymaną książkę i materiały do zajęć. Zadanie konkursowe było dla nas inspiracją do stworzenia czegoś zupełnie nowego i oryginalnego w naszej bibliotece.

 

Za przemiłą współpracę dziękujemy Pani Ewie Piotrowskiej i Pani Teresie Kozanowskiej z księgarni Book Book, która w naszej zabawie pełniła rolę książkowej „Księgarni Pod Białym Jeleniem”.

 

Dziękujemy także Pani Magdalenie Filubie za wspaniałe przygotowanie dzieci do imprezy.

 

Galeria zdjęć.

Kto z nas w dzieciństwie nie marzył o tym, aby choć na chwilę stać się prawdziwym Indianinem? W piątkowy wieczór 6 kwietnia klasa IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 1 miała niepowtarzalną okazję, by przeżyć indiańską przygodę w Oddziale Dziecięcym Biblioteki „Koronka”. Jak co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej bibliotekarki zorganizowały nocną imprezę czytelniczą. Tym razem Oddział Dziecięcy zamienił się w indiańską wioskę. Dzieci przebrane w indiańskie stroje wcieliły się w role rywalizujących ze sobą dzikich plemion Apaczów, Czarnych Stóp, Mohikanów i Czejenów. Aby zostać prawdziwym Indianinem, uczestnicy zabawy musieli przejść uroczystą ceremonię nadania indiańskich imion, którymi posługiwali się przez całą imprezę. Zabawę rozpoczął wspólny indiański taniec pokoju w kręgu. Następnie dzieci wysłuchały baśni indiańskiej pt. „Najwierniejszy przyjaciel” z książki „Dar Totemów” autorstwa Vladimira Hulpacha. W czasie imprezy plemiona rywalizowały ze sobą w ciekawych konkurencjach. Zadaniem dzieci było m.in.: polowanie z łuku na bizona, przejście toru przeszkód z pajęczych sieci, łapanie jadowitych węży, łowienie ryb. W czasie konkurencji dzieci sprawdziły swoją zwinność, celne oko, szybkość oraz sprawność działania w grupie. Zabawie towarzyszyły wielkie emocje, każda drużyna chciała koniecznie zdobyć pierwsze miejsce. Ostatecznie zwyciężyło plemię Czejenów. W przerwie imprezy odbyła się „indiańska uczta przyjaźni” z ciastkami i herbatą.

Zabawa w Indian sprawiła ogromną frajdę nie tylko dzieciom, ale też prowadzącym. Wspaniale było wspólnie przeżyć tak fantastyczną przygodę.

Bardzo dziękujemy Całorocznej Wypożyczalni Strojów przy Centrum Odnowy Biologicznej „Wellness” w Oławie za wypożyczenie indiańskiego stroju na potrzeby dekoracji sali. Podziękowania składamy także Pani Magdalenie Filubie i Pani Dorocie Knarze za udział w zabawie i wspaniałe przygotowanie dzieci do imprezy.

 

Galeria zdjęć.

W piątek 23 marca Teatr Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa po raz kolejny odwiedził naszą bibliotekę. Zespół przedstawił spektakl pt. „To największe szaleństwo, nie znać słowa bezpieczeństwo”. Na widowni zasiadły dzieci z klas drugich Szkół Podstawowych nr 2 i nr 5 w Oławie. W czasie spektaklu mali widzowie poznali biedronkę Aldonkę, która zgubiła się w lesie i nie potrafiła znaleźć drogi do domu. Marny byłby koniec Aldonki, gdyż zaufała Złemu Czarnoksiężnikowi. Na szczęście pojawił się Leśny Skrzat, który uratował Aldonkę. Nowy przyjaciel skarcił biedronkę za jej naiwność w kontaktach z obcymi oraz krok po kroku, przy dużej pomocy dzieci, nauczył ją, jak zachować bezpieczeństwo w domu i poza nim. Biedronka poznała alarmowe numery telefonu i ważne znaki drogowe a także nauczyła się, jak postępować z obcymi oraz jak zachowywać się na drodze. Spektakl miał bardzo dużą wartość edukacyjną. Był przy tym niezwykle zabawny, o czym świadczyły wielokrotne salwy dziecięcego śmiechu. Dzięki przygodzie Aldonki dzieci na pewno na długo zapamiętają zasady bezpieczeństwa i będą potrafiły odpowiednio zachować się w sytuacji zagrożenia.

 

Galeria zdjęć.

W dniu 14 listopada w czytelni Oddziału Dziecięcego uczniowie klas IV oraz przedstawiciele Klubu Literackiego ze Szkoły Podstawowej nr 8 mieli niecodzienną okazję spotkać się z Pawłem Beręsewiczem – autorem książek dla dzieci i młodzieży, tłumaczem i leksykografem, laureatem wielu nagród i wyróżnień literackich. Już od pierwszej chwili pisarz zjednał sobie wszystkich młodych czytelników. Na początku spotkania zadał dzieciom pytanie: „Zgadnijcie, jaki pierwszy zawód wykonywałem, zanim zająłem się pisaniem książek?” Wyobraźnia dzieci nie miała granic, padało wiele odpowiedzi. Niektórzy uznali, że nasz gość ze względu na swój wzrost mógł być np. koszykarzem lub ochroniarzem. Kiedy pisarz wyjawił, że był wcześniej nauczycielem języka angielskiego, postanowił przepytać uczniów z jego znajomości. Potem przyszedł czas na słynne literackie rozmowy przy wyimaginowanej kawie i herbacie. Na życzenie dzieci dyskusję zdominował temat podróży, pieniędzy i zagadek kryminalnych podjęty w oparciu o książki pisarza. Paweł Beręsewicz nie ukrywał, że część z przygód, które przeżywają bohaterowie jego książek, było udziałem jego samego oraz jego najbliższej rodziny. Podczas spotkania okazało się, że dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledzą kolejne przygody rodziny Ciumków, którzy są bohaterami pokaźnej już serii książek. Uczniowie mieli również okazję do zadawania nurtujących ich pytań. Dzieci pytały zarówno o bohaterów książek, jak i o kwestie związane z pisaniem oraz wydawaniem książek. Na koniec spotkania nastąpiła ważna chwila, na którą zawsze z niecierpliwością czekają wszyscy uczestnicy spotkań autorskich. Pisarz zasiadł za stolikiem i zaczął podpisywać swoje książki. Kolejka po autograf wydawała się nie mieć końca. Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem, świetną zabawą a nade wszystko najlepszą zachętą do czytania.

 

Galeria zdjęć.

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji Oddział Dziecięcy Biblioteki „Koronka” odwiedziła Gromada Zuchowa "Leśne Duszki" pod przewodnictwem drużynowej Magdaleny Filuby. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z grupy IV i V Przedszkola nr 3 w Oławie. W czasie spotkania "Leśne Duszki" opowiedziały o swojej gromadzie, nauczyły przedszkolaki wesołych zuchowych "piosenek-pokazywanek" a na koniec drużynowa przeczytała wszystkim ciekawą bajkę pt. "Każdy jest wyjątkowy".

Dzieci były zachwycone "Leśnymi Duszkami" i wiele z nich przyznało, że marzą o tym, żeby w przyszłości zostać dzielnymi zuchami.

 

Galeria zdjęć.

W czwartkowe przedpołudnie 28 września czytelnia Oddziału Dziecięcego Biblioteki „Koronka”  zamieniła się w prawdziwy teatr. Uczniowie klas IIa i IIb Szkoły Podstawowej nr 4 w Oławie obejrzeli przedstawienie Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA pt. „Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary!”. W czasie spektaklu dzieci poznały dziewczynkę Marysię, która znalazła w bibliotece czarodziejską księgę. Kiedy dziewczynka zaczęła czytać na głos magiczną opowieść, w bibliotece pojawili się bohaterowie bajek i baśni, których historie były niedokończone, ponieważ ktoś zalał książkę herbatą. Marysia wraz z dziećmi postanowiła pomóc bohaterom i opowiedzieć ich historie do końca. W ten sposób, dzięki dużej pomocy dzieci, Pszczółka Maja została sławną piosenkarką, szewczyk Dratewka zakochał się w pięknej pani nauczycielce, a smutny Kangurek poznał ciekawe zastosowania swojej torby na brzuchu. Dzieci bardzo cieszyły się, że mogły mieć swój udział w tworzeniu nowej opowieści i na pewno na długo zapamiętają przedstawienie.

 

Galeria zdjęć.

Biblioteka "Koronka" po raz kolejny wzięła udział w imprezie czytelniczej Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach”. Organizowana od lat akcja ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządów Województwa Dolnośląskiego, Gminy Wołów i Powiatu Wołowskiego. Tegoroczna - XIV edycja nosi hasło „A to historia!”. W ramach akcji, 8 czerwca, w Oddziale Dziecięcym odbyło się spotkanie z pisarzem, rysownikiem i ilustratorem – Pawłem Wakułą. Autor mówił o swojej pracy rysownika oraz o własnych książkach, szczególnie tych związanych z historią. Opowiadał także śmieszne a czasem trochę straszne anegdoty i ciekawostki historyczne, które niejednokrotnie zadziwiły małych słuchaczy. Swoje opowieści autor ubarwiał ciekawymi humorystycznymi rysunkami, które raz po raz wywoływały salwy śmiechu wśród dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas III ze Szkół Podstawowych nr 2 i nr 5. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w rozmowie, zadawały pytania i chętnie dzieliły swoją wiedzą historyczną. Po spotkaniu można było kupić książkę i otrzymać autograf pisarza wraz z dedykacją oraz ciekawym rysunkiem satyrycznym.

 

Galeria zdjęć.

W piątkowe przedpołudnie, 2 czerwca, Biblioteka „Koronka” gościła pisarkę i dziennikarkę z Łodzi – Monikę Sawicką. Autorka przeprowadziła trzy spotkania dla różnych grup wiekowych.

Na początku spotkała się z uczniami klas 0-I ze Szkoły Podstawowej nr 1. Dzieci w czasie aktywnej rozmowy dowiedziały się co jest potrzebne pisarzowi, jak powstaje książka i skąd czerpać pomysły do pisania. Poznały także książkę "O Kajtku Szczęściarzu", której bohaterem jest dzielny i mądry piesek Kajtek.

W drugim spotkaniu uczestniczyły kluby literackie ze Szkół Podstawowych nr 1 i nr 8. Uczestnicy rozmawiali z pisarką o marzeniach i planach na przyszłość. Następnie na warsztatach plastyczno-literackich własnoręcznie wykonali książki swoich marzeń przy pomocy wybranych wycinków z kolorowych czasopism. Pomysły były bardzo kreatywne, a tworzenie własnej książki sprawiło dzieciom dużo frajdy. Najlepsze prace zostały nagrodzone książkami pisarki.

Trzecie spotkanie skierowane było do młodzieży z klas II i III z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2. Pisarka mówiła o miłości, emocjach, różnicach między kobietą i mężczyzną w postrzeganiu świata. Poruszyła także trudny temat różnych dysfunkcji w rodzinie i opowiedziała o swoich książkach, które w głównej mierze opierają się na trudnych życiowych doświadczeniach.

Wszystkie spotkania poruszały tematy bardzo ważne i potrzebne, zrobiły duże wrażenie na uczestnikach i na pewno długo pozostaną w ich pamięci.

 

Galeria zdjęć.

W poniedziałkowe przedpołudnie 13 marca czytelnia Oddziału Dziecięcego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej zapełniła się po brzegi. Uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Oławie obejrzeli przedstawienie Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa pt. „Misio Tulisio”. W czasie spektaklu dzieci poznały dziewczynkę Kasię, która wraz z przyjaciółmi organizowała przyjęcie urodzinowe dla Misia Tulisia. Niestety obrażony Króliczek Zazdrośniczek, który uwielbiał dokuczać innym, z zazdrości robił wszystko aby impreza się nie udała i aby skłócić ze sobą przyjaciół. Jednak w ostatniej chwili przyjęcie zostało uratowane - Kasia z pomocą dzieci nauczyła Króliczka, że nie można wzajemnie robić sobie na złość i że przyjaźń ma wielką wartość.

Mali widzowie byli bardzo zaangażowani w przedstawienie i wspólnie z aktorami organizowali przyjęcie dla misia. Na pewno na długo zapamiętają ten spektakl.

 

Galeria zdjęć.

W czwartkowe przedpołudnie czytelnia Oddziału Dziecięcego Biblioteki „Koronka” w Oławie wypełniła się po brzegi. Uczniowie klas Ia, IIIb i IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 5 obejrzeli świąteczno-mikołajkowy spektakl krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” pt. „Zimowa afera – ktoś porwał renifera!”. Bałwanek zwany detektywem Kuleczką bardzo chciał, aby zima trwała trochę dłużej, a najlepiej cały rok. Prowadząc śledztwo doszedł do wniosku, że jeśli Święty Mikołaj rozda prezenty później niż zwykle, to zima też będzie trwała dłużej. Dlatego postanowił uprowadzić i uwięzić Mikołaja oraz jego pomocnika renifera z zamiarem wypuszczenia ich dopiero w lipcu. Dzieci włączyły się w akcję poszukiwania zaginionych. Były przerażone perspektywą wiecznej zimy, braku Świąt a przede wszystkim prezentów. Wszystko wkoło stało się jakieś smutne i ponure. Bałwankowi zrobiło się wstyd, że odebrał dzieciom Święta i prezenty, ale już nie umiał naprawić tej sytuacji. Pomogły mu w tym dzieci:  razem ze Śnieżynką i Skrzatem nakłoniły detektywa Kuleczkę do uwolnienia Mikołaja i renifera. Bałwanek zaś dostał obietnicę, że zamieszka na biegunie północnym, gdzie zawsze jest zima i śnieg.

 

Galeria zdjęć.

Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem

28 listopada w Czytelni Oddziału Dziecięcego Biblioteki „Koronka” odbyło się spotkanie ze znanym autorem książek i słuchowisk dla dzieci i młodzieży - Marcinem Pałaszem. W 2012 roku jego książka pt. „Sposób na Elfa” została wyróżniona w konkursie literackim IBBY jako Książka Roku oraz otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach akcji „Rozczytana Aglomeracja” przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej. Wzięli w nim udział uczniowie klas czwartych i piątych Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie.  Marcin Pałasz bardzo ciekawie i z humorem opowiadał o początkach swojej kariery pisarskiej, pomysłach na nowe książki oraz o swoim ukochanym psie Elfie – głównym bohaterze popularnej serii śmiesznych przygód czworonoga. W trakcie spotkania uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które autor odpowiadał z wielkim entuzjazmem. Atmosfera była bardzo ożywiona, z każdą opowieścią czytelnia wypełniała się gromkim śmiechem. Najbardziej aktywne dzieci zostały nagrodzone książkami, a po spotkaniu można było otrzymać autograf z sympatyczną dedykacją.

 

Galeria zdjęć.

W poniedziałkowe przedpołudnie 10 października Oddział Dziecięcy odwiedzili niezwykli goście. Teatr „Maska” z Krakowa przyjechał do naszych małych czytelników z przedstawieniem pt. „Pod starym Wawelem przygód bez liku (legenda o złym smoku i sprytnym szewczyku)”. Była to pełna akcji i humoru opowieść o Smoku, który zamieszkiwał pieczarę pod Wawelem i siał postrach wśród mieszkańców zamku oraz zwierząt. Król, aby pozbyć się problemu, wpadł na „genialny pomysł” – postanowił spakować się i wyprowadzić. Na szczęście dzieciom udało się nakłonić króla, by zamiast ucieczki poszukał śmiałka, który pozbędzie się niechcianego gościa. Nikomu jednak nie udało się zwyciężyć potwora do czasu, aż pojawiła się siostra szewczyka, która zamiast zabić smoka - porozmawiała z nim. W czasie rozmowy dowiedziała się, że smok wcale nie był taki zły. Pożar wzniecał kiedy kichał - zupełnie niechcący, a zwierzęta zjadał z głodu, bo nie miał kogo poprosić o jedzenie, skoro wszyscy przed nim uciekali. Za namową dzieci mądry król postanowił ułaskawić smoka i dać mu drugą szansę.

Przedstawienie obejrzeli uczniowie klas 0c, Ia i Ib  ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie.

Dzieci z dużą uwagą śledziły przygody króla, smoka i siostry szewczyka, chętnie odpowiadały na pytania aktorów oraz bardzo aktywnie uczestniczyły w opowiadanej historii.

 

Galeria zdjęć.

Co by się stało, gdyby nagle wszystkie książki świata po prostu zniknęły?

9 maja w Oddziale Dziecięcym Powiatowej Teatr Edukacji i Profilaktyki MASKA wystawił spektakl pt. „Ostatnia książka świata”. W przedstawieniu uczestniczyły dzieci ze Szkół Podstawowych nr 1 oraz nr 8 w Oławie. Dziadek Zosi codziennie czytał jej ciekawe książki, dzięki czemu dziewczynka miała ogromną wyobraźnię. Pewnego wieczoru po lekturze Zosia przeniosła się we śnie do ponurej krainy, w której dawno temu w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęły wszystkie książki poza jedną, którą dziewczynka miała przy sobie. Mieszkańcy krainy zapomnieli już czym są książki, nie potrafili czytać, przez co mieli bardzo ubogą wyobraźnię. Okazało się, że złodziejem książek był z pozoru niewinny Tygrys - analfabeta. Aby zdobyć ostatni egzemplarz porwał i uwięził dziewczynkę razem z książką. Na szczęście pluszowy miś Zosi - Kryspin dowiedział się, gdzie była ukryta i podstępem, przy dużej pomocy dzieci uwolnił dziewczynkę. Tygrys bardzo się wstydził swojego zachowania, jednak Zosia podpowiedziała mu, w jaki sposób może naprawić szkodę. Bardzo ucieszył się z pomysłu założenia ogromnej biblioteki, z której każdy będzie mógł korzystać.    Najbardziej aktywne w czasie przedstawienia dzieci z wielkim entuzjazmem zgodziły się pełnić rolę bibliotekarzy w nowej bibliotece. Zosia powróciła z krainy snu i razem z dziećmi opowiedziała dziadkowi o niezwykłej przygodzie. Na koniec dziadek wymyślił zabawę w książkowe zgadywanki, w którą dzieci bardzo chętnie włączyły się.

 

Galeria zdjęć.

Z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski Oddział Dziecięcy i Izba Muzealna Ziemi Oławskiej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oławie przygotowały lekcję połączoną z prezentacją multimedialną. W lekcji uczestniczyli uczniowie klasy IV b ze Szkoły Podstawowej nr 1. Prowadzący wystąpili w średniowiecznych strojach, wypożyczonych od Stowarzyszenia „Ryczynianie znad Odry” – Grupy Rekonstrukcji Wczesnośredniowiecznych. Lekcji towarzyszyła wystawa znalezisk archeologicznych z grodu Ryczyn. Uczniowie zapoznali się z legendami opowiadającymi o początkach państwa polskiego, poznali wierzenia i obyczaje pogan. Dowiedzieli się też kim był Mieszko, kiedy, gdzie i dlaczego przyjął chrzest oraz co to oznaczało dla Polski. Na zakończenie uczestnicy zagrali w grę sprawdzającą zdobytą w czasie lekcji wiedzę.

 

Galeria zdjęć.

W piątkowy wieczór 15 kwietnia Oddział Dziecięcy zazielenił się od podłogi aż po sufit. Jak co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej nasza biblioteka zorganizowała nocną imprezę czytelniczą. Tym razem motywem przewodnim była bajkowa dżungla. W imprezie uczestniczyła klasa III b ze Szkoły Podstawowej nr 8. Samolotem czekającym na lotnisku dzieci przebrane w fantastyczne stroje dzikich plemion i zwierząt poleciały do dalekiej Afryki. Przybycie do Dżungli uczestnicy uczcili rytmicznym tańcem afrykańskim. Następnie klasa podzielona na grupy tygrysów, słoni, żyraf i lampartów zasiadła przy ogniskach. Dzieci z przejęciem wysłuchały listu od Króla Dżungli - Lwa Pierwszego Grzywiastego. Władca prosił o pomoc w pogodzeniu skłóconych zwierząt, ponieważ złe hieny ukradły magiczne berło utrzymujące życie mieszkańców Dżungli w zgodzie i harmonii. Aby hieny oddały berło, klasa musiała wykonać wiele ciekawych i emocjonujących zadań. Dzieci bardzo wczuły się w klimat dzikiej Dżungli, a na kolejne zadania oczekiwały z ekscytacją i rumieńcami na twarzach. Impreza była pełna ogromnych emocji, śmiechu i fantastycznej zabawy. Dzięki wspólnej pracy uczestnikom udało się odzyskać berło i pomóc Królowi pogodzić zwierzęta. Trzykrotny okrzyk na zakończenie „niech żyje Dżungla!” wywołał radość z wypełnienia zadania ale także smutek, bo impreza zbliżała się ku końcowi. Po wręczeniu upominków od Króla zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy rozeszli się do domów, z przejęciem opowiadając rodzicom o przygodach przeżytych w gąszczu dzikiej Dżungli.

 

Galeria zdjęć.

Strona biblioteka.olawa.pl stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka).

Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności.

Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.