Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Oławie

Oddział Dziecięcy

Adres: Rynek 1, Ratusz parter

Kierownik : Małgorzata Wójcik

tel.: 71 30-10-746

e-mail: dzial.dzieciecy@biblioteka.olawa.pl

W wypożyczalni młodzi czytelnicy mają do dyspozycji duży wybór bajek, opowiadań, powieści obyczajowych, przygodowych, fantastycznych oraz literaturę popularnonaukową.

 

Czytelnia zaopatrzona jest w encyklopedie, słowniki, informatory, książki popularnonaukowe

z różnych dziedzin wiedzy oraz 16 tytułów czasopism dla dzieci

i młodzieży.

Imprezy

W dniu 14 listopada w czytelni Oddziału Dziecięcego uczniowie klas IV oraz przedstawiciele Klubu Literackiego ze Szkoły Podstawowej nr 8 mieli niecodzienną okazję spotkać się z Pawłem Beręsewiczem – autorem książek dla dzieci i młodzieży, tłumaczem i leksykografem, laureatem wielu nagród i wyróżnień literackich. Już od pierwszej chwili pisarz zjednał sobie wszystkich młodych czytelników. Na początku spotkania zadał dzieciom pytanie: „Zgadnijcie, jaki pierwszy zawód wykonywałem, zanim zająłem się pisaniem książek?” Wyobraźnia dzieci nie miała granic, padało wiele odpowiedzi. Niektórzy uznali, że nasz gość ze względu na swój wzrost mógł być np. koszykarzem lub ochroniarzem. Kiedy pisarz wyjawił, że był wcześniej nauczycielem języka angielskiego, postanowił przepytać uczniów z jego znajomości. Potem przyszedł czas na słynne literackie rozmowy przy wyimaginowanej kawie i herbacie. Na życzenie dzieci dyskusję zdominował temat podróży, pieniędzy i zagadek kryminalnych podjęty w oparciu o książki pisarza. Paweł Beręsewicz nie ukrywał, że część z przygód, które przeżywają bohaterowie jego książek, było udziałem jego samego oraz jego najbliższej rodziny. Podczas spotkania okazało się, że dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledzą kolejne przygody rodziny Ciumków, którzy są bohaterami pokaźnej już serii książek. Uczniowie mieli również okazję do zadawania nurtujących ich pytań. Dzieci pytały zarówno o bohaterów książek, jak i o kwestie związane z pisaniem oraz wydawaniem książek. Na koniec spotkania nastąpiła ważna chwila, na którą zawsze z niecierpliwością czekają wszyscy uczestnicy spotkań autorskich. Pisarz zasiadł za stolikiem i zaczął podpisywać swoje książki. Kolejka po autograf wydawała się nie mieć końca. Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem, świetną zabawą a nade wszystko najlepszą zachętą do czytania.

 

Galeria zdjęć.

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji Oddział Dziecięcy Biblioteki „Koronka” odwiedziła Gromada Zuchowa "Leśne Duszki" pod przewodnictwem drużynowej Magdaleny Filuby. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z grupy IV i V Przedszkola nr 3 w Oławie. W czasie spotkania "Leśne Duszki" opowiedziały o swojej gromadzie, nauczyły przedszkolaki wesołych zuchowych "piosenek-pokazywanek" a na koniec drużynowa przeczytała wszystkim ciekawą bajkę pt. "Każdy jest wyjątkowy".

Dzieci były zachwycone "Leśnymi Duszkami" i wiele z nich przyznało, że marzą o tym, żeby w przyszłości zostać dzielnymi zuchami.

 

Galeria zdjęć.

W czwartkowe przedpołudnie 28 września czytelnia Oddziału Dziecięcego Biblioteki „Koronka”  zamieniła się w prawdziwy teatr. Uczniowie klas IIa i IIb Szkoły Podstawowej nr 4 w Oławie obejrzeli przedstawienie Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA pt. „Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary!”. W czasie spektaklu dzieci poznały dziewczynkę Marysię, która znalazła w bibliotece czarodziejską księgę. Kiedy dziewczynka zaczęła czytać na głos magiczną opowieść, w bibliotece pojawili się bohaterowie bajek i baśni, których historie były niedokończone, ponieważ ktoś zalał książkę herbatą. Marysia wraz z dziećmi postanowiła pomóc bohaterom i opowiedzieć ich historie do końca. W ten sposób, dzięki dużej pomocy dzieci, Pszczółka Maja została sławną piosenkarką, szewczyk Dratewka zakochał się w pięknej pani nauczycielce, a smutny Kangurek poznał ciekawe zastosowania swojej torby na brzuchu. Dzieci bardzo cieszyły się, że mogły mieć swój udział w tworzeniu nowej opowieści i na pewno na długo zapamiętają przedstawienie.

 

Galeria zdjęć.

Biblioteka "Koronka" po raz kolejny wzięła udział w imprezie czytelniczej Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach”. Organizowana od lat akcja ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządów Województwa Dolnośląskiego, Gminy Wołów i Powiatu Wołowskiego. Tegoroczna - XIV edycja nosi hasło „A to historia!”. W ramach akcji, 8 czerwca, w Oddziale Dziecięcym odbyło się spotkanie z pisarzem, rysownikiem i ilustratorem – Pawłem Wakułą. Autor mówił o swojej pracy rysownika oraz o własnych książkach, szczególnie tych związanych z historią. Opowiadał także śmieszne a czasem trochę straszne anegdoty i ciekawostki historyczne, które niejednokrotnie zadziwiły małych słuchaczy. Swoje opowieści autor ubarwiał ciekawymi humorystycznymi rysunkami, które raz po raz wywoływały salwy śmiechu wśród dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas III ze Szkół Podstawowych nr 2 i nr 5. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w rozmowie, zadawały pytania i chętnie dzieliły swoją wiedzą historyczną. Po spotkaniu można było kupić książkę i otrzymać autograf pisarza wraz z dedykacją oraz ciekawym rysunkiem satyrycznym.

 

Galeria zdjęć.

W piątkowe przedpołudnie, 2 czerwca, Biblioteka „Koronka” gościła pisarkę i dziennikarkę z Łodzi – Monikę Sawicką. Autorka przeprowadziła trzy spotkania dla różnych grup wiekowych.

Na początku spotkała się z uczniami klas 0-I ze Szkoły Podstawowej nr 1. Dzieci w czasie aktywnej rozmowy dowiedziały się co jest potrzebne pisarzowi, jak powstaje książka i skąd czerpać pomysły do pisania. Poznały także książkę "O Kajtku Szczęściarzu", której bohaterem jest dzielny i mądry piesek Kajtek.

W drugim spotkaniu uczestniczyły kluby literackie ze Szkół Podstawowych nr 1 i nr 8. Uczestnicy rozmawiali z pisarką o marzeniach i planach na przyszłość. Następnie na warsztatach plastyczno-literackich własnoręcznie wykonali książki swoich marzeń przy pomocy wybranych wycinków z kolorowych czasopism. Pomysły były bardzo kreatywne, a tworzenie własnej książki sprawiło dzieciom dużo frajdy. Najlepsze prace zostały nagrodzone książkami pisarki.

Trzecie spotkanie skierowane było do młodzieży z klas II i III z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2. Pisarka mówiła o miłości, emocjach, różnicach między kobietą i mężczyzną w postrzeganiu świata. Poruszyła także trudny temat różnych dysfunkcji w rodzinie i opowiedziała o swoich książkach, które w głównej mierze opierają się na trudnych życiowych doświadczeniach.

Wszystkie spotkania poruszały tematy bardzo ważne i potrzebne, zrobiły duże wrażenie na uczestnikach i na pewno długo pozostaną w ich pamięci.

 

Galeria zdjęć.

W poniedziałkowe przedpołudnie 13 marca czytelnia Oddziału Dziecięcego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej zapełniła się po brzegi. Uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Oławie obejrzeli przedstawienie Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa pt. „Misio Tulisio”. W czasie spektaklu dzieci poznały dziewczynkę Kasię, która wraz z przyjaciółmi organizowała przyjęcie urodzinowe dla Misia Tulisia. Niestety obrażony Króliczek Zazdrośniczek, który uwielbiał dokuczać innym, z zazdrości robił wszystko aby impreza się nie udała i aby skłócić ze sobą przyjaciół. Jednak w ostatniej chwili przyjęcie zostało uratowane - Kasia z pomocą dzieci nauczyła Króliczka, że nie można wzajemnie robić sobie na złość i że przyjaźń ma wielką wartość.

Mali widzowie byli bardzo zaangażowani w przedstawienie i wspólnie z aktorami organizowali przyjęcie dla misia. Na pewno na długo zapamiętają ten spektakl.

 

Galeria zdjęć.

W czwartkowe przedpołudnie czytelnia Oddziału Dziecięcego Biblioteki „Koronka” w Oławie wypełniła się po brzegi. Uczniowie klas Ia, IIIb i IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 5 obejrzeli świąteczno-mikołajkowy spektakl krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” pt. „Zimowa afera – ktoś porwał renifera!”. Bałwanek zwany detektywem Kuleczką bardzo chciał, aby zima trwała trochę dłużej, a najlepiej cały rok. Prowadząc śledztwo doszedł do wniosku, że jeśli Święty Mikołaj rozda prezenty później niż zwykle, to zima też będzie trwała dłużej. Dlatego postanowił uprowadzić i uwięzić Mikołaja oraz jego pomocnika renifera z zamiarem wypuszczenia ich dopiero w lipcu. Dzieci włączyły się w akcję poszukiwania zaginionych. Były przerażone perspektywą wiecznej zimy, braku Świąt a przede wszystkim prezentów. Wszystko wkoło stało się jakieś smutne i ponure. Bałwankowi zrobiło się wstyd, że odebrał dzieciom Święta i prezenty, ale już nie umiał naprawić tej sytuacji. Pomogły mu w tym dzieci:  razem ze Śnieżynką i Skrzatem nakłoniły detektywa Kuleczkę do uwolnienia Mikołaja i renifera. Bałwanek zaś dostał obietnicę, że zamieszka na biegunie północnym, gdzie zawsze jest zima i śnieg.

 

Galeria zdjęć.

Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem

28 listopada w Czytelni Oddziału Dziecięcego Biblioteki „Koronka” odbyło się spotkanie ze znanym autorem książek i słuchowisk dla dzieci i młodzieży - Marcinem Pałaszem. W 2012 roku jego książka pt. „Sposób na Elfa” została wyróżniona w konkursie literackim IBBY jako Książka Roku oraz otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach akcji „Rozczytana Aglomeracja” przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej. Wzięli w nim udział uczniowie klas czwartych i piątych Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie.  Marcin Pałasz bardzo ciekawie i z humorem opowiadał o początkach swojej kariery pisarskiej, pomysłach na nowe książki oraz o swoim ukochanym psie Elfie – głównym bohaterze popularnej serii śmiesznych przygód czworonoga. W trakcie spotkania uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które autor odpowiadał z wielkim entuzjazmem. Atmosfera była bardzo ożywiona, z każdą opowieścią czytelnia wypełniała się gromkim śmiechem. Najbardziej aktywne dzieci zostały nagrodzone książkami, a po spotkaniu można było otrzymać autograf z sympatyczną dedykacją.

 

Galeria zdjęć.

W poniedziałkowe przedpołudnie 10 października Oddział Dziecięcy odwiedzili niezwykli goście. Teatr „Maska” z Krakowa przyjechał do naszych małych czytelników z przedstawieniem pt. „Pod starym Wawelem przygód bez liku (legenda o złym smoku i sprytnym szewczyku)”. Była to pełna akcji i humoru opowieść o Smoku, który zamieszkiwał pieczarę pod Wawelem i siał postrach wśród mieszkańców zamku oraz zwierząt. Król, aby pozbyć się problemu, wpadł na „genialny pomysł” – postanowił spakować się i wyprowadzić. Na szczęście dzieciom udało się nakłonić króla, by zamiast ucieczki poszukał śmiałka, który pozbędzie się niechcianego gościa. Nikomu jednak nie udało się zwyciężyć potwora do czasu, aż pojawiła się siostra szewczyka, która zamiast zabić smoka - porozmawiała z nim. W czasie rozmowy dowiedziała się, że smok wcale nie był taki zły. Pożar wzniecał kiedy kichał - zupełnie niechcący, a zwierzęta zjadał z głodu, bo nie miał kogo poprosić o jedzenie, skoro wszyscy przed nim uciekali. Za namową dzieci mądry król postanowił ułaskawić smoka i dać mu drugą szansę.

Przedstawienie obejrzeli uczniowie klas 0c, Ia i Ib  ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie.

Dzieci z dużą uwagą śledziły przygody króla, smoka i siostry szewczyka, chętnie odpowiadały na pytania aktorów oraz bardzo aktywnie uczestniczyły w opowiadanej historii.

 

Galeria zdjęć.

Co by się stało, gdyby nagle wszystkie książki świata po prostu zniknęły?

9 maja w Oddziale Dziecięcym Powiatowej Teatr Edukacji i Profilaktyki MASKA wystawił spektakl pt. „Ostatnia książka świata”. W przedstawieniu uczestniczyły dzieci ze Szkół Podstawowych nr 1 oraz nr 8 w Oławie. Dziadek Zosi codziennie czytał jej ciekawe książki, dzięki czemu dziewczynka miała ogromną wyobraźnię. Pewnego wieczoru po lekturze Zosia przeniosła się we śnie do ponurej krainy, w której dawno temu w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęły wszystkie książki poza jedną, którą dziewczynka miała przy sobie. Mieszkańcy krainy zapomnieli już czym są książki, nie potrafili czytać, przez co mieli bardzo ubogą wyobraźnię. Okazało się, że złodziejem książek był z pozoru niewinny Tygrys - analfabeta. Aby zdobyć ostatni egzemplarz porwał i uwięził dziewczynkę razem z książką. Na szczęście pluszowy miś Zosi - Kryspin dowiedział się, gdzie była ukryta i podstępem, przy dużej pomocy dzieci uwolnił dziewczynkę. Tygrys bardzo się wstydził swojego zachowania, jednak Zosia podpowiedziała mu, w jaki sposób może naprawić szkodę. Bardzo ucieszył się z pomysłu założenia ogromnej biblioteki, z której każdy będzie mógł korzystać.    Najbardziej aktywne w czasie przedstawienia dzieci z wielkim entuzjazmem zgodziły się pełnić rolę bibliotekarzy w nowej bibliotece. Zosia powróciła z krainy snu i razem z dziećmi opowiedziała dziadkowi o niezwykłej przygodzie. Na koniec dziadek wymyślił zabawę w książkowe zgadywanki, w którą dzieci bardzo chętnie włączyły się.

 

Galeria zdjęć.

Z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski Oddział Dziecięcy i Izba Muzealna Ziemi Oławskiej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oławie przygotowały lekcję połączoną z prezentacją multimedialną. W lekcji uczestniczyli uczniowie klasy IV b ze Szkoły Podstawowej nr 1. Prowadzący wystąpili w średniowiecznych strojach, wypożyczonych od Stowarzyszenia „Ryczynianie znad Odry” – Grupy Rekonstrukcji Wczesnośredniowiecznych. Lekcji towarzyszyła wystawa znalezisk archeologicznych z grodu Ryczyn. Uczniowie zapoznali się z legendami opowiadającymi o początkach państwa polskiego, poznali wierzenia i obyczaje pogan. Dowiedzieli się też kim był Mieszko, kiedy, gdzie i dlaczego przyjął chrzest oraz co to oznaczało dla Polski. Na zakończenie uczestnicy zagrali w grę sprawdzającą zdobytą w czasie lekcji wiedzę.

 

Galeria zdjęć.

W piątkowy wieczór 15 kwietnia Oddział Dziecięcy zazielenił się od podłogi aż po sufit. Jak co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej nasza biblioteka zorganizowała nocną imprezę czytelniczą. Tym razem motywem przewodnim była bajkowa dżungla. W imprezie uczestniczyła klasa III b ze Szkoły Podstawowej nr 8. Samolotem czekającym na lotnisku dzieci przebrane w fantastyczne stroje dzikich plemion i zwierząt poleciały do dalekiej Afryki. Przybycie do Dżungli uczestnicy uczcili rytmicznym tańcem afrykańskim. Następnie klasa podzielona na grupy tygrysów, słoni, żyraf i lampartów zasiadła przy ogniskach. Dzieci z przejęciem wysłuchały listu od Króla Dżungli - Lwa Pierwszego Grzywiastego. Władca prosił o pomoc w pogodzeniu skłóconych zwierząt, ponieważ złe hieny ukradły magiczne berło utrzymujące życie mieszkańców Dżungli w zgodzie i harmonii. Aby hieny oddały berło, klasa musiała wykonać wiele ciekawych i emocjonujących zadań. Dzieci bardzo wczuły się w klimat dzikiej Dżungli, a na kolejne zadania oczekiwały z ekscytacją i rumieńcami na twarzach. Impreza była pełna ogromnych emocji, śmiechu i fantastycznej zabawy. Dzięki wspólnej pracy uczestnikom udało się odzyskać berło i pomóc Królowi pogodzić zwierzęta. Trzykrotny okrzyk na zakończenie „niech żyje Dżungla!” wywołał radość z wypełnienia zadania ale także smutek, bo impreza zbliżała się ku końcowi. Po wręczeniu upominków od Króla zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy rozeszli się do domów, z przejęciem opowiadając rodzicom o przygodach przeżytych w gąszczu dzikiej Dżungli.

 

Galeria zdjęć.

23 listopada w Czytelni Oddziału Dziecięcego Biblioteki „Koronka” gościliśmy Renatę Piątkowską – znaną autorkę książek dla dzieci oraz towarzyszącą jej lektorkę Elżbietę Malwinę Kożurno. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas  0 a i 0 b ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Oławie.

 Autorka zaprezentowała kilka swoich książek, których bohaterami są dzieci z niecodziennymi pomysłami i ciekawym poczuciem humoru oraz zwierzęta. Pisarka   rozpoczęła spotkanie od przedstawienia książki pt. Gdyby jajko mogło mówić, która opowiada o przesądach, przysłowiach i zwyczajach. Potem w prosty i sympatyczny sposób z pomocą dzieci wyjaśniła proces wydawniczy książek. Zwróciła też uwagę na zagadnienie dotyczące właściwego traktowania zwierząt. W celu lepszego zrozumienia problemu oraz wzbudzenia u dzieci empatii dla zwierząt posłużyła się przykładami z książki pt. Mruk.

Autorka podkreślała rolę humoru w swoich książkach. Bardzo dużą atrakcją podczas spotkania było czytanie ich fragmentów przez lektorkę Elżbietę Malwinę Kożurno przy aktywnym udziale dzieci. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość kupienia książek oraz otrzymania autografów, a w podziękowaniu za spotkanie wręczyli gościom piękne kwiaty i upominek.

 

Autorka tekstu: Lucyna Nowak

 

Galeria zdjęć.

Poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie klas „0” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Oławie spędzili na niezwykłym przedstawieniu w Oddziale Dziecięcym. Teatr „Maska” z Krakowa przygotował dla naszych małych czytelników przedstawienie pod tytułem „Skradzione Mądrości”. Była to pełna akcji i humoru opowieść o małym Skrzacie, który najbardziej na świecie lubi czytać książki. Pewnego razu, zaczytanego Skrzata odwiedza Sowa Mądra Głowa, która poszukuje nowych książek do czytania. Gdy Skrzat odmawia podzielenia się swoją książką, Sowa postanawia ukraść mu ją podczas snu. Okazuje się, że Sowa ukradła już wiele książek w okolicy, bo jako „symbol mądrości” musi dużo czytać, żeby wszystko wiedzieć. Skrzat razem z tajnym agentem Biedronkiem Donkiem postanawiają odzyskać skradzione książki, i czym prędzej wyruszają w poszukiwaniu złodzieja... Dzieci z dużą uwagą śledziły przygody Skrzata, Sowy i Biedronka Donka, pomagały w poszukiwaniu skradzionych książek, oraz chętnie odpowiadały na pytania aktorów, aktywnie uczestnicząc w opowiadanej historii.

 

Galeria zdjęć.

Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem

17 września w Czytelni Oddziału Dziecięcego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oławie odbyło się spotkanie ze znanym autorem książek i słuchowisk dla dzieci i młodzieży, Marcinem Pałaszem. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej nr 5 w Oławie.

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej. Marcin Pałasz opowiadał o początkach swojej kariery pisarskiej oraz o książkach, które napisał. Autor zadawał dzieciom pytania, na które bardzo chętnie odpowiadały. Pytał m.in. o cechy prawdziwego pisarza, skąd pisarz czerpie pomysły, czy dzieci lubią czytać książki oraz jakie mają zwierzęta w domach. Po każdym pytaniu wywiązywała się żarliwa i ciekawa dyskusja. Dzieci były bardzo zainteresowane opowieściami gościa, w szczególności historiami śmiesznego psa o imieniu Elf. Na zakończenie spotkania za najlepsze wypowiedzi dzieci otrzymały od autora nagrody w postaci książek i gadżetów, takich jak kolorowe torby-plecaczki oraz smycze do kluczy.

Marcin Pałasz jest autorem licznych książek i słuchowisk o tematyce dziecięco-młodzieżowej, a także członkiem Polskiej sekcji IBBY. W 2012 roku jego książka pt. „Sposób na Elfa” została wyróżniona w konkursie literackim IBBY jako Książka Roku oraz otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

 

 

Galeria zdjęć.

 

Czwartkowe przedpołudnie uczniowie klas „0” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Oławie spędzili na niezwykłym przedstawieniu w Oddziale Dziecięcym. Teatr „Maska” z Krakowa przygotował dla naszych czytelników przedstawienie pod tytułem „Tajemnica zaginionych liter”. Dzieci z dużą uwagą obserwowały przebieg przygód detektywa Lupy, pomagały w poszukiwaniu literek, chętnie odpowiadały na pytania aktorów aktywnie uczestnicząc w opowiadanej historii.

 

Galeria zdjęć.

Poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie klas "0" ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie spędzili na miłym spotkaniu w Oddziale Dziecięcym. Pani Elżbieta Śnieżkowska - Bielak przygotowała dla nich specjalną atrakcję, podczas której dzieci za pomocą pacynek ilustrowały czytaną przez autorkę historię o czerwonym kapturku i o Dominiku. Nasi goście wesoło spędzili razem czas. Lubimy takie wspólne chwile, kiedy nasza czytelnia wypełnia się śmiechem i dziecięcymi głosami.

 

Galeria zdjęć.

Nocą biblioteka ożywa! Magia czai się w każdym zakątku i czeka na chętnych adeptów sztuki magicznej, którzy by ją wykorzystali. W piątek 17 kwietnia spotkali się oni w Oddziale Dziecięcym Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oławie.

O godzinie 18.00 zaciekawione zuchy z 6 Gromady Zuchowej „Wesołe Nutki” ustawiły się w kolejce po bilety na „Hogwart Ekspres”. Każdy, kto otrzymał bilet, mógł przekroczyć peron 9 i trzy czwarte, dzięki czemu znalazł się w magicznym świecie Harry’ego Pottera.

Nasi goście zostali przydzieleni do odpowiednich domów przez tiarę przydziału – stary magiczny kapelusz. Następnie brali udział w wielu konkurencjach, między innymi w poszukiwaniu złotego znicza, tworzeniu różdżek, grze w quidditcha, , rozpoznawaniu rekwizytów zagubionych przez bohaterów książek o Harrym Potterze.

Drugą częścią spotkania była projekcja filmu o młodym czarodzieju i jego przygodach. Zadowolone zuchy podzieliły się zarobionymi przez swoje domy punktami – cukierkami. W ten sposób zakończyliśmy kolejne z naszych corocznych nocnych spotkań w bibliotece.

 

Galeria zdjęć.

 

Biblioteka pełna zmian

 

Cisza, spokój i mnóstwo książek. Takie wyobrażenie o bibliotece ma wiele osób. Dzisiejsza biblioteka stanowczo nie pasuje do takiego opisu. Miejsce to już dawno pożegnało się z ciszą i spokojem, jedyne co się nie zmienia to książki. One wciąż są najważniejsze.

Jako bibliotekarze cały czas poszukujemy – w różnych obszarach. Szukamy nowości wydawniczych, książek o które pytają nas czytelnicy, ale szukamy również nowych pomysłów na bibliotekę. Naszym najnowszym pomysłem są tablety. Już niebawem do naszej placówki przybędą 3 tablety firmy „Apple”. Wszystko to dzięki konkursowi, jaki zorganizowała Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.  Po co tablety, skoro mamy komputery? Bo chcemy nadążać za nowoczesnymi technologiami. Tablet jest urządzeniem mobilnym, możemy nim robić zdjęcia, kręcić krótkie filmy, tworzyć prezentacje, czytać na nim książki, korzystać z Internetu. Tablety będą wykorzystywane do prowadzenia zajęć, konkursów, lekcji bibliotecznych. Będą dostępne na co dzień dla naszych Czytelników.

Wiemy również, że nowoczesna biblioteka to ludzie. Dlatego zdecydowaliśmy się na udział w projekcie Strefy Innowacji. Uczestniczymy w cyklu szkoleń i warsztatów, podczas których uczymy się, jak wykorzystywać nowe technologie, jak tworzyć dla naszych mieszkańców przestrzeń, w której mogliby się odnaleźć, rozwijać, działać. W kwietniu będziemy przeprowadzali diagnozę lokalną. Zapytamy oławian, czego brakuje im w naszym mieście, wspólnie poszukamy rozwiązania, dzięki któremu biblioteka wyjdzie naprzeciw ich oczekiwaniom. Dla nas szkolenia zakończą się w czerwcu, dla biblioteki rozpocznie się wtedy czas kolejnych zmian związanych ze Strefą Innowacji.

Codzienność w bibliotece odbiega od wyobrażeń. Każdego dnia jest to miejsce pełne śmiechu, głosów dzieci i dorosłych. Dzieją się tu niesamowite rzeczy. Czy ktoś jest w stanie powiedzieć o swoim biurze, domu, świetlicy czy szkole, że odbywają się w niej lekcje, imprezy czytelnicze, noce z bohaterami książek, projekcje filmów, bajek, słuchowiska gramofonowe, zawody sportowe, rajdy rowerowe, poszukiwania pracy, miłości, noce muzealne, koncerty, że jest to kopalnia wiedzy, kiosk prasowy, salon gier planszowych, przystań na chłodne i gorące dni, pracownia plastyczna, i wiele, wiele więcej?

Nikt jeszcze do końca nie odkrył wszystkiego, co wydarzyć się może w bibliotece.

Przyłączycie się do poszukiwań?

Ferie zimowe 2015

 

Dwa tygodnie codziennych spotkań minęły nam bardzo szybko. Każdego dnia z radością witaliśmy się około godziny 11. W pierwszym tygodniu zajęcia rozpoczęliśmy od poznania siebie nawzajem, pomogły nam w tym gry i zabawy integracyjne, dzięki którym wszyscy poznali swoje imiona. Kiedy już się trochę poznaliśmy w głowach zawirowała nam kolorowa chusta animacyjna. Każdy chciał zostać wybrany do działań z chustą, bawiliśmy się w rekina, Calineczkę, zmienne kolory, zgadywanie imion

i różne inne wesołe zabawy. Podczas naszych spotkań stworzyliśmy makaronowe ramki i laurki na Dzień Babci i Dziadka, wielkie plansze z feryjnymi atrakcjami, kolorowe kolaże z portretami

i ulubionymi rzeczami. W drugim tygodniu ferii skupiliśmy się na zajęciach plastycznych. Przygotowywaliśmy dania z plasteliny na pięknie ozdobionych papierowych talerzykach, wróżki

z tęczowej krainy, plastelinowe ZOO, a także ziemniaczane ludziki i zwierzątka. Kreatywność szalała, na makietach znalazł się nawet król Julian i Pingwiny z Madagaskaru. Środowe zajęcia stawiały na rozwój ruchowy. Zmagaliśmy się z konkurencjami sprawdzającymi refleks, szybkość, zwinność

i współpracę. Codziennie oglądaliśmy również filmy animowane na dużym ekranie.

Szkoda, że ferie trwają tak krótko. Każda, nawet najlepsza zabawa niestety ma kiedyś swój koniec. Naszym sposobem na poradzenie sobie z tym jest planowanie kolejnych ciekawych spotkań

w bibliotece. Już niebawem zagości u nas Cudaczek Wyśmiewaczek i Calineczka. W skarbcu ma zamiar rozgościć się również Harry Potter i kilku innych równie ciekawych bohaterów. Już nie możemy się doczekać kolejnych spotkań z wami. A tymczasem – galeria zdjęć na przypomnienie tych wspaniałych dwóch tygodni.

 

Galeria zdjęć.

Piątkowe przedpołudnie było dla odwiedzających nas przedszkolaków naprawdę pracowite. Panie ze szkoły języków obcych Helen Doron w Oławie przygotowały dla dzieci zajęcia podczas których, maluchy przeniosły się do świata języka angielskiego. Dzieci z otwartymi buziami słuchały

i powtarzały nowe dla nich słówka i zwroty. W naszej czytelni pojawił się też wielki Kangur- maskotka szkoły. Bibliotekę na takiej specjalnej lekcji odwiedziły przedszkolaki z przedszkoli nr 1, nr 3 i Żak.

 

Galeria zdjęć.

PiMBP w Oławie 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona biblioteka.olawa.pl korzysta z plików cookie Google Analytics. Te pliki wykorzystywane są do gromadzenia informacji na temat tego, w jaki sposób użytkownicy odwiedzający naszą stronę internetową z niej korzystają. „Ciasteczka” zbierają informacje w sposób anonimowy, zawierający informacje na temat tego, z jakich stron użytkownicy przeszli na naszą stronę internetową, oraz które podstrony na naszej stronie internetowej oglądali. Niektóre z tych plików cookie, przesłanych w opisanym uprzednio celu, są wykasowywane z Państwa urządzenia po zamknięciu przez Państwa przeglądarki. Pozostałe mogą być przechowywane w okresie do 24 miesięcy od Państwa ostatniej wizyty na naszej stronie internetowej. Możecie Państwo zablokować te pliki poprzez odwiedzenie strony https://tools.google.com/dlpage/gaoptout?hl=pl, lub poprzez zablokowanie plików cookies w swojej przeglądarce.