Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Oławie

Godziny otwarcia

Kontakt

Strona główna

Aktywna Oława

Filia nr 1

Filia nr 2

Czytelnia

Wypożyczalnia

Oddział Dziecięcy

Dokumenty Życia Społecznego

Izba Muzealna Ziemi Oławskiej

Dyskusyjny Klub Książki

Filia Nr 2

Adres : Iwaszkiewicza 11,

tel. 71 31-38-817

kierownik: Urszula Lisiecka

e-mail: filia2@biblioteka.olawa.pl

Filia nr 2 oferuje księgozbiór dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W skład księgozbioru wchodzi literatura piękna oraz literatura popularnonaukowa. W czytelni do dyspozycji czytelników są encyklopedie, słowniki, informatory, książki popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy, 11 tytułów gazet i czasopism oraz 3 komputery z dostępem do Internetu.

Imprezy

Ferie 2019

 

Filia nr 2 już kolejny raz organizowała podczas ferii zimowych zajęcia dla dzieci. W ciągu dwóch tygodni staraliśmy się urozmaicić naszą ofertę. Były zajęcia literacko-plastyczne, jak również „szaleństwo” gier planszowych. Dzieci znalazły się w świecie dinozaurów i wykonały maski tych niesamowitych zwierząt. Były na dworze królewskim i same zrobiły korony. Znalazły się w samym środku galaktyki, a potem namalowanymi przez siebie planetami wypełniły planszę z Układem Słonecznym. Wyruszyły wraz z Nelą, bohaterką książek, do krainy wiecznego mrozu. Nauczyły się malować postacie kota i psa, opowiadały o swoich ulubionych zwierzętach domowych. Zapoznały się z funkcją ludzkiego mózgu. Samodzielnie przygotowały kartki Walentynkowe. Konstruowały też statki pirackie i poznały najsławniejszych piratów.

Na zakończenie ferii wszyscy dostali małe upominki, a jedna z uczestniczek zajęć upiekła dla wszystkich przepyszną babkę.

Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas w naszej bibliotece. Już teraz zapraszamy na ferie 2020.

 

Galeria zdjęć.

Światowy Dzień Pluszowego Misia 2018

 

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia Filia nr 2 naszej biblioteki gościła u siebie Grupę VI z Przedszkola nr 1 w Oławie wraz z wychowawczynią Panią Magdaleną Kordysz Miszczak. Każde dziecko przyniosło ze sobą ulubioną maskotkę misia i przedstawiło ją pozostałym osobom. W czasie zajęć maluchy poznały historię pluszowego misia. Zaśpiewały piosenkę „Stary niedźwiedź mocno śpi”, wysłuchały opowiadania Czesława Janczarskiego „Miś Uszatek”. Dzieci opowiadały, jakie „bajkowe” misie znają. Ostatnim punktem spotkania było sklejenie z papieru postaci tego sympatycznego zwierzaka. Przedszkolaki dzięki zabawie mogły przynieść swoje ulubione zabawki, a miś to przecież ponadczasowa, najczęściej kupowana maskotka dla dzieci. Dziękujemy za przybycie do naszej biblioteki tak wspaniałej grupy. Kolejne spotkanie z pluszowym misiem - za rok.

 

Galeria zdjęć.

Dzień Głośnego Czytania 2018

 

Kolejny raz Filia Nr 2 wzięła udział w Dniu Głośnego Czytania. Dzień ten został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. Naszą bibliotekę odwiedziła kl. II c wraz z wychowawczynią Panią Ewą Muszyńską oraz funkcjonariusz Straży Miejskiej w Oławie Pan Piotr Gawerski, który przeczytał książkę Jarosława Sieka „Kogucik Czyścioch z Oławy”. Spotkanie było świetną okazją do wysłuchania tekstu, ale również dowiedzenie się czym zajmuje się Straż Miejska. Na koniec każde dziecko dostało książkę „O smogu- naszym wrogu” oraz odblaski.

 

Dziękujemy za wizytę Pana Strażnika Miejskiego i dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 8. Zapraszamy na kolejne spotkania przy książce.

"Dzień Bezpiecznego Internetu 2018"

 

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony od 2004 roku służy propagowaniu działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomieniu rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocji pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Filia Nr 2 naszej biblioteki już po raz drugi wzięła udział w tej akcji. Tym razem odwiedziła nas aspirant Wioletta Polerowicz

z Komendy Powiatowej Policji w Oławie by spotkać się z uczniami kl. III Szkoły Podstawowej Nr 8. Policjantka przeprowadziła pogadankę na temat bezpiecznego korzystania z Internetu, wyjaśniła jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać podczas korzystania

z niego, poinformowała jak się ich ustrzec.

Przy okazji zapoznała uczniów z numerami telefonów alarmowych, które są przygotowane dla dzieci, by mogły skorzystać w każdej sytuacji zagrożenia, nie tylko w sprawie Internetu.

Klasa słuchała z zainteresowaniem. Jesteśmy przekonani, że takie spotkania przeprowadzone w sposób profesjonalny pozwolą uchronić młodych odbiorców Internetu przed niebezpieczeństwem czyhającym w sieci.

Dziękujemy pani aspirant Polerowicz oraz Komendzie Powiatowej Policji w Oławie za spotkanie i merytoryczną pogadankę.

Dnia 5 grudnia br. po raz kolejny w ramach projektu „ Młodzież czyta Dzieciom” naszą bibliotekę odwiedziła grupa uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie z klasy mundurowej wraz z nauczycielką Panią Joanną Puławską. Młodzież spotkała się z uczniami kl. III. b ze Szkoły Podstawowej nr 8 pod opieką Pani Małgorzaty Zadebernej. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak wygląda nauka w klasie profilowanej. Wysłuchały opowiadania „Jak Grześ przez jezdnię przechodził”, przez co utrwaliły sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania dostał odblask, który poprawia widoczność podczas szybko zapadającego zmierzchu.

Uczestnicy spotkania nie kryli zadowolenia. Młodzież miała okazję, by opowiedzieć o swojej szkole, a dzieci chętnie wysłuchały niewiele starszych kolegów uczących, jak być bezpiecznym.

 

Galeria zdjęć.

„Dzień Pluszowego Misia 2017”

 

Z okazji Dnia Pluszowego Misia naszą bibliotekę odwiedziła grupa VIII z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Oławie wraz z wychowawczynią Panią Beatą Machaj. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Najpierw wysłuchały historii pluszowego misia nazwanego na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta imieniem Teddy Bear. Następnie poznały wiele ciekawostek dotyczących niedźwiedzi żyjących na wolności. Zobaczyły książki, których głównymi bohaterami są misie. Spotkanie było też pretekstem do wysłuchania jednego z opowiadań Czesława Janczara „Miś Uszatek”. Każde z dzieci przedstawiło swojego pluszaka. Przedszkolaki zrobiły też wyklejankę Misia Uszatka z kółek.  Na zakończenie na każde dziecko czekała słodka niespodzianka.

 

Galeria zdjęć.

Relacja z wizyty kl. III c w Filii Nr 2 Powiatowej i Miejskiej  Biblioteki Publicznej w Oławie w dniu 12.04.2017 r.

 

12 kwietnia nasza Filia przeprowadziła konkurs czytelniczy pt. „Spotkanie z Andersenem”, w którym wzięli udział uczniowie kl. III c  ze Szkoły Podstawowej nr 8 wraz z wychowawczynią Panią  Aleksandrą Świerczyńską. Dzieci były przygotowane zarówno z treści baśni, jak i życiorysu autora. Podczas rywalizacji dzieci świetnie współpracowały w grupie - każdy miał szansę brać czynny udziału w zabawie.

Celem naszego konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych dzięki zabawie. Jesteśmy przekonani, że cel ten został osiągnięty. Spotkanie pokazało dzieciom jak można świetnie się bawić wykorzystując przeczytaną książkę.

Po zakończeniu konkursu obie strony nie kryły zadowolenia.

Dziękujemy Pani Aleksandrze Świerczyńskiej za świetne przygotowanie klasy.

Zapraszamy na kolejne spotkania w naszej placówce.

 

Galeria zdjęć.

Filia nr 2 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oławie, młodzież z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie oraz uczniowie klas II ze Szkoły Podstawowej nr 8 uczestniczą w projekcie „Młodzież czyta dzieciom”. Tym razem młodzież z klasy mundurowej pod opieką Pani Joanny Puławskiej spotkała się z wychowankami Pani Anny Ryndak z kl. II f .

Dzieci z  ochotą wysłuchały przeczytanej przez starszych kolegów baśni H. Ch. Andersena „Dzielny ołowiany żołnierzyk”. Młodzi ludzie opowiadali o tym, co skłoniło ich do wybrania kierunku kształcenia, jakie trzeba mieć predyspozycje by trafić do klasy mundurowej, jakie mają plany po zakończeniu nauki. Odpowiadali na liczne pytania.  Na zakończenie na dzieci czekała niespodzianka: pod okiem starszych kolegów poznały podstawowe kroki musztry.

Spotkanie dało wiele radości każdej ze stron: starsi przypomnieli sobie czas, kiedy sami byli dziećmi a dzieci miały okazję spotkać niewiele starszych od siebie - mimo to noszących już mundur. Dodatkowo młodzież zdała sobie sprawę, że już może być autorytetem i świecić przykładem dla młodszych kolegów.

 

Galeria zdjęć.

Dzień Bezpiecznego Internetu w Filii Nr 2

 

7.02.2017r. Filia nr 2 po raz pierwszy wzięła udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu, który obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku, a w Polsce od 2005 roku. Bibliotekę odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowe Policji

w Oławie.

Celem wizyty było spotkanie z uczniami kl. III d ze Szkoły Podstawowej Nr 8.

Mundurowi przygotowali pogawędkę na temat zagrożeń czyhających w Internecie, omówili jak korzystać i poruszać się bezpiecznie w sieci. Zapoznali uczniów z numerami alarmowymi stworzonym specjalnie dla dzieci i możliwościami ich wykorzystania

w trudnych sytuacjach, jakie mogą napotkać na swej drodze, oczywiście także w Internecie. Posterunkowi starali się uczulić dzieci na to by były ostrożne wrzucając różne treści do sieci. Poinformowali, że owe treści  zostają tam na zawsze i mogą zostać wykorzystane przeciwko nim.

Dzieci były bardzo zainteresowane tematem. Myślę, że nie była to ostania wizyta Stróżów Prawa w naszej placówce. Dziękujemy Komendzie Powiatowej Policji w Oławie za możliwość przeprowadzenia w tak profesjonalny sposób akcji na temat bezpieczeństwa w sieci.

 

Galeria zdjęć.

Relacja z wizyty klasy II b w Filii nr 2

 

 

25 stycznia br. Filia nr 2 gościła klasę II b wraz z wychowawczynią panią Wandą Nosek. Grupa odwiedziła nas aby wziąć udział w konkursie pt. ”Kubuś Puchatek i przyjaciele” zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka, który przypada 18 stycznia. Spotkanie odbyło się z opóźnieniem w związku z dużą absencją wśród dzieci spowodowaną epidemią grypy.

Celem konkursu było zachęcenie dzieci do czytania, a także sprawdzenie w jakim stopniu zapoznały się z książką A.A. Milne „Kubuś Puchatek”. Zależało nam też na tym, by mali czytelnicy mieli dobrą zabawę. Dzieci odpowiadały na pytania, rozwiązywały szyfry, labirynty i układały puzzle.

Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy i małe upominki, a zwycięska grupa dodatkowo książki Marka Kitti ”Leszek Peszek”. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili.

Dziękujemy za odwiedziny dobrze przygotowanej do konkursu klasy. Zapraszamy na kolejne wizyty w naszej bibliotece .

 

Galeria zdjęć

„Dzień Pluszowego Misia”

 

W ostatnim dniu listopada Filię nr 2 odwiedziła grupa V z Miejskiego Przedszkola nr 1 wraz

z wychowawczynią, Panią Martą Jankowską. Celem tej miłej wizyty były obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię pluszowej zabawki, zgadywały imiona znanych misiów i wysłuchały opowiadania o misiu Paddingtonie. Przedszkolaki z dumą opowiadały o swoich pluszakach. Maluchy rozpoznawały także gatunki niedźwiedzi oraz dowiedziały się kilku ciekawostek o największym lądowym drapieżniku. Nasi mali goście poznali też pluszowych rekordzistów – największe i najmniejsze misie. Dzieci narysowały swoich pluszowych przyjaciół oraz zaśpiewały „Sto lat” wszystkim misiom. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali słodką niespodziankę.

 

Galeria zdjęć.

19 października br. Filia nr 2 gościła klasę III c ze Szkoły Podstawowej nr 8 wraz z wychowawczynią Panią Aleksandrą Świerczyńską. Trzecioklasiści odwiedzili nas aby wziąć udział w konkursie ph. „Kubuś Puchatek i przyjaciele” zorganizowanym z okazji 90. urodzin Kubusia Puchatka.

Dzieci wykazały się znajomością lektury, sprytem i szybkością. Odpowiadały na trudne i podchwytliwe pytania, szukały wyjścia z labiryntu, łamały szyfry i układały puzzle.

Po emocjonującej rozgrywce, w której decydowały sekundy - wyłoniono zwycięską grupę.

Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a zwycięzcy książki Martina Widmarka.

Dziękujemy za wizytę świetnie przygotowanej klasy.

Zapraszamy na kolejne spotkania w naszej Bibliotece.

 

Galeria zdjęć.

Filia Nr 2 już po raz drugi wzięła udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, który obchodzony jest 29 września. Pierwsza edycja miała miejsce w 2001 roku. Polska Izba Książki zainaugurowała imprezę by nie tylko w domu, ale także w szkole czy przedszkolu, propagować głośne czytanie dzieciom. Lektura stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo i rozwija wyobraźnię.

Zaprosiliśmy do naszej biblioteki strażaków, którzy przeczytali książkę Czesława Janczarskiego „Jak Wojtek został strażakiem” oraz wiersz Jana Brzechwy „Pali się”. Była to dla dzieci podwójna atrakcja: wysłuchały książek, ale i spotkały prawdziwych strażaków, którzy opowiedzieli o swoim zawodzie. Klasa po spotkaniu nie kryła zadowolenia.

Dziękujemy za wizytę strażakom z Państwowej Straży Pożarnej w Oławie oraz klasie II f ze Szkoły Podstawowej Nr 8.

Zapraszamy na kolejne spotkania w naszej bibliotece.

 

Galeria zdjęć.

Dnia 9 czerwca br. w ramach akcji „Młodzież czyta dzieciom” odwiedzili naszą bibliotekę uczniowie klasy o profilu dziennikarskim z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie by spotkać się ze swoimi młodszymi kolegami  z kl. II ze Szkoły Podstawowej Nr 8.

Dzieci dowiedziały się jak wygląda nauka w klasie o profilu dziennikarskim, ale tematem przewodnim spotkania było nie tyle dziennikarstwo, co jeździectwo. Dziewczyny z Centrum Kształcenia to miłośniczki koni, jedna z nich czynnie uprawia jeździectwo. Przeczytały dzieciom bajkę o koniach, opowiedziały o tym, w jaki sposób realizują swoją pasję. Przybliżyły młodszym kolegom podstawowe informacje dotyczące koni, opowiedziały jak dbać o zwierzęta, pokazały strój jeźdźca. Przyniosły też maskę konia, w której chętni mogli zrobić sobie zdjęcie.

Uczestnicy tego spotkania byli bardzo zadowoleni. Młodzież miała okazję podzielić się z młodszymi kolegami swoimi zamiłowaniami do jazdy konnej,  dzieci za to miały szansę wysłuchać opowieści niewiele starszych koleżanek na temat tego, co już osiągnęły realizując swoje zainteresowania i jak ważne jest mieć jakieś hobby.

 

Galeria zdjęć.

„Spotkanie z Andersenem”

8 czerwca Filia Nr 2 zorganizowała konkurs czytelniczy pt. „Spotkanie z Andersenem”. Gośćmi biblioteki była klasa IIe ze szkoły Podstawowej nr 8 wraz z wychowawczynią p. Jolantą Głogowską. Uczniowie wykazali się nie tylko bardzo dobrą znajomością życiorysu autora i treści baśni, ale także umiejętnością współpracy. Przez cały czas trwania konkursu wspaniale się bawili. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki (zakładki do książek, cukierki), a zwycięska drużyna została nagrodzona książkami Grzegorza Kasdepke z serii „Detektyw Pozytywka”. Po spotkaniu i goście, i gospodarze nie kryli zadowolenia.

Dziękujemy za wizytę tak świetnie przygotowanej klasy. Zapraszamy na kolejne odwiedziny w naszej bibliotece.

 

Galeria zdjęć.

Relacja z wizyty kl. II f w Filii Nr 2

 

W środę 27 kwietnia w Filii Nr 2 naszej biblioteki odbył się konkurs ze znajomości wybranych baśni znakomitego duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena pt. „Spotkanie z Andersenem”. Biblioteka gościła uczniów kl. II f ze Szkoły Podstawowej Nr 8 wraz z wychowawczynią. Uczestnicy mieli wykazać się wiedzą z treści lektur oraz życiorysu autora. Celem naszego konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych dzieci. Rywalizacja pokazała, jak można  współpracować w grupie a przy tym świetnie się bawić.

Po spotkaniu żadna ze stron nie kryła zadowolenia.

Dziękujemy za wizytę tak świetnie przygotowanej klasy.

Zapraszamy na kolejne odwiedziny naszej biblioteki.

 

Galeria zdjęć.

Relacja z wizyty kl. III b w Filii Nr 2

 

27 stycznia nasza filia gościła uczniów kl. III b ze Szkoły Podstawowej nr 8 wraz z wychowawczynią Panią Ewą Muszyńską. Powodem wizyty był konkurs pt. „Kubuś Puchatek i przyjaciele”, który zorganizowaliśmy, by uczcić Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka obchodzony 18 stycznia.

Dzieci wykazały się dobrą znajomością lektury, umiejętnością współpracy i wspólnej zabawy.

Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych dzieci poprzez zabawę. Mamy nadzieję, że wszyscy byli zadowoleni z konkursowych potyczek.

Dziękujemy za wizytę tak świetnie przygotowanej klasy i zapraszamy na kolejne spotkania w naszej bibliotece.

 

Galeria zdjęć.

W środę 9 grudnia br. po raz kolejny odwiedziła nas grupa młodzieży. Tym razem z dziećmi ze szkoły podstawowej spotkali się uczniowie „klasy kucharskiej” Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie.

Dzieci dowiedziały się, jak wygląda nauka w takiej klasie.

Okres przedświąteczny sprawił, że rozmowa dotyczyła świątecznych potraw.

Zwrócono uwagę na to, iż ważne jest nie tylko, jaka potrawa pojawia się w naszych domach, ale też jak się ją podaje.

Goście byli bardzo dobrze przygotowani do spotkania z dziećmi. Przyszli ubrani jak tradycyjni kucharze, przeczytali również opowiadanie o Kubusiu Puchatku, który z przyjaciółmi zorganizował konkurs na najlepszą potrawę.

Na koniec każde dziecko dostało mały podarunek - serce z piernika. Dodatkowo każdy chętny mógł zrobić sobie zdjęcie w czapce kucharskiej.

 

Galeria zdjęć.

Dnia 2 grudnia 2015 r. po raz kolejny odwiedziła nas grupa młodzieży. Tym razem z dziećmi ze szkoły podstawowej spotkały się uczennice z klas o profilach policyjnym i dziennikarskim oraz chłopcy z klasy mundurowej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie.

Dzieci dowiedziały się, jak wygląda nauka w klasach mundurowych i profilowanych, które przedmioty są najważniejsze w takich klasach, jakie cechy charakteru powinien posiadać policjant i o czym może pisać dziennikarz.

Przyszłe policjantki przeczytały dzieciom opowiadanie O tym, jak Grześ przez jezdnię przechodził i omówiły, jak zachować bezpieczeństwo przy przechodzeniu przez ulicę.

Chłopcy pokazali dzieciom, jak należy stać na baczność, wykonać zwrot w lewo i zwrot w tył, jak ustawić się w dwuszeregu i poprawnie maszerować. Następnie przeczytali baśń  Dzielny ołowiany żołnierzyk. Dzieci wymieniały tytuły znanych im baśni i nauczyły się, czym jest morał.

Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały figurki żołnierzyków.

 

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni ze spotkania, młodzież miała szansę opowiedzieć o swoich pasjach, a dzieciaki zapoznały się z różnymi drogami rozwijania swoich zainteresowań.

 

Galeria zdjęć.

Strona biblioteka.olawa.pl stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka).

Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności.

Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.